CZ EN
SEARCH  

Forum board

<< Back to list of forum boards

Novinky CZ

Managers: Ondřej Zicha

Only admins can post messages to this forum
Novinky v systému BioLib. Pro podrobný seznam všech změn navštivte tento přehled.

 

 
Records 1 to 20 of 77  
[1] 2 3 4
Ondřej Zicha   [2017-08-15 16:54:30]

BioLib na https

BioLib nyní experimentálně běží na zabezpečeném protokolu https. Co to znamená? Veškerá komunikace mezi vaším internetovým prohlížečem a serverem, na kterém běží BioLib, je šifrovaná a tudíž lépe zabezpečená proti případnému odposlouchávání hesel či jiné komunikace se stránkami. BioLibu to přináší i další výhody, například zmizí upozornění na nezabezpečené přihlašování z prohlížečů jako je Chrome či Firefox a zmizí i drobná penalizace, kterou vyhledávače jako Google aplikují na pořadí ve výsledcích hledání. Se zabezpečením mohou mít bohužel problém některé starší prohlížeče. Pokud vám stránky nebo nějaká funkce nefungují, budeme rádi, když se nám ozvete, přecijen jsme při úpravách webu někde mohli něco opomenout.
Ondřej Zicha   [2017-07-26 11:07:23]

Snazší vyhledávání známých druhů

Vylepšili jsme vyhledávání - pro více než čtyři tisíce často hledaných, běžných či významných druhů jsme vytvořili "vyhledávací zkratky". Pokud nyní hledáte například české rodové jméno roháč, šváb, kaštan, modrásek nebo třeba beruška, nemusíte se probírat množstvím nalezených záznamů, ale nabídne se Vám několik nejpravděpodobnějších druhů či skupin, které Vám nalezení záznamu usnadní. Jak jste si jistě všimnuli, vyhledávání nabízí i druhy, v jejichž jménech lidé často chybují (kaštan vs. jírovec, beruška vs. slunéčko). A co víc, na vytváření hledacích zkratek se můžete sami podílet. Čtěte dále!


Vyhledávání jsme naplnili z větší části ručně - zařadili jsme do něj téměř všechny u nás se vyskytující druhy obratlovců, většinu druhů, jejichž výskyt na BioLibu mapujeme, nejčastěji chované druhy a pěstované květiny či plodiny a konečně druhy, u kterých je největší množství fotek. Rychlé hledání je narozdíl od základního hledání citlivé na diakritiku a hledá pouze celá slova. K jednomu druhu může být libovolný počet hledacích zkratek, včetně častých překlepů či českých jmen tam, kde druh české jméno nemá. Zkratky mohou být specifické pro jazyk (čeština, angličtina), nebo obecné (latina). Při různých nastaveních jazyka jmen druhů se tedy hledání chová jinak.

Zkratky budeme nadále doplňovat, například podle toho, jak u druhů přibývají fotografie, přesto ale pokud Vás napadne, jak zkratkami hledání usnadnit, můžete je po přihlášení do BioLibu sami přidávat!

Pokud máte nějaké nápady, jak vyhledávání dále vylepšit, přijďte nám to říct do diskuze o funkci Vyhledávání.
Ondřej Zicha   [2017-01-14 11:50:24]

Více fotografií na profilech

Upravili jsme zobrazení fotografií na profilu druhů tak, že pokud jsou mezi nimi například obrázky mláďat, hnízd, larev, vajíček, koster, plodů, kůry a podobně, nezobrazí se pouze prvních devět fotografií, ale od každého vybraného hesla další tři navíc. Na funkci se můžete podívat třeba na profilech ježka západního, otakárka fenyklového či borovice lesní.


Správné fungování této funkce samozřejmě záleží na tom, zda jsou obrázky správně propojené s hesly - dbejte na to prosím u fotografií, které do galerie přidáváte. Pokud narazíte na fotografii, která heslo doplněné nemá, můžete ho samozřejmě sami přidat.
Ondřej Zicha   [2014-09-12 22:52:28]

Článek o BioLibu na stránkách Vesmir.cz

Přečtěte si na internetových stránkách časopisu Vesmír článek o historii BioLibu a o tom, jak funguje (či nefunguje): BioLib.cz – encyklopedie života, na které se můžete podílet i vy
Ondřej Zicha   [2014-08-07 20:56:06]

Mapování ohrožených motýlů

Ve spolupráci s AOPK ČR a Entomologickým ústavem AV ČR rozšiřujeme mapování bezobratlých o 16 druhů motýlů - batolce, bělopásky, otakárky, jasoně, několik druhů modrásků, lišaje pupalkového a přástevníka kostivalového. Úplný seznam najdete zde, v blízké budoucnosti ho budeme rozšiřovat o další mapované druhy.
Ondřej Zicha   [2014-03-14 20:07:36]

