CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

modrásek slovenský
Polyommatus slovacus (Víťaz, Bálint & Žitňan, 1997)

říše Animalia - živočichové »  kmen Arthropoda - členovci »  třída Insecta - hmyz »  řád Lepidoptera - motýli »  čeleď Lycaenidae - modráskovití »  rod Polyommatus - modrásek »  podrod Lysandra - modrásek

Obrázky

Polyommatus slovacus - modrásek slovenský

samec

Autor: Tomáš Vrána

Polyommatus slovacus - modrásek slovenský

samice

Autor: Tomáš Vrána

Taxon v check-listech zemí*

* Výčet zemí nemusí být kompletní

Taxonomie

Polyommatus slovacus se od široce rozšířeného Polyommatus coridon liší unikátní životní strategií, existenci dvou generací během roku, což nikde ve střední Evropě jinak není známo. Od data popisu tohoto druhu se vedou spory zda jde skutečně o samostatný druh nebo jen lokální variantu (formu) s bivoltinní strategií.

Schmitt et al. (2006) srovnával bivoltinní populace Polyommatus slovacus a západoevropského Polyommatus hispanus s populacemi Polyommatus coridon na základě molekulárních markerů a dochází k závěru, že zatímco P. hispanus je skutečně dobře odlišitelným druhem, P. slovacus je geneticky téměř totožný s P. coridon a nejde tedy o samostatný druh.

Rozšíření

Výskyt taxonu je omezený pouze na území Nitranské pahorkatiny na Slovensku.

Odkazy a literatura

CZ DE Bělín V. (1999): Motýli České a Slovenské republiky aktivní ve dne, Kabourek, Zlín [jako Polyommatus slovacus Víťaz, Bálint & Žitňan, 1997]

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře