CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

hybrid

Sempervivum × thompsonianum Wale

říše Plantae - rostliny »  oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné »  třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny »  řád Saxifragales - lomikamenotvaré »  čeleď Crassulaceae - tlusticovité »  rod Sempervivum - netřesk

Obrázky

Popis

= ? (S. macedonicum × ? S. octopodes) = ? (S. ciliosum × ? S. macedonicum)
Růžice téměř kulovité, polootevřené, o průměru 1,5-2,5 cm.
Výběžky 4-8cm dlouhé, tenké, nepatrně olistěné červenými lístky, v počtu cca 6.
Listy růžic vejčitě kopinaté až elipticky kopinaté, v dolní části zúžené, uprostřed nejširší, s nasazenou špičkou, 14mm dlouhé, 4mm široké, 2mm tlusté, na obou stranách vyppouklé a nepatrně pýřité, na okrajích brvy nestejně dlouhé. Listy uvnitř růžic dovnitř zahnuté, vnější vzpřímené, špičky červené.
Lodyha cca 8cm vysoká, štíhlá, řídce olistěná.
Lodyžní lístky kopinaté nabo úzce deltoidicky kopinaté, s nasazenou špičkou, 11mm dluhé, 3mm široké, 1,5mm tlusté, vzpřímené, dužnaté, na obou stranách pýřité, okraje brvité, špičky tmavohnědé.
Květenství o průměru cca 2,5cm kompaktní, cca 11květé, 4 jednoduché větve jsou pýřité. Stopky cca 1mm dlouhé.
Poupata kulovitá, špičatá.
Květy 10četné o průměru 19mm.
Korunní plátky kopinaté až čárkovitě kopinaté, 9mm dlouhé, 1,8mm široké, světle purpurové, široce bíle lemované, u špičky žlutavé, na spodní straně zelenožluté.
Kalich 6mm dlouhý, kališní lístky kopinaté, zašpičatělé, 4mm dlouhé, 1,3mm široké, 0,8mm tlusté, na vnější straně pýřité, na vnitřní straně nepatrně pýřité.
Tyčinek 20, 4-4,5mm dlouhé. Nitky u prašníků zúžené, v dolní části rozšířené a řídce pýřité, tmavě červené, Prašníky 1mm dlouhé, žluté.
Karpely cca 5mm dlouhé. Čnělky 1,6mm dlouhé, zelené. Semeníky 3,4mm dlouhé, na vnitřní straně pýřité, na vnější lysé, zelené. Šupiny 0,3mm dlouhé, 1mm široké, téměř zaokrouhlené, přiléhavé.

Ekologie

Ve štěrbinách vápencových skal ve výšce 2150mnm. (Lemperg)
Vzhledem k tomu, že na planině Stogovo vrcholy takových výšek nedosahují, předpokládám, že bylo vycházeno z chybných mapových podkladů. Nové nálezy pocházejí z krystalických břidlic (svorů) a výšky kolem 2000mnm.

Rozšíření

Makedonie, Stogovo planina poblíž Debaru, přístup od Gari.

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat název či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu názvu chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře