CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

čeleď

Ctenolophonaceae (H. Winkl.) Exell & Mendonça

říše Plantae - rostliny »  oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné »  třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny »  řád Malpighiales - malpígiotvaré

Popis

Stálezelené stromy s kořenovými náběhy, oděné jednoduchými a hvězdicovitými chlupy. Listy jsou jednoduché, vstřícné, celokrajné, kožovité. Palisty jsou srpovité, opadavé, interpetiolární. Květenství jsou latovitá či hroznovitá, obvykle terminální. Květy jsou oboupohlavné, s 5 vytrvalými kališními a 5 čárkovitými opadavými korunními lístky. Nektáriový disk je extrastaminální. Tyčinek je 10, s nesrostlými nitkami. Semeník je synkarpní, bikarpelátní, se 2 vajíčky, čnělka je na vrcholu rozeklaná, blizny jsou hlavaté. Plod je dřevitá tobolka, pukající jedním nepravidelným švem. Semena jsou pokryta chlupatým osemením.

Ekologie

Převážně tropické deštné a galeriové lesy. Květy jsou opylovány hmyzem.

Rozšíření

Tropické oblasti střední a západní Afriky a jihovýchodní Asie.

Taxonomie

Malá čeleď s jedním rodem a 2 druhy.

Fylogeneze

Rod Ctenolophon byl dříve řazen do celé řady čeledí (např. Celastraceae, Icacinaceae či Oleaceae), na základě morfologie květů pak např. k Linaceae a Ixonanthaceae, se kterými sdílí některé morfologické znaky, např. extrastaminální disk.
Současné molekulární studie naznačují spíše příbuznost s čeleděmi Erythroxylaceae a Rhizophoraceae.

Literatura

Kubitzki K. (2014): Ctenolophonocaceae. - In: Kubitzki K. (ed.), The Families and Genera of Vascular Plants 11, Flowering Plants. Eudicots: Malpighiales, Springer Science & Business Media, Berlin, pp. 29-31.

Pungga R. S. (1996): Ctenolophaceae. - In: Soepadmo E., Wong K. M. & Saw L. G. (eds), Tree flora of Sabah and Sarawak 2, Forest Research Institute Malaysia (FRIM), Kuala Lumpur, pp. 151-153.

Zařazené taxony

Počet záznamů: 1

rod Ctenolophon Oliv.

Odkazy a literatura


Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře