CZ EN
SEARCH  

Taxon profile

family

crane flies
Tipulidae Latreille, 1802

kingdom Animalia - animals »  phylum Arthropoda - arthropods »  class Insecta - insects »  order Diptera - true flies, mosquitoes and gnats »  superfamily Tipuloidea

Images


CZ  

Size

Jsou to druhy střední až velmi značné velikosti

Description

Bez jednoduchých oček. Poslední anální žilka není zakřivena dozadu. Dva páry samčích pohlavních přívěsků.

Poslední článek čelistních makadel je bičíkovitý a mnohem delší než tři poslední články dohromady. Subkostální žilka končí v žilce R1 náhlým zakřivením svého zakončení. Tykadla mají 12 nebo 13 článků, zřídka více. Nosec je zpravidla vyvinut. Samci jsou dichoptičtí.

Křídelní žilnatina je dost bohatá. Prostředně až značně veliké druhy s velmi dlouhýma, tenkýma a neobyčejně snadno se odlamujícíma nohama.

Ecology

Dospělé tiplice se zdržují hlavně na vlhkých a stinných lesních mýtinách, u potoků a podobně, kde z květů nasávají nektar.
Válcovité a hlinitě zbarvené larvy tiplic jsou saprofágní nebo fytofágní, mají hlavu částečně zatažitelnou do předohrudi a žijí na velmi vlhkých místech, v zemi nebo v trouchu stromů a ve starém dřevě. Mají silně vyvinutá kusadla i čelisti a jsou ampfipneustické nebo metapneustické. Larvy některých druhů jsou při rozmnožení vážnými škůdci. Napadají hlavně kořenové části rostlin, klíčící rostliny, zeleninu, ale také jetel, len, trávy, obilniny ve vlhkých a rašelinných polohách, dokonce i klíčící mladé stromky, které ohryzávají těsně nad zemí. Při náhodném zavlečení mohou působit i značné škody ve sklenících.

Distribution

Jsou rozšířeny po celém světě, hlavně v tropických a subtropických krajinách.

Interesting facts

Tiplice jsou nápadné a pro své neobyčejně dlouhé nohy velmi dobře známí dvoukřídlí. Samečkové bývají menší než samičky. Tykadla mohou někdy dosahovat velmi značné délky a mají normálně 6-16 článků. Lidé se tohoto hmyzu často zcela bezdůvodně obávají, přestože jejich ústní ústrojí nejsou upravena k bodání.

Sources

Obenberger, Jan: Entomologie V, Praha, 1964

Included taxa

Number of records: 3

subfamily Ctenophorinae Kertézs, 1902
subfamily Dolichopezinae Kertész, 1902
subfamily Tipulinae Latreille, 1802

Links and literature


Data source info

Oosterbroek P.: Catalogue of the Craneflies of the World [https://ccw.naturalis.nl/]
[Data retrieved on: 08 July 2008]

Contributions to BioLib

Help us to expand this encyclopedia! If you are logged in, you can add new subtaxa, vernacular and scientific names, texts, images or intertaxon relationships for this taxon.

Comments - 1