CZ EN
SEARCH  

Taxon profile

order

mayflies
Ephemeroptera Hyatt & Arms, 1891

kingdom Animalia - animals »  phylum Arthropoda - arthropods »  class Insecta - insects »  superorder Ephemeropteroidea

Images

Functions restricted to taxon Ephemeroptera

CZ  

Taxonomy

Řád obsahuje 23 čeledí s asi 2500 druhy.
V ČR je 15 čeledí, přes 90 druhů.

Description

Jepice patří mezi nejstarší hmyz, který má křídla. Jsou primitivní. Je to také jediný hmyz, který se svléká i v době, kdy má vyvinutá a letu schopná křídla. Různé druhy se mohou rodit v jakémkoli ročním období mimo nejtužší zimy. Těla jsou měkká. Jepice mají dlouhé nohy. Mají také dva páry křídel typického tvaru. Přední pár je velký a trojúhelníkovitý. Druhý pár je malý, nebo chybí. Nedovedou skládat křídla na záda jako ostatní hmyz. V klidu je drží vztyčená nad tělem. V dospělosti nepřijímají potravu a žijí jen velmi krátkou dobu. Část druhů přežívá jen jediný den. Páří se hromadně, za soumraku nebo za svítání, a samičky kladou vajíčka do vody. Proměna je nedokonalá. Nymfy žijí ve vodě. Na bocích zadečku mají žábry a na konci mají tři dlouhé štěty. Živí se ponořenými rostlinami a živočišnými zbytky. Vyvíjejí se i několik let. Když plně dorostou, vynořují se na povrch. Poté se svlékají. Stadium s názvem subimago má ještě zakalená nebo tmavá křídla. Opouští vodu a teprve po několika hodinách nebo dnech se naposled svléká. Dospělec (imago) má již křídla zářivě průhledná. Let jepic je typický. Štěty na zadečku jsou při letu dobře patrné.

Sources

McGalvin G. C. (2000): Hmyz, pavoukovci a jiní suchozemští členovci, Dorling Kindersley Limited, London

Included taxa

Number of records: 10

suborder Carapacea
suborder Furcatergalia
suborder Pisciforma
suborder Setisura
family Hexagenitidae Lameere, 1917

Ephemeroptera incertae sedis

genus Ninadsa Ozdikmen, 2008

Links and literature


Data source info

ABRS (2009-2015): Australian Faunal Directory [http://www.environment.gov.au/biodiversi...], Australian Biological Resources Study, Canberra
Australian Faunal Directory Checklist Output
Group: EPHEMEROPTERA
Generation Date: October 23, 2008 12:56:54 PMGMT
[Data retrieved on: 05 November 2008]

Contributions to BioLib

Help us to expand this encyclopedia! If you are logged in, you can add new subtaxa, vernacular and scientific names, texts, images or intertaxon relationships for this taxon.

Comments


Explanations

extinct taxon