CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

tenkohlavec lidský
Trichuris trichiura (Linnaeus, 1771)

říše Animalia - živočichové »  kmen Nematoda - hlístice »  třída Adenophorea »  řád Enoplida »  čeleď Trichuridae »  rod Trichuris - tenkohlavec

Vědecká synonyma

Trichuris trichiurus (Linnaeus, 1771)
Trichocephalus trichiurus

Obrázky

Trichuris trichiura - tenkohlavec lidský

samec

Autor: Mgr. Libor Mikeš, Ph.D.

Trichuris trichiura - tenkohlavec lidský

Autor: Mgr. Libor Mikeš, Ph.D.

Trichuris trichiura - tenkohlavec lidský

Autor: MUDr. Miroslav Förstl

Velikost

30–55 mm

Ekologie

Stejně jako roup a škrkavka ani on nepotřebuje k vývoji mezihostitele. Jeho larvy se živí v kryptách střevní sliznice krví a tkání, během asi tří měsíců dospívají. Dospělí jedinci dlouzí 30–55 mm žijí až 6 let ve stěně tlustého střeva, kde se tenkou přední částí zanořují a fixují ve sliznici, tlustý kaudální konec vyčnívá do střevního lumen. První vajíčka se ve stolici objeví až za 60–90 dní po nákaze!
Intenzita manifestace infekce závisí na jejich množství. Je vyvolána traumatizací zažívacího traktu spolu s toxoalergickým působením parazitů a kolísá od asymptomatického průběhu, lehkého katarálního zánětu přes hemoragie až k slizničním vředům. Postižený může trpět trávicími obtížemi, nauzeou, flatulencí, bolestmi břicha, tenezmy, při opravdu masivní nánákaze se může objevit prolaps rekta. Trichurióza/trichocefalóza je zvláště v rozvojových zemích jednou z častých příčin podvýživy, růstové retardace a trvale snižuje imunokompetenci hostitele. Mnohdy ani správnou terapií mebendazolem a albendazolem nedosáhneme úplné dehelmintizace, a proto musí vždy po jejím skončení následovat kontrolní odběry stolice. V případě nálezu vajíček se léčebná kůra opakuje.
Diagnostika se opírá o opakované mikroskopické vyšetření stolice (vajíčka se vylučují cyklicky). Vidíte typický tvar citrónu? Jsou vysoce odolná, v půdě vydrží infekční až 6 let. Vývoj larvy v nich trvá při teplotě 37°C jen asi 18 dní, s klesající teplotou se prodlužuje. Po nákaze kontaminovanou vodou nebo potravou se v tenkém střevě rozpouštějí u čtyřvrstevných vajíček jejich pólové zátky a larvy je takto vzniklými otvory opouštějí. Nejstarší nálezy pocházejí z koprolitů amerických indiánů starých snad až 11 tisíc let. Známý je i jejich objev ve střevním obsahu dnes už tak slavné zmrzlé mumie muže zemřelého před 5300 lety v Ötzalských Alpách.

Zajímavosti

V 18. století byl nesprávně označen Trichuris (thrix, trichos – vlas, ura – ocas). Protože je ale u tohoto červa uspořádání těla právě opačné, byla později snaha zavést výstižnější pojmenování Trichocephalus, kterému dnes odpovídá naše označení tenkohlavec.

Literatura

Citováno podle:
MUDr. Miroslav Förstl a kolektiv: Praktický atlas lékařské parazitologie [online]
[citováno 11.7.2006] http://camelot.lfhk.cuni.cz/parazitatlas...

Mezitaxonové vztahy

hostitel: Homo sapiens Linnaeus, 1758 - člověk moudrý, Sus scrofa f. domestica Linnaeus, 1758 - prase domácí

Odkazy a literatura

EN Fauna Europaea 2.4 [392737]

de Jong, Y.S.D.M. (ed.): Fauna Europaea [http://www.faunaeur.org] [jako Trichuris trichiura (Linnaeus, 1771)]
Datum citace: 9. březen 2012

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře - 1