CZ EN
SEARCH  

Forum board

<< Back to list of forum boards

Administrace galerie CZ

Managers: Ondřej Zicha

*
*
? * Input this word as number: one:

* Fields marked with an asterisk are mandatory.

 

 
Records 1 to 20 of 209  
[1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
josef dvořák (josdvorak(at)volny.cz)  [2011-07-31 13:38:53]
[Reply]
Dobrý den pánové (nebo ahoj kluci)- spíš kluci, jsem skoro sedmdesátník....úplně náhodou mi Google otevřel tuto diskuzní místnost, která asi není volně přístupná.Nějak to lépe zabezpečte.
Vidím jakou úžasnou práci s Biolibem máte, při prvním setkání s Ondřejem jsem ani nechtěl jeho plánům uvěřit.. a vida, ono to běží už dost let.Skládám poklonu a díky.
Děkuji Ondřejovi,že mne považuje za "zasloužilého" i když takový titul patří spíše vám, co se o Biolib staráte.
Já díky Biolibu ani nemám vlastní web, také nevím zda bych to zvládl,být hostem zde mi vyhovuje.
Ulehčuji si práci a zatěžuji Ondřeje (ale vidím, že si zatím mezi vámi děvčaty nestěžoval),všechny obrázky mu posílám,on je zařazuje do galerie.On také zpracoval asi osm set fotek preparátů můr, když jsem neměl čas.Do toho, které vyhodí mu samozřejmě nemluvím - je mi jasné,že to je složité.Vyvíjí se technika,člověk se naučí lépe fotografovat,každé dva roky přibudou nové a snad lepší fotky od jednoho druhu a jednoho autora.Co s tím?Já to nechávám na vás.Jen jednou jsem měl ohledně fotek konflikt s p.Koupým,ale raději jsem to dál nerozvíjel.Respektuji pravidla majitele webu.
No lépe by se o tom všem kecalo s dobrým brandy a doutníkem.
Bohužel vás neznám, omlouvám se, nevím jestli jste profesionálové nebo amatéři, ale trochu jsem mezi profesionály zabrousil a byl jsem nemile překvapen tím, jak s amatéry a i mezi sebou málo spolupracují, jak moc jde o peníze,o granty.A tím se dostávám k otázce lokalit,mapování a jiných údajů.Zažil jsem na vlastní kůži spory o výsledky mapování a jejich využití mezi skupinami odborníků, k tomu složité právnické debaty, smlouvy atd.Jde totiž zase jen o peníze.Já dnes vyměňuji údaje o nálezu (a teď i nalezený exemplář)za determinaci.
A prostřednictvím Biolibu nechci dávat údaje lidem, kteří mi odmítli determinaci i spolupráci.Můžete mě za to kritizovat, ale k tomu mě profesionálové přinutili.
Je zde i otázka kvality zveřejńovaných fotek - zdá se,že i když kvalita je úmyslně nižší, kradení fotek to nezabrání.V poslední době jsem zaznamenal zhruba 200 komerčních zneužití různých mých fotek (sama blbá fotka klíštěte asi 100x)i od velkých a zahraničních firem.Jaké máte zkušenosti?Ale to není problém Biolibu, spíš každý,kdo zveřejní na netu fotku,musí počítat s jejím zneužitím.
Je ještě víc různých problémů, ale když nejde o zdraví nebo život,tak jde přece o h....,důležitá je radost ze slušné fotky.
Jo ještě se stydím za takové množství špatných determinací, ale já tomu moc nerozumím a věřím tomu, co mi kdo řekne,také se omlouvám za technické chyby.
Tak hlavně ať Biolib dobře šlape....Pepik
Ondřej Zicha   [2011-07-11 20:53:06]
[Reply]
Změna v potvrzování fotografií - odkaz Potvrdit nyní vede na formulář, který vypíše informace o počtu fotografií ke druhu a umožní fotku rovnou při potvrzení skrýt z galerie (tj. zobrazuje se pak u taxonu a v autorské galerii, v normální galerii jen při příslušném nastavení). Dále lze při potvrzení rovnou zvolit svůj názor na determinaci.

Původní odkaz Potvrdit bez tohoto formuláře najdete pod "Potvrdi (rychlé)"
Ondřej Zicha   [2009-12-24 22:48:47]
[Reply]
Dořešil jsem menší renonc okolo správy částí galerie a komentářů - nyní i správci, kteří mají práva pouze na nějakou skupinu v galerii mohou u fotografií z této skupiny moderovat komentáře.

