CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

řád

hrabaví
Galliformes Temminck, 1820

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  třída Aves - ptáci »  nadřád Neognathae - letci

Další jména

= kurovití

Obrázky

Syrmaticus reevesii - bažant královský

Syrmaticus reevesii - bažant královský

Autor: Vladimír Motyčka

Pavo cristatus - páv korunkatý

Pavo cristatus - páv korunkatý

Autor: Simon Rerucha

Taxonomie

Galliformes patří mezi nejprimitivnější zástupce nadřádu Neognathae. Nejstarší fosilní nálezy se objevují v eocénu, pocházejí z Francie a Severní Ameriky (Gallinuloididae).
Některými autory jsou děleni pouze na 2 podřády - Craci (hokovití a tabonovití) a Phasiani. V některých systémech je dokonce první z podřádů hodnocen jako samostatný řád Craciformes.

Význam

Mnoho druhů je chováno ve volierách, nebo patří mezi lovnou zvěř.
Několik druhů bylo domestikováno-zhruba před 5200 lety byl v indii zdomácněn kur bankivský (Gallus gallus), do Evropy se dostal asi v 5. století př. n. l.
Pravděpodobně ve starém Kartágu a v Egyptě byla domestikována perlička kropenatá (Numida meleagris), v posledních letech se chovají i některé druhy křepelek.
Tato rozsáhlá skupina ptáků se svými témeř 300 druhy má velký význam. Někteří byli zdomestikování a patří mezi nejdůležitější domácí zvířata. Jsou to zejména kur domácí, krocan, křepelka japonská a perlička. Lovecký význam mají bažanti, tetřevi, tetřívci, koroptve a křepelky. Některé druhy jsou však dnes již ohrožené a proto jsou chráněné. V neposlední řadě se celá řada druhů chová jen pro potěšení. Mnoho druhů exotických bažantů, křepelek, křepelů, pávi a další jsou ozdobou voliér chovatelů těchto ptáků. Většinou je u nich vyvinuta pohlavní dvojtvárnost. Samci jsou obvykle nápadně vybarvení, mívají různé výrůstky na kůži. Samice bývají většinou nenápadně zbarvené. Stačí jen srovnat bažantího kohouta se slepicí, nebo velmi výrazný pohlavní dimorfismus mezi pávem a pávicí. Také rozdíl mezi slepicí a kohoutem je na první pohled patrný. Na vejcích sedí většinou na zemi, kde si vytvoří mělký důlek. Snáší větší počet vajec. Mláďata jsou po vylíhnutí zcela vyvinutá a samostatná. Vodí je pouze samice, která je chrání až do osamostatnění.

Charakteristika řádu

U většiny druhů se jedná o středně až značně velké ptáky. Mají poměrně malou hlavu s krátkým a silným zobákem, horní hákovitě zakončená čelist mírně přesahuje dolní. Vyznačují se krátkou silnou nohou, běhák je zpředu kryt dvěma řadami štítků, na zadní straně jsou štítky drobné, u mnoha druhů je vyvinuta rohovitá ostruha. U tetřevů je běhák hustě opeřený, u bělokurů krátké peří pokrývá i prsty. Prsty jsou zakončeny silnými tupými drápy.
Opeření je husté, dolní část praporu pera je poloprachová. Prachové peří vyrůstá pouze na nažinách a je málo vyvinuté. U velkého počtu druhů jsou u samců výrazná ozdobná pera uplatňující se při toku-může se jednat o ocasní krovky, rýdovací pera, prodloužené peří na krku nebo pera tvoří korunku na hlavě. U mnoha druhů je výrazná pohlavní dvojtvárnost, samci bývají velice pestře zbarveni, často mívají části kůže na hlavě nebo na krku neopeřené a výrazně zbarvené. Ručních letek mají 10,počet rýdovacích per je různý-od 8 po 32, u většiny druhů 12-24. Krátká zakulacená křídla umožňují sice málo obratný, ale rychlý let. Pelichají 1x ročně po vyhnízdění, vyjímku tvoří bělokurové, kde se uvádějí až 4 pelichání ročně.
Většina druhů žije v typické polygamii. Tok je nápadný, samci se hlasitě ozývají a zaujímají nápadné postoje. Většina druhů hnízdí na zemi v důlku ukrytém ve vegetaci, hokovití hnízdí na stromech, u ptáků zcela ojedinělý způsob inkubace mají taboni. Ti shrabávají listí a zeminu na kupy o průměru až několik metrů, samice do tohoto tlejícího materiálu snáší vejce a samci odhrabáváním nebo přihrabáváním regulují teplotu v hnízdech. Až na hokovité jsou snůšky početné, hnízdí jednou ročně. Na vejcích sedí pouze samice, mláďata jsou typicky nekrmivá, brzo po vylíhnutí jsou dobře pohyblivá. Letky jim obvykle vyrůstají už v prvním týdnu života a velice brzo létají, mláďata tabonů dokonce takřka hned po vylíhnutí jsou schopna popolétnout.
Potrava je z větší části rostlinná, je ale běžně doplňována drobnými živočichy.
Mimo Antarktidu obývají všechny kontinenty, nejvíce druhů žije v Asii.

Literatura

Kořínek M. (1999): Zoologická zahrada, RUBICO s.r.o., Olomouc
Hudec, K., Šťastný, K. 2005: Fauna ČR. Ptáci 2/1. Academia Praha.

Poslední zpracované profily

Numididae Sharpe, 1899 - perličkovití
Guttera pucherani (Hartlaub, 1861) - perlička chocholatá
Guttera plumifera (Cassin, 1857) - perlička lesní
Agelastes meleagrides Bonaparte, 1850 - perlička červenohlavá
Afropavo congensis Chapin, 1936 - páv konžský
Pavo muticus Linnaeus, 1766 - páv zelený
Argusianus argus (Linnaeus, 1766) - argus okatý
Rheinardia ocellata (Elliot, 1871) - bažant perlový
Polyplectron napoleonis (Lesson, 1831) - bažant palawanský
Polyplectron malacense (Scopoli, 1786) - bažant malajský

Zařazené taxony

Počet záznamů: 8

podřád Craci - hokové
podřád Megapodii - taboni
podřád Phasiani - bažanti

Fosilní taxony

čeleď Gallinuloididae Lucas, 1900
čeleď Paraortygidae Mourer-Chauviré, 1992
čeleď Quercymegapodiidae Mourer-Chauviré, 1992
rod Archaealectrornis Crowe & Short, 1992 inc.sed.
rod Archaeophasianus Lambrecht, 1933 inc.sed.

Odkazy a literatura

EN Australian Faunal Directory [1062e89e-dbfc-4950-8f63-f8fddbf5effa]

ABRS (2009-2019): Australian Faunal Directory [https://biodiversity.org.au/afd/home], Australian Biological Resources Study, Canberra [jako Galliformes]
Datum citace: 31. leden 2015
EN F. Gill, D. Donsker & P. Rasmussen (eds): IOC World Bird List 11.1 [http://www.worldbirdnames.org/] [jako Galliformes]
Datum citace: 22. duben 2021
CZ Hudec K. et al. (2003): Soustava a české názvosloví ptáků světa, Muzeum Komenského v Přerově. 462 pp. [jako Galliformes]

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře


Vysvětlivky

vyhynulý druh/skupina

inc.sed. incertae sedis - nejasné zařazení v podrobnějším členění taxonu, nebo nejisté zařazení do taxonu samotného