CZ EN
SEARCH  

Forum board

<< Back to list of forum boards

Tagování obrázků a taxonů - barvy atp. CZ

Managers: Ondřej Zicha

*
*
? * Input this word as number: seven:

* Fields marked with an asterisk are mandatory.

Místnost slouží k prodiskutování možnosti širšího propojování (tagování) obrázků a druhů s hesly ve slovníku, včetně například barev, aby bylo možné podle těchto hesel (tagů) bylo možné galerii či systém filtrovat.

 

 
 
Records 1 to 6 of 6  
Jiří Kameníček   [2012-11-24 08:45:20]
[Reply]
Že to bude někdo zneužívat je postoj velmi negativistický. Na Biolibu se projevuje ve všech úrovních. Nevím, proč by měl registrovaný uživatel měnit ve svůj neprospěch fotografie, barvy, komentáře, přiřazená hesla atd. Registrovaným uživatelům bych to umožnil bez problémů s podmínkou zablokování galerie při zneužití.
Na Nahuby.sk to funguje úplně bez problémů.
Ondřej Zicha   [2012-11-05 23:45:06]
[Reply]
Jiří Kameníček [ 05.11.2012 21:11:51 ]: Odkaz na přidání barev a odkaz na přidání jiných hesel je ve spodní části stránky s potvrzeným obrázkem, přidané barvy a termíny se zakládají jako nepotvrzené. U termínu je to logické, ale u těch barev by možná bylo vhodné, aby si autor mohl svoje obrázky propojit s barvami bez nutnosti termíny potvrzovat. Nebo napadá někoho, jak by toho mohl někdo zneužívat?
Jiří Kameníček   [2012-11-05 21:11:51]
[Reply]
Tady je na každém z nás aby si prošli svou galerii a barvy si přiřadili sami. Taková možnost ale u fotografií v galerii není.
U snímků v nepotvrzených jsem si barvu přiřadil, tam to jde.
Ondřej Zicha   [2012-10-29 21:25:46]
[Reply]
Jak už jste si jistě všimnuli, začala práce (strašlivá!) na označování obrázků barvami. Každý obrázek lze označit několika barvami, správci či majitelé nepotvrzeného obrázku mohou dokonce jednu barvu označit jako hlavní. Zatím jsem za několik týdnů občasného snažení označil barvami cca 26 000 fotek převážně rostlin, k tomu označil asi 5500 fotek, kde barvu přiřadit nelze (nemá smysl přiřazovat zelenou barvu k listí). Takže už jen asi 160 000 (když odečtu lokality a tak), to je za pár, že. Holt jinak než ručně to nejde, k čemu by bylo k fotografiím brouka na listu přiřazovat zelenou barvu listí... Mám ale určité nástroje (zatím dostupné pouze mně, ale časem bych je mohl uvolnit alespoň pro správce), které mi vyhledají všechny fotografie druhů, které už u sebe mají alespoň nějaké obarvené fotky a umožňují tyto fotky označovat hromadně.

Fotky v galerii je zatím možné filtrovat pouze jako podle jakéhokoliv jiného tagu, např. zobrazit všechny fotky, kde se objevuje žlutá. Mám už ale připravené funkce, kde bude možné filtrovat fotky podle hlavní barvy (např. pouze fotky s převládající žlutou), kombinace barev ("všechny fotky obsahující bílou a žlutou a modrou", nebo "fotky s převládající žlutou a vedlejší modrou) a k tomu ještě nezávisle filtrovat přes slovník (např. jen plody). Tyto funkce ovšem hodlám zpřístupnit teprve tehdy, až bude označená většina fotek, nebo alespoň zpřístupnit zatím pro rostliny až budou hotové rostliny, protože na těch pracuji primárně.

K tomu ale potřebuju vaši pomoc, je toho moc. Propojovat fotky s barvami může každý registrovaný uživatel, správci přidané barvy schvalují, případně doplňují. Nastavovat hlavní barvu ale mohou jen správci. Výpis barvami neoznačených fotografií se dá najít pod Systémové nástroje -> Speciální seznamy - Obrázky -> Obrázky bez přiřazené barvy (kvůli rychlosti vypisuje jen 1000 fotek, ale lze omezit na libovolnou skupinu, třeba jen orchideje). Obrázky, kde barvu nelze přiřadit přeskakujte, já nebo jiný správce je časem označí jako ignorované a tím z výpisu bezbarvých fotek vypadnou.

