CZ EN
HLEDAT  
Mapování druhů

Profil taxonu

druh

kněžice mramorovaná
Halyomorpha halys (Stål, 1855)

říše Animalia - živočichové »  kmen Arthropoda - členovci »  třída Insecta - hmyz »  řád Hemiptera - polokřídlí »  čeleď Pentatomidae - kněžicovití »  rod Halyomorpha

Vědecká synonyma

Pentatoma halys Stål, 1855 o
Dalpada brevis Walker, 1867
Poecilometis mistus Uhler, 1860
Dalpada remota Walker, 1867

Obrázky

Halyomorpha halys - kněžice mramorovaná

Autor: Petr Kment

Halyomorpha halys - kněžice mramorovaná

Autor: René Bürgisser

Halyomorpha halys - kněžice mramorovaná

Autor: Petr Kment

Halyomorpha halys - kněžice mramorovaná

Autor: Petr Kment

larva

Halyomorpha halys - kněžice mramorovaná

Autor: A. Haltrich

Popis

Velikost 12‒17 mm. Jde o relativně velký druh kněžice s tmavě zbarvenou svrchní stranou těla, v níž se střídají hnědé, hnědožluté a červenohnědé tóny s tmavými, černými nebo temně kovově zelenými skvrnami v místech, kde se shlukuje černé tečkování. Okraje zadečkových článků se vyznačují žlutavou skvrnou uprostřed, zatímco přední a zadní části článků jsou temně zeleně kovově lesklé. Tykadla jsou převážně černá vždy s bází a koncem dvou posledních článků žlutými. Nohy a spodní strana těla jsou žluté až žlutohnědé s víceméně řídkým černým tečkováním. Hlava před očima je téměř obdélníková, na předním okraji jen nepatrně zaoblená. Báze zadečku není protažena do podoby hrbolku nebo trnu. Larvu lze poznat podle výrazného trnu na boku hlavy u báze tykadla.

Z našich původních druhů se kněžici mramorované nejvíce podobá kněžice mlhovitá (Rhaphigaster nebulosa).

Ekologie

Vyvíjí se na nejrůznějších druzích dvouděložných rostlin, především na stromech a keřích, může ale poškozovat i plodovou zeleninu nebo luštěniny. Přezimují dospělci, buď v přirozených úkrytech ve starých stromech či padlém dřevě, nebo s oblibou využívají budovy a další lidmi vyrobené úkryty.

Rozšíření

Druh původní ve východní Asii (Dálný východ Ruska, Japonsko, Korea, východní Čína, severní Vietnam). V 90. letech 20. století byl zavlečen do Pennsylvánie a dnes je již široce rozšířen v USA a jižní Kanadě. V Evropě byl zjištěn poprvé v roce 2004 ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku. Dodnes byl nalezen v těchto státech: Belgie, Bulharsko, ČR, Chorvatsko, Francie, Itálie, Maďarsko, Německo, Nizozemí, Rakousko, Rumunsko, Rusko (okolí Soči), Řecko, Slovensko, Slovinsko, Srbsko, Španělsko, Švédsko, a rovněž v Abcházii, Gruzii a Turecku. V ČR byla poprvé zjištěna v srpnu 2018 v Lukové u Přerova na střední Moravě. První nález z Čech je z prosince 2018 z Prahy.

Literatura

HEMALA V. & KMENT P. 2017: First record of Halyomorpha halys and mass occurrence of Nezara viridula in Slovakia. Plant Protection Science 53: 247–253.
KMENT P. 2016a: Vetřelci na obzoru – kněžice mramorovaná a kněžice zeleninová. Živa 64/102: 135–137 + lxxx.
KMENT P. & BŘEZÍKOVÁ M. 2018: First record of the invasive Brown Marmorated Stink Bug (Halyomorpha halys) (Hemiptera: Heteroptera: Pentatomidae) in the Czech Republic. Klapalekiana 54: 221–232.
WYNIGER D. & KMENT P. 2010: Key for the separation of Halyomorpha halys (Stål) from similar appearing pentatomids (Insecta: Heteroptera: Pentatomidae) occurring in Central Europe, with new Swiss records. Mitteilungen der Schweizerischen Entomologischen Gesellschaft 83: 261–270.
Autor: Petr Kment

Na Biolibu probíhá mapování výskytu tohoto taxonu v České republice a pokud jste se s ním v přírodě setkali, rádi Vaše pozorování zaznamenáme do databáze mapování výskytu.

Přidat záznam o pozorování

Mezitaxonové vztahy

potrava: Malus Mill. - jabloň, Oryza sativa L. - rýže setá

parazitoid: Trissolcus japonicus (Ashmead, 1904)

Možné záměny

Rhaphigaster nebulosa (Poda, 1761) - kněžice mlhovitá
Zhruba stejně velká, avšak se základní barvou těla, tykadel i nohou světle okrovou, s hlavou vpředu mírně trojúhelníkovitě se zužující a zejména pak s bází zadečku, která vybíhá dopředu v podobě silného a dlouhého trnu dosahujícího až mezi přední kyčle. Detailnější odlišení od dalších středoevropských druhů kněžic viz Wyniger & Kment (2010).

Mapy rozšíření

Odkazy a literatura

EN Pest Information Wiki [Halyomorpha_halys]

Pest Information Wiki [http://wiki.pestinfo.org] [jako Halyomorpha halys (Stål)]
Datum citace: 5. březen 2016
CZ Kment P. (2021): Preliminary check-list of the Heteroptera of Czech Republic ver. 2021 [jako Halyomorpha halys Stål, 1855]
Datum citace: 30. listopad 2021

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Přidat záznam o pozorování
Komentáře


Vysvětlivky

o původní jméno taxonu (original combination)

i druh zavlečený do oblasti popisované check-listem