CZ EN
HLEDAT  
Mapování druhů

Profil taxonu

druh

netopýr nejmenší
Pipistrellus pygmaeus (Leach, 1825)

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  třída Mammalia - savci »  řád Chiroptera - letouni »  čeleď Vespertilionidae - netopýrovití »  rod Pipistrellus - netopýr

Vědecká synonyma

Pipistrellus pipistrellus pygmaeus Leach, 1825
Pipistrellus (Pipistrellus) pygmaeus (Leach, 1825)
Vespadelus pygmaeus
Pipistrellus mediterraneus

Obrázky

Taxon v check-listech zemí*

* Výčet zemí nemusí být kompletní


Velikost

váha 4-7,5 g, délka 25-45 mm

Popis

Vzhledem i naprostou většinou tělesných znaků je shodný s netopýrem hvízdavým, spolehlivé odlišení je možné pouze na molekulární úrovni. Oba druhy se nicméně liší terminální frekvencí echolokačních hlasů (n. hvízdavý 45 kHz, n. nejmenší 55 kHz) a charakteristikami podzimních lákacích hlasů samců. Orientačně lze oba druhy rozlišit kombinací několika vnějších znaků. Relativně nejspolehlivější výsledky dává poměr předposledního a posledního (t.j. 2. a 3.) článku, které jsou u n. nejmenšího zhruba stejně dlouhé, dále se vyznačuje krátkým, širokým a z pohledu shora tupě ukončeným čenichem, zřetelným kožitým valem mezi nozdrami a ocasní blánou hustě osrstěnou na více než třetině její délky (díky tomu je zesílen celkový dojem relativně delšího a užšího těla, což trochu připomíná poměry u n. parkového). K určovacím znaků dále patří zvláštní políčko v žilnatině křídla a zbarvení srsti bez žlutavých a tmavohnědých kontrastních přechodů, na hřbetě spíše jednobarevně šedohnědé až šedavě olivově hnědé. U samců je penis bez středového pruhu, u nedospělých jedinců šedivý a u dospělců jednolitě oranžový (u n. hvízdavého je patrný světlý středový pruh). N. nejmenší je v průměru menší než n. hvízdavý – je tedy nejmenším netopýrem palearktické oblasti.

Echolokace: FM poměrně intensivní, dobře slyšitelný s koncovou frekvencí nad 52 kHz (nejčastěji 55 a 57 kHz). V otevřeném prostoru téměř CF (57-55 kHz), ve vyhledávací fázi 80-55 kHz a v přibližovací fázi 100-60 kHz. Koncem léta a na podzim jsou nápadným dokladem jeho přítomnosti lákací hlasy samců, vydávané za opakovaného obletování úkrytu nebo přímo z jeho vchodu – jde o série monotónních trylků (s 2-4 pulsy), s maximem intensity na 20-25 kHz, kombinované s echolokačními hlasy.

Rozšíření

Podle dosavadních poznatků je omezen na Evropu (po jižní Norsko, Švédsko a Velkou Británii) a zejména na východní Středomoří, kde osídluje takřka všechny ostrovy. Vzhledem ke značné genetické variabilitě tamních populací je tento region považován za hlavní vývojové centrum druhu, zatímco na ve většině kontinentální Evropy je jeho výskyt zřejmě zcela nového data (téměř žádná genetická proměnlivost).

Naprostá většina spolehlivě určených nálezů v ČR se soustřeďuje do jižní poloviny území, kde je místy dosti hojný a ve více oblastech dokonce podstatně hojnější než n. hvízdavý (jižní Morava, jihočeské pánve). Ojedinělé nálezy (zejména z detektorů) i z jiných oblastí nasvědčují jeho takřka plošnému rozšíření, především v pahorkatinách a nížinách (snad s výjimkou Českomoravské vrchoviny a severočeských hor). Zdá se navíc, že jde o druh, který se v posledním desetiletí šíří.

Zajímavosti

Tento kryptický druh se liší od Pipistrellus pipistrellus mj. v tom že zkoumaná genetická sekvence jeho DNA je až o 11 procent odlišnější. Toho nebývá údajně dosahováno ani u druhů, lišícich se na první pohled.

Literatura

Anděra M., Horáček I. (2005): Poznáváme naše savce, 2. doplněné vydání, Sobotales, Praha


Na Biolibu probíhá mapování výskytu tohoto taxonu v České republice a pokud jste se s ním v přírodě setkali, rádi Vaše pozorování zaznamenáme do databáze mapování výskytu.

Mapy rozšíření

Zařazené taxony

Počet záznamů: 2

poddruh Pipistrellus pygmaeus cyprius Benda, 2007
poddruh Pipistrellus pygmaeus pygmaeus (Leach, 1825)

Odkazy a literatura

EN Fauna Europaea 2.4 [305435]

de Jong, Y.S.D.M. (ed.): Fauna Europaea [http://www.faunaeur.org] [jako Pipistrellus pygmaeus (Leach, 1825)]
Datum citace: 9. březen 2012
EN Wilson D. E., Reeder D. M. (editors) (2005): Mammal Species of the World (MSW). A Taxonomic and Geographic Reference (3rd ed) [http://www.bucknell.edu/msw3] [jako Pipistrellus pygmaeus Leach, 1825]
Datum citace: 5. prosinec 2008

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Přidat záznam o pozorování
Komentáře