Mapování "Star Jelly"

Na BioLibu spouštíme dosti netradiční mapování. V posledních několika letech proběhla zejména ve Velké Británii vlna zájmu o fenomén "záhadného želé z hvězd", které lidé nacházeli zejména na loukách a jehož původ zatím nebyl spolehlivě vysvětlen. Ukazuje se, že na "star jelly" lze narazit i ve Střední Evropě - ačkoliv bývá často zaměňováno za některé druhy hub a hlenek - a že jeho výskyt souvisí spíše s obojživelníky a jejich predátory.

Více najdete ve článku Málo známý fenomén „Star jelly“.

Ondřej Zicha   [2014-02-12 19:10:45]

Mapování ryb a mihulí

Další skupinou živočichů, jejichž výskyt mapujeme na BioLibu, jsou rybovití obratlovci. Mapujeme zejména ohrožené druhy z Červeného seznamu, nebo naopak druhy invazní, které mohou mít vliv na populace původních druhů ryb a obojživelníků.

Mapování probíhá ve spolupráci s AOPK ČR, Muzeem přírody Český ráj a organizací HERPETA. Více se dozvíte ve článku Mapování vybraných druhů ryb a mihulí.
Ondřej Zicha   [2013-07-20 20:24:36]

Filtrování galerie podle barev

V galerii jednoděložných a dvouděložných rostlin bylo zpřístupněno filtrování podle barev květů a plodů. Filtrovat lze podle hlavní (převládající) barvy, nebo i pomocí složitějších podmínek na přítomnost či nepřítomnost více barev. Vzhledem k počtu fotografií v galerii není v silách správců přiřazovat ke všem novým fotografiím barvy. Pokud nám chcete pomoct, čtěte prosím dále.


Přiřazovat barvy k fotografiím (nejen rostlin) mohou správci galerie a autoři fotografií. Zároveň jsme ale zavedli novou skupinu správců - administrátoři barev v galerii. Tito uživatelé mohou přiřazovat či měnit barvy u všech fotografií v galerii, mají k dispozici funkce na výpis fotografií bez přiřazených barev či bez nastavené převládající barvy, mohou označovat fotografie jako "bez barev" (např. fotky listů atp.) či bez převládající barvy. Pokud máte zájem pomoci nám udržovat na BioLibu kvalitní filtrování fotografií (nejen) rostlin dle barev, ozvěte se mi prosím na email ondrej.zicha(at)gmail.com.

Kvůli rychlosti jsou "rychlé filtry" pro hlavní barvu v kategorii galerie přepočítávány každý den. Může se tedy stát, že po obarvení fotografie se změna projeví až po čase. Časem samozřejmě plánujeme zprovoznit filtrování dle barev ve všech kategoriích galerie, kde to má smysl. Barvy bude možné kombinovat i s hesly a filtrovat tak třeba zelené housenky atp.

Pokud máte jakékoliv připomínky k funkci filtrování barev (ne k přiřazení barev samotných u konkrétních fotografií, které je často velmi subjektivní), můžete nám napsat v diskuzním fóru.

Ondřej Zicha   [2013-06-05 22:02:11]

Lovčík hajní

Dalším pavoukem mapovaným na BioLibu je lovčík hájní (Pisaura mirabilis), relativně hojný a snadno poznatelný druh, o jehož rozšíření však také chybí aktuální údaje. Zároveň můžete Vaše pozorování lovčíka s fotografií poslat do redakce zpravodajského portálu Muzeum 3000, více ve článku http://muzeum3000.nm.cz/veda/najdete-lov....


Zasílat fotografie do redakce Muzea 3000 můžete do 26. června 2013, nejlepší fotografie pak budou zveřejněny na stránkách Muzea. Pozor, pokud posíláte pozorování jak přes mapování na BioLibu, tak do redakce Muzea 3000, uveďte to prosím ve zprávě, aby nedošlo k zdvojení údajů v mapování. Příspěvky poslané do redakce do 26. června budou poté správcem zadány do mapování na BioLibu, mapování lovčíka bude probíhat i po tomto datu.
Ondřej Zicha   [2013-04-06 23:53:54]

Další druhy do mapování bezobratlých

Mapování brouků nyní zahrnuje všechny naše druhy z čeledi majkovití (Meloidae), celkem 24 druhů. Také mapujeme invazní sladkovodní houbu bochnatku americkou (Pectinatella magnifica).
Ondřej Zicha   [2012-08-27 17:50:02]

Tři druhy pavouků do mapování

Do mapovaných pavoukovců ČR byly zařazeny druhy zápřednice jedovatá (Cheiracanthium punctorium), pakřižák chluponohý (Uloborus plumipes) a lepovka jižní (Scytodes thoracica).


