CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

čeleď

Balanopaceae Benth.

říše Plantae - rostliny »  oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné »  třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny »  řád Malpighiales - malpígiotvaré

Popis

Stálezelné stromy s jednoduchým jednobuněčným oděním. Listy jsou střídavé, kožovité, dvou typů: 1) drobné, šupinovité, umístěné na bázích větví; 2) velké, rozlišené na řapík a čepel, na okrajích pilovitě zubaté, vyrůstající na koncích větví. Palisty velmi drobné, na bázi řapíků. Samčí květenství je jehnědovité, květy jsou krátce stopkaté, obklopené několika listeny, květní obaly jsou redukované na drobné šupinky. Tyčinek je obvykle 3-6. Samičí květy vyrůstají obvykle samostatně, na krátkých stopkách, jsou bezobalné a podepřené větším množství kalíškovitých listenů. Gyneceum je synkarpní, vzniklé srůstem 2-3 karpelů. Čnělky jsou dlouhé, na konci často rozdvojené. Plodem je peckovice se 2-3 peckami.

Ekologie

Mechanismy opylování a rozšiřování semen nejsou příliš známé. Pyl je pravěpodobně roznášen větrem a semena zřejmě ptáky.

Rozšíření

Severovýchodní Austrálie (York) a přilehlé pacifické ostrovy (N. Kaledonie, Vanuatu, Fidži), s největší diverzitou v Nové Kaledonii.

Taxonomie

Čeleď zahrnuje 1 rod čítající 9 druhů.

Fylogeneze

Ve starších systémech byly za nejbližší příbuzné považováni zástupci čeledí Daphniphyllaceae, Hamamelidaceae či Myricaceae.
Molekulární analýzy však naznačují, že čeleď patří do řádu Malpighiales a je sesterskou ke skupině čeledí okolo Chrysobalanaceae.

Literatura

Kubitzki K. (2014): Balanopaceae. - In: Kubitzki K. (ed.), The Families and Genera of Vascular Plants 11, Flowering Plants. Eudicots: Malpighiales, Springer Science & Business Media, Berlin, pp. 9-11.

Xi Z., Ruhfel B. R., Schaefer H., Amorim A. M., Sugumaran M., Wurdack K. J., Endress P. K., Matthews M. L., Stevens P. F., Mathews S. & Davis C. C. (2012): Phylogenomics and a posteriori data partitioning resolve the Cretaceous angiosperm radiation Malpighiales. - PNAS 109: 17519–17524.

Zařazené taxony

Počet záznamů: 1

rod Balanops Baill.

Odkazy a literatura


Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře