CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

vlasovec medinský
Dracunculus medinensis (Linnaeus, 1758)

říše Animalia - živočichové »  kmen Nematoda - hlístice »  třída Secernentea »  řád Spirurida - spirury »  čeleď Dracunculidae »  rod Dracunculus - vlasovec

Vědecká synonyma

Gordius medinensis Linnaeus, 1758
Dracunculus aethiopicus
Dracunculus graecorum

Další jména

= guinejský červ#

Ekologie

Diaptomidae - vznášivkovití
Autor: Mgr. Vladimír Bádr
Zdrojem této filariózy jsou stojaté povrchové vody, studně a vodojemy. Právě v nich žijí asi 1 mm velké dravé buchanky, které mohou pohlcenou larvu vlasovce přenášet.
Larva vlasovce medinského (500–750 x 15–25 µm) proniká v buchance během několika hodin ze střeva do tělní dutiny a cíleně ničí pohlavní orgány (parazitární kastrace), 2–3x se svléká, stává se infekční a přežívá v buchance za vhodných podmínek až 4 měsíce. Mezihostiteli vlasovce jsou dále zástupci rodů Cyclops, Eucyclops, Thermocyclops a další.
Larvy po vypití vody s infikovanými buchankami pronikají skrze stěnu žaludku nebo dvanácterníku a lymfatickým systémem putují do retroperitonea, kde během 3–4 měsíců dospívají. Samec (12–29 x 0,4 mm) po kopulaci uhyne a větší samice (700–1200 x 0,7–1,7 mm) se přemístí k povrchu těla, do podkoží. Zde vyvolá přibližně rok po nákaze zánět, zduření a nakonec i bolestivý puchýř. A právě z něho vysune při ochlazení kontaktem s vodou živorodá, viviparní samice přední část těla s vyústěním dělohy a uvolní larvy (jedna samice během 2–3měsíčního života až 3 milióny).

Zajímavosti

Základem terapie zůstává i dnes odstranění samotného původce onemocnění, tedy vlasovce. Je to práce pro chirurga, ale dříve to bylo opatrné zachycení červa do rozštěpu dřívka, hůlky a jeho pomalé navíjení. Celá operace vyžadovala určitou praxi, trpělivost, cit a cvik, zvládli ji jen na slovo vzatí odborníci – jinak hrozilo přetržení a zavlečení sekundární bakteriální infekce, abscesy nebo dokonce tetanus, gangréna, často sepse a smrt! Tento výkon náležel odpradávna pouze zkušeným lékařům a snad opravdu kdysi dal základ lékařskému znaku...

Literatura

Citováno podle:
MUDr. Miroslav Förstl a kolektiv: Praktický atlas lékařské parazitologie [online]
[citováno 11.7.2006] http://camelot.lfhk.cuni.cz/parazitatlas...

Odkazy a literatura

EN Fauna Europaea 2.4 [391609]

de Jong, Y.S.D.M. (ed.): Fauna Europaea [http://www.faunaeur.org] [jako Dracunculus medinensis (Linnaeus, 1758)]
Datum citace: 9. březen 2012

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře


Vysvětlivky

# lidové jméno