Při mapování zápřednice prosíme mapovatele o fotodokumentaci či dokonce dokladový exemplář (více zde) - je však nutno dbát zvýšené opatrnosti při manipulaci se zápřednicemi, kousnutí může být bolestivé.
Ondřej Zicha   [2012-03-23 15:48:48]

BioLib, o. s.

Na začátku roku jsme konečně založili občanské sdružení. BioLib nyní vystupuje jako právnická osoba, což nám umožňuje žádat o finanční dary, dotace a granty, které by pokryly provoz a inovaci serveru, ale i rozšiřování funkcí a obsahu těchto stránek.

Více informací včetně možnosti finančně nám pomoci najdete na stránce BioLib, o. s.
Ondřej Zicha   [2012-03-16 16:13:39]

Nové mapované druhy

Ondřej Zicha   [2011-07-31 21:38:32]

Důležité diskuze na hlavní stránce

V levém menu úvodní stránky se nyní vypisuje seznam diskuzních místností, kde se řeší klíčová témata kolem funkcí a budoucnosti BioLibu. Věnujte jim prosím pozornost.
Ondřej Zicha   [2011-06-16 22:06:06]

Mapování střevlíků a svižníků

Seznam mapovaných druhů se rozšířil o 32 zástupců střevlíkovitých brouků - všechny naše druhy z rodů Carabus a Cychrus a také naše druhy svižníků.


Správcem mapování těchto druhů je Ing. Radek Hejda z AOPK ČR.
Ondřej Zicha   [2011-04-03 16:18:57]

Mapování obojživelníků a plazů - soutěž

Muzeum přírody Český ráj ve spolupráci s BioLibem, Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR a Českou herpetologickou společností vyhlašuje soutěž "Vyfoť mě!". Vyfotografujte volně žijícího obojživelníka nebo plaza na území ČR a vyhrajte.

Více ve článku Vyfoť mě! Fotografická soutěž a na plakátku soutěže.
Ondřej Zicha   [2010-11-14 21:50:16]

Mapování vážek

Mapování bezobratlých bylo rozšířeno o české druhy vážek.
Ondřej Zicha   [2010-10-19 18:16:11]

Rozšíření mapování pavouků

Do mapování pavouků přibylo sedm našich vzácnějších druhů křižáků rodu Araneus a dále v poslední době rychle se šířící křižák pruhovaný.


Pokud je to možné, přidávejte k vašemu pozorování fotografii, nejlépe i fotografii pavouka z břišní strany - ta často obsahuje důležité určovací znaky. U křižáka pruhovaného to samozřejmě není třeba, s jiným naším druhem se nedá zaměnit.
Ondřej Zicha   [2009-02-23 23:00:14]

Mapování bezobratlých

Rozšířili jsme mapovaní výskytu bezobratlých o další druhy, například tesaříka pilunu, oba druhy ploskorohů, kraba říčního či medúzku sladkovodní. Některé z druhů si můžete prohlédnout v nové galerii mapovaných druhů. Seznam všech přidaných druhů najdete na detailu této novinky.


brouci:
Prionus coriarius - tesařík piluna
Rosalia alpina - tesařík alpský
Sinodendron cylindricum - roháček bukový
Anthaxia candens - krasec třešňový
Emus hirtus - drabčík huňatý
Mycetophagus fulvicollis

síťokřídlí:
Mantispa styriaca - pakudlanka jižní
Libelloides macaronius - ploskoroh pestrý
Libelloides coccajus - ploskoroh žlutý

ostatní:
Eriocheir sinensis - krab říční
Craspedacusta sowerbyi - medúzka sladkovodní
Ondřej Zicha   [2009-01-29 00:40:53]
V současné době se domlouváme na spolupráci mezi BioLibem a Přírodovědeckou fakultou Jihočeské univerzity. Na obsahu BioLibu by se tak mělo podílet více odborníků, kteří nám budou pomáhat s aktualizací taxonomického systému a rozšiřováním informací o jednotlivých druzích, určováním fotografií atd.

V jednání je i přesun BioLibu na rychlejší a stabilnější server. Věříme, že tato spolupráce přispěje ke zkvalitnění a rozšíření obsahu BioLibu. Diskuze možná zde.
 
Records 1 to 20 of 77  
[1] 2 3 4