Dále přibyla jedna myslím dosti užitečná funkce - možnost konvertovat komentář na determinaci. Kliknutím na odkaz a potvrzením se obsah komentáře založí jako přidaná determinace s textem komentáře a autorem determinace jako autorem komentáře, takže lze pak jen přiřadit druh a potvrdit. Komentář se konverzí nesmaže ani neoznačí jako zpracovaný, mazat komentáře asi není třeba, označovat zpracované se sice hodí, ale taky se kvůli tomu svět nezbortí.
Ondřej Zicha   [2009-09-25 08:54:54]
[Reply]
V místnosti Fotoseriály probíráme možnosti speciální podpory sérií fotek.
Ondřej Zicha   [2008-06-08 19:34:33]
[Reply]
Udělal jsem pro správce galerie funkci umožňující oříznout obrázek (např. pro odstranění rámečku). Ořezávat jdou nepotvrzené i potvrzené. Z detailu obrázku se odkazem Oříznout obrázek přejde do formuláře, kde je zobrazený obrázek v plné velikosti (pokud existuje ve vyšším rozlišení, tak v tom). Následně je možné nastavit oblast, která se z obrázku ponechá - velikost oblasti jde měnit pravým dolním rohem, oblast jde posouvat. Mohlo by to být i jednodušeji nastavitelné, pravda, ale používám nějakou cizí (volně použitelnou) hotovou práci a nechtělo se mi do toho moc zasahovat. Možná bude potřeba před prvním použitím dát refresh (F5) stránky, aby se načetl nový styl.
Miroslav Deml   [2008-03-26 22:57:03]
[Reply]
Co jsem našel to jsem opravil, ale na všechno člověk nepřijde, napsal jsem autorce, ať to píše správně.
Ondřej Zicha   [2008-03-26 21:40:58]
[Reply]
Já to taky nepovažuji za ideální, snažím se to opravovat u taxonů atp., ale opravovat to i v textech u obrázků, to už je trochu moc, vzhledem k tomu že většinu přidaných záznamů zpracovávám jen já a Jirka. Texty k obrázkům má možnost opravovat každý správce galerie, myslím že by to autorům nevadilo, kdyby jim někdo opravil diakritiku a interpunkci.
Miroslav Deml   [2008-03-26 21:10:55]
[Reply]
Velmi se mi nelíbí texty v českém jazyce bez interpunkce, snad jsem staromódní, ale působí to divně, snad ještě stále je čeština naším jazykem. Viz např. zde: image, image...
Ondřej Zicha   [2006-12-08 22:27:08]
[Reply]
Také jsem na detail nepotvrzeného obrázku přidal informační text, aby bylo na první pohled vidět že je obrázek nepotvrzený.
Ondřej Zicha   [2006-12-08 22:26:32]
[Reply]
- drobná změna - při přidání obrázku, který je neurčený do druhu (a zároveň to není obrázek lokality atp.), se záznam automaticky založí jako nepotvrzený. Správci galerie tak nyní mohou využívat jediný formulář a nemusí se starat o to jestli je obrázek určený či nikoliv (tedy ne že by se někteří starali předtím).

Neurčené obrázky zůstavají jako nepotvrzené zejména z tohoto důvodu - je možné je libovolně mazat, aniž by tím došlo k situaci, kdy je obrázek naindexovaný třeba v googlu a návštěvník by se z něj pak dostal na chybovou stránku (potvrzené obrázky se proto nemažou, ale skrývají). Nepotvrzené obrázky se neindexují.

Smazat nepotvrzený neurčený obrázek je vhodné v případě, že se ukáže, že z fotografie není možné druh určit (a není třeba ani kdovíjak valné kvality), nebo se po určení ukáže, že už obrázků tohoto druhu máme dost. Jinak mohou neurčené obrázky zůstat v nepotvrzených libovolně dlouho.

Nevím jestli to někdo pochopil, sám mám co dělat, když to po sobě čtu. Zkrátka a dobře vše víceméně při starém, akorát to teď funguje samo tak jak má, snad.
Jiří Berkovec   [2006-11-25 01:44:55]
[Reply]
Ondřej Zicha [ 24.11.2006 09:20:16 ]: Ještě k problému se zásahy dalších osob do determinace a pod. V entomologii jsou lokalitní a determinační údaje napíchnuty na špendlíku společně s dokladovým exemplářem (v jiných oborech je to obdobně) a platí zásada, že tyto lístky může vyměnit (=změnit jejich text) pouze jejich autor, jiný specialista k nim ovšem může přidat své lístky, údaj poslední revize se považuje za platný, ale původní údaj zůstává. To by mělo platit i v nálezové databázi Biolibu. Nároky na spolehlivost údajů v nálezové databázi by měly být mnohem vyšší než v galerii, ale i tak nelze nikdy u takových údajů pocházejích od laické veřejnosti brát je za spolehlivé.
Jiří Berkovec   [2006-11-25 01:16:28]
[Reply]
Ondřej Zicha [ 24.11.2006 09:20:16 ]: Jaké spiknutí, já jsem rád, že nejsem sám, ale přesto je třeba si nejdříve stanovit, zda biolib bude nebo nebude shromažďovat také prvotní informace (mimo plazů a savců, což se již děje). Jestli ne, tak se mohou zahodit všechny nekvalitní obrázky, i ty které doprovázejí nějaké nálezové (faunistické) údaje. Pokud by se takové údaje měly sbírat a vyhodnocovat (třeba jen výstupem do faunistické mapy), tak je škoda je ztratit. Pokud se budou sbírat, tak bych předělal formulář u profilu druhů "přidej obrázek" na "přidej záznam", tak aby umožňoval zadat všechny originální informace o určitém jedinci (foto, zvuk?, lokalitní údaje,...) a obdobný (ale jiný, dnes je stejný) formulář u lokalit. Tyto informace by počítač roztrousil do datábází (o jejich struktuře nic nevím), které pak zřejmně vyžadují překopání. Je mi jasné, že je to větší zásah do programu a že Ondra má důvody to v dohledné době neudělat.
Pročistit nepotvrzené obrázky je potřebné a navrhoval bych postup nevyžadující zásah do programu:
1. Stanovit podobu strukturovaného textu o lokalitních údajích, který se vloží k obrázku buď do textu nebo do poznámky.
2. vyzvat autory obrázků, aby lokalitní údaje doplnili.
3. obrázky nepoužitelné pro galerii ani pro nálezovou databázi smazat.
To se netýká oddělených databází "mapování". Předpokládám, že strukturovaný text (text s pevným pořadím údajů a oddělovači) by později bylo možné snadno vložit do nějaké databáze. U některých obrázků jsem viděl, že lokalitní údaje jsou již zapsány do poznámky.
Ondřej Zicha   [2006-11-24 09:20:16]
[Reply]
Spiknutí!

Ale asi něco takového dřív nebo později zkusím udělat. Rozhodně bych rád předělal vazbu mapování na obrázky, momentálně jsou všechny obrázky do mapování přidané do úplně zvláštní kategorie (aby ta přejetá zvířátka nepůsobila rušivě), ale rád bych to předělal tak, aby šly se záznama pozorování propojovat obrázky v normální galerii i v galerii nepotvrzených, s tím že ty nepotvrzené půjdou nějak skrývat a taky u nich půjde říct zda se můžou potvrdit či si to autor nepřeje (možná ne každý kdo mapuje má zájem o zveřejnění fotek v galerii). Už jsem na tom i kdysi začal pracovat, ale byl tam problém v tom, že v mapování se provádí determinace pozorování podle popisu a obrázků, kdežto v galerii determinace obrázků, tj. musela by tam být nějaká vazba, že když správce mapování změní taxon pozorování, mělo by se to projevit i u fotografie. A když někdo změní determinaci fotografie, nemělo by to udělat paseku v mapování. A to samé možná s lokalitou atp. Tak jsem to zatím odložil.
Jiří Berkovec   [2006-11-24 00:41:10]
[Reply]
Michal Maňas [ 23.11.2006 22:19:27 ]: Líbí se mi Michalův návrh, který respektuje dva rozdílné smysly fotografií: pro obrázkovou galerii a pro dokumentaci nálezu (nahrazuje dokladový exemplář). Jen nerespektuji rozdělení na mapované a nemapované skupiny, protože všechny fotografie mohou sloužit k mapování, a pak moje schémátko vypadá takto:
Nová fotka = nepotrzené
1. určené
a) použitelné do galerie a případně i jako dokumentační > potvrdit do galerie
b) použitelné pouze jako dokladová fotografie pro mapování (třeba přejetá žába, ale musí být uvedeny lokalitní údaje) > potvrdit do mapování
c) nekvalitní nebo nepotřebné (již je v galerii mnoho podobných) > zahodit nebo označit k zahození, které proběhne po nějaké době

2. neurčené
a) po určení použitelné > začlenit do neurčených
aa) po určení postup dle bodu 1.
ab) po zjištění, že jsou neurčitelné > zahodit
b) nepoužitelné > zahodit
Michal Maňas   [2006-11-23 22:19:27]
[Reply]
Při mazání fotek:
autorovi fotky se odešle zpráva (dosud se taková zpráva neodesílá?), že fotka byla hozena do koše a že za týden (nebo za libovolnou dobu podle názoru Ondřeje) bude nenávratně smazána.

Hodilo by se lépe značit důvody pro smazání.
Někdy je možných víc důvodů pro smazání, tak by šlo zatrhnout víc možností.
Hodilo by se i textové okno pro poznámky administrátorů pro smazání.
Michal Maňas   [2006-11-23 22:09:43]
[Reply]
Pomohlo by galerii nepotvrzených fotek nějak pracovně rozdělit na:
* nové fotky

* neurčené = dobré, ale neurčené fotky
* pro mapování = špatné, ale užitečné pro mapování

viz. zjednodušené schéma:
http://www.mollusca.cz/BioLib/galerie.png
http://www.mollusca.cz/BioLib/galerie.svg
(v SVG souboru je stejné schéma, kdyby to chtěl někdo předělávat)

* vím, že je speciální funkce určené nepotvrzených, ale takové fotky se stejně mají mazat.

Návrhy na udělání pořádku:
1) udělat pořádek s mapovanými druhy
1.1) poslat dotaz na lokalitu a datum autorům mapovaných druhů
1.1) pak fotky zpracují mapovatelé

2) škaredé fotky smazat
Michal Maňas   [2006-11-23 21:13:21]
[Reply]
Hodilo by se posílat fotodokumentační ale nekvalitní fotografie přímo do mapovacích projektů. Lze to již teď? Lze to alespoň nějakou oklikou? Protože tlačítko "Založit pozorování" je pouze u potvrzených fotek.

Je správný postup takovou fotku potvrdit, hned následně skrýt a založit z ní pozorování? (Protože ze skrytých fotek lze pozorování zakládat.)
Jiří Novák   [2006-11-22 19:33:27]
[Reply]
V tomto jistém případě by to ani mně nevadilo :-]

Co to udělat takto: pokud fotografii označíme za odmítnutou, tak se začne počítat čas. A jakmile čas dosáhne nějaké hodnoty, fotka se sama smaže.
To by bylo výhodnější než to mazat z ničeho nic protože:
a) autor se k tomu má čas vyjádřit
b) pokus fotku smáznu, tak se autor může domnívat že došlo k nějaké poruše a nahraje tam totéž znova. S tím už jsme mohli setkat zejm. u Ivo Antuška. Některé jeho obrázky jsem likvidoval 2-3x.
Ondřej Zicha   [2006-11-22 18:44:17]
[Reply]
V tom případě by stálo za zvážení, zda nenaprogramovat nějaké označování nepotvrzených fotek jako "kvalitních", každý administrátor by mohl jakoukoliv nepotvrzenou fotku takto označit a ta by čekala na určení. A pak by byla nějaká funkce, která by třeba vypsala všechny víc jak měsíc staré nepotvrzené fotky, které nejsou označené jako kvalitní. A ty by se prostě odmítaly. Na druhou stranu řada uživatelů nahrává fotky na BioLib s tím že je zajímá co to je a když je člověk odmítne jen kvuli kvalitě, neurčené, tak se nic nedozví.

Druhá varianta je samozřejmě všechno řešit hned jak se to objeví. Ale to evidentně nejsme schopní :)

A já třeba kolikrát ani nemám srdce ty fotky odmítat, člověk tím příjde o uživatele. I když v jistém konkrétním případě by mi to zas tak moc nevadilo, že...
Jiří Novák   [2006-11-22 16:29:50]
[Reply]
Samozřejmě kromě fotek od Jakuba Horáka a dalších kvalitních.
 
Records 1 to 20 of 209  
[1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11