Také nám pomůže, pokud označíte fotografie plodů, květů, listů atp. Pokud se v morfologii vyznáte, označujte fotky rovnou pomocí přesnějších termínů, podle typů květu a květenství, listů, plodů atd. Není problém zařídit, aby se při propojení s termínem lichozpeřený list propojila fotka zároveň s termínem list - i zpětně, pokud se tak zatím někde neděje automaticky - dejte nám vědět, které termíny by se podle vás měly zakládat společně, pokud tomu tak zatím není.

Dále pokud máte jakékoliv připomínky k funkci propojování, zobrazení barev u fotky (bylo by lepší přiřazené barvy zobrazovat jako ikonky než jako slovní výčet?). Dokonce uvítám i diskuzi o tom, které barvy by se měly do výběru přidat (béžová? purpurová?) a které naopak odstranit (zlatá?)
Jiří Kameníček   [2009-11-09 21:31:24]
[Reply]
Podle barev je vyhledávání rostlin velmi efektivní. Také velmi usnadňuje vyhledávat podle početu květních plátků 3-7, nebo podle typu květu, úbor, klas, hlávka atd. Na některých servrech to tak částečně funguje.
Ondřej Zicha   [2009-09-13 16:59:00]
[Reply]
Už dlouho plánuji udělat možnost, aby zejména obrázky v BioLibu (ale časem i taxony) byly propojené s co největším počtem různých hesel, které se obrázku týkají, a šlo tyto obrázky podle toho hesla filtrovat. Momentálně se běžně propojují pouze některá hesla, např. larva, mládě, hnízdo, šiška atp. Kliknutím na odkaz Galerie pod obrázky na detailu profilu libovolného hesla se člověk ode dneška dostane do galerie filtrované podle příslušného hesla, takže se může normálně pohybovat po jednotlivých kategoriích a omezovat tak výběr podle skupiny organismů, pokud se jedná o nějaké širší heslo. Všechna "populárnější" hesla lze nyní najít ve funkci Galerie podle hesel (časem jich bude přibývat).

Zde bych chtěl nastínit co všechno je v plánu a co je za problémy s tím spojené.

Nedávno jsem dodělal u obrázků možnost hromadného propojování s hesly (např. lze zadat "samec, hnízdo, vejce" a obrázek se po náhledu propojí se všemi třemi hesly). Zbývá dodělat, aby mohli tato hesla přidávat všichni uživatelé (nejen správci a autoři fotek) a správci galerie je potvrzovali. Jinak by asi nebylo možné zpětně označit všechny fotografie v galerii (i tak to bude trvat dost dlouho a bude to dost práce, ale lepší začít pozdě než nikdy).

Je potřeba promyslet co všechno propojovat, tj. udělat nějaký doporučený seznam hesel, se kterými by se fotografie měly propojovat. Je přitom potřeba zvážit, do jaké míry zobecňovat jednotlivá hesla, např. bylo by možné označovat všechny "sbírkové exempláře" jedním heslem, nebo naopak rozlišovat herbářové položky, vycpaniny atp. Je samozřejmě i možnost propojit obrázek s oběma hesly.

Podobně třeba obrázek housenky - možná by bylo vhodnější propojit ho jak s heslem housenka, tak s obecnějším heslem larva. To bych zatím ale neřešil, v budoucnu bych to nějak zautomatizoval (tj. založením hesla housenka se automaticky založí i heslo larva a podobně).

Filtrovat jde galerie zatím jen podle jednoho hesla, časem bych rád umožnil i složitější pravidla, třeba "květ + (bílá + žlutá - modrá)" atp. Ale to až hodně časem. Každopádně už jen to propojování fotografií s barvami (klidně víc barev k jedné fotce) a filtrování podle toho usnadní hledání druhu v galerii, i když nikdy to nebude úplně jednoznačné. U těch barev je dále otázka zda označovat úplně všechny fotografie barvami, nebo jen ty výraznější. Kdyby bylo označené všechno, lépe by se kontrolovalo kde označení chybí, s tím že by se daly udělat i nějaké "barvy" jako "bezbarvý", "mnohobarevný" atp., takže by se něco z toho dalo přiřadit k čemukoliv. Krom barev by bylo možné přiřazovat třebas i vzory (skvrnitý, proužkovaný, tečkovaný) nebo třeba i chloupkovaný atp., prostě všechno co by nějak usnadnilo určování podle fotek.
 
 
Records 1 to 6 of 6