CZ EN
SEARCH  

Image

Triops cancriformis - Tadpole Shrimp

Triops cancriformis (Bosc, 1801) - Tadpole Shrimp

* Image had to be scaled down in order to fit on page. Open new window with image in original size.

Author: Jiří Skořepa  [Other photographs by this author]

Determination author: Jiří Skořepa [Determination history and verification]

- Easily determinable species

CZ  

Origin of image

Czechia, Louže v kolejích polní cesty asi 430 m SZ od osady Širočiny, 970 m V od osady Jarošovice, Vltavotýnsko.

16 August 2009

Technical note

Nikon D300, Nikkor 105/2,8 AF-S VR, ISO 200, 1/60s, f/7,1, aktivní VR.
Jde o fotografii listonoha v reálných podmínkách jeho biotopu - louže polní cesty, nikoli snímek aranžovaný uměle.

Source of image

Skořepa J.: skorepa-photo.com [http://www.skorepa-photo.com]

Author rights ?

 Copyright - All rights reserved

Specification of rights for this image

Tuto i jiné fotografie lze (ve vyšším rozlišení vhodném i pro tisk) zakoupit pro komerční či privátní účely, v případě zájmu mne kontaktujte přes www.nature-photogallery.com.
Snažím se podporovat projekty v ochraně přírody, ekologii, výchově atd. a pro tyto účely obvykle po domluvě poskytuji fotografie zdarma či za naprosto symbolickou cenu.

Contributions to BioLib

For every image in gallery, either accepted or unconfirmed, you can add, change or verify determination (identification), or write comments.

Add or change determination

Add comment


Number of comments to this image: 3