CZ EN
HLEDAT  
Zpět na taxon Limenitis populi populi - bělopásek topolový

Taxon - obrázek

poddruh

bělopásek topolový
Limenitis populi populi (Linnaeus, 1758)

 
Kategorie: Limenitidinae
Limenitis populi populi - bělopásek topolový

Limenitis populi populi (Linnaeus, 1758) - bělopásek topolový, samice

* Obrázek je k dispozici i ve větším rozlišení: 41017.jpg (2048x1536 - 2025 kb).

Autor: Michal Koupý  [Další fotografie od tohoto autora]

Autor determinace: Michal Koupý [Historie a ověření determinace]

- Snadno určitelný druh

Další uživatelé považují tuto determinaci za správnou či pravděpodobnou

Ex pupa, rozpětí křídel 8,5 cm (změřeno pravítkem).
Samička bělopáska topolového necelých 8 hodin po vylíhnutí. Motýl nelétal, protože bylo zataženo, po dešti, teplota pouze 16 °C ještě v poledne (motýl se vylíhl ve 4 hodiny ráno). Je zajímavé, že tento motýl už 3 hodiny po vylíhnutí klidně zůstal sedět s otevřenými křídly, což mnoho jiných druhů téměř nikdy neudělá (např. babočky a batolci mi po vylíhnutí nechtěli otevřít křídla). Po vyfotografování tohoto snímku motýl seděl na místě ještě půl hodiny, během té doby začínalo občas trochu svítit Slunce a začalo se oteplovat. Po půl hodině jsem chtěl motýla přemístit na jiné místo, ale jak jsem se ho dotkl, tak vzlétl, zakroužil po zahradě a přistál na stromě pod zahradou. Začalo svítit Slunce, motýl ještě hodinu poletoval po vrcholcích stromů, ale na zem už nepřiletěl, potom už nebyl vidět, asi odletěl.

Motýly, kteří nelétají (po vylíhnutí nebo když je chladno), přemisťuji z místa na místo tím způsobem, že těsně před motýla dám prst, motýl si sám přeleze na ruku, potom motýla přenesu na místo vhodné k fotografování, opět těsně před motýla dám třeba list nebo větev a motýl si tam přeleze (pokud ne, je možné se opatrně motýla zepředu i dotknout, potom už přeleze určitě), není vůbec potřeba chytat motýly za křídla. Vylíhlé motýly nechávám vždycky odletět (pokud svítí Slunce, odlétají obvykle po hodině až 90 minutách).

V letech 2004–2008 jsem našel pouze 8 bělopásků topolových, z toho 6 samečků, jednu samičku jsem viděl letět v červnu 2006 a samička na tomto snímku se vylíhla z kukly, kterou jsem našel na osice 10. června 2008. Velmi obtížně se fotografují i samečci (většinou mě k sobě nepustili blíž než na 4 m), samičku ve volné přírodě jsem dosud nikdy neviděl sedět na zemi (obvykle je to možné jen výjimečně, a to v oblastech, kde je bělopásek topolový dosud hojný (hlavně v horských údolích), v údolích Moravského krasu a Drahanské vrchoviny je vyloženě vzácný), samičky žijí téměř výhradně vysoko v korunách stromů a jsou kvůli tomu prakticky nedostupné, blíže k zemi slétávají většinou jen kvůli kladení vajíček na osiky a topoly.

Zbarvení horní strany křídel u samičky bělopáska topolového není ani zdaleka tak syté, jak to vypadá na různých (převážně zahraničních) webových stránkách (kde je možné najít i téměř celé modré motýly). Základní barva křídel je téměř černá, v tmavé oblasti kolem kořene křídel je i pouhým okem vidět ne příliš výrazný zelený a modrý lesk, který se mění podle úhlu osvětlení motýla, ale je vidět především tehdy, když zrovna nesvítí Slunce, protože při silném osvětlení se křídla zbarví spíše do hnědé barvy. Bílý pruh přes celá křídla má viditelný hnědožlutý odstín a rozhodně není zářivě bílý, jak to vypadá na většině fotografií (které bývají přeexponované kvůli tomu, že motýl je z velké části tmavý). Samičky mají bílý pruh vždycky výrazný a široký (u samečků je pruh pouze tenký, nevýrazný nebo zcela chybí). Pruhy podél okraje křídel jsou šedomodré, málo sytě zbarvené, u samiček jsou trochu světlejší než u samečků, při osvětlení od Slunce nebo blesku mohou být částečně i modré. Řada oranžových skvrn u okraje křídel je u samiček prakticky stejná jako u samečků. Na spodní straně křídel mají samičky mnohem širší bílý pruh a větší bílé skvrny než samečci, jinak je zbarvení spodní strany křídel u samiček i samečků stejné.

Slovníčkové termíny přiřazené k obrázku: samice

Poznámka o původu fotografie

Česká republika, Drahanská vrchovina

17. červen 2008

Technická poznámka

Konica Minolta Dimage A2

Autorská práva ?

   CC-BY-NC Creative Commons Attribution NonCommercial License 3.0 [Informace]

Fotografie jsou volně použitelné pro nevýdělečné účely. Pokud fotografii potřebujete pro komerční účely, napište mi.

Možnosti podílení se na BioLibu

K obrázkům v galerii, ať už potvrzeným nebo nepotvrzeným, můžete přidávat či měnit jejich determinaci (určení), pomáhat ověřovat cizí determinaci, nebo psát k obrázku komentáře. Více zde

Přidat nebo změnit určení

Přidat komentář