CZ EN
HLEDAT  
Mapování druhů

Profil taxonu

druh

kněžice mlhovitá
Rhaphigaster nebulosa (Poda, 1761)

říše Animalia - živočichové »  kmen Arthropoda - členovci »  třída Insecta - hmyz »  řád Hemiptera - polokřídlí »  čeleď Pentatomidae - kněžicovití »  rod Rhaphigaster - kněžice

Vědecká synonyma

Cimex nebulosa Poda, 1761 o

Obrázky


larva

Popis

Velikost 13,5‒16 mm. Jde o relativně velký druh kněžice se světle okrově zbarvenou svrchní stranou těla, s níž kontrastují hnědé až černé (nikdy kovově zelené) skvrny v místech, kde se shlukuje černé tečkování. Okraje zadečkových článků nesou velkou žlutavou skvrnu uprostřed, zatímco přední a zadní okraje článků jsou černé. Tykadla mají báze článků žlutavé a jejich konce široce černé. Nohy a spodní strana těla jsou žlutavé s ojedinělými černým tečkami. Hlava před očima je parabolická, na předním okraji zřetelně zaoblená. Báze zadečku vybíhá dopředu v podobě silného a dlouhého trnu dosahujícího až mezi přední kyčle (takto dlouhý trn nenajdeme u žádného jiného druhu evropské kněžice).

Ekologie

Vyvíjí se na nejrůznějších druzích listnatých stromů a vyšších keřů. Živí se fytofágně i zoofágně, např. na larvách mandelinek. Přezimují dospělci, buď v přirozených úkrytech ve starých stromech či padlém dřevě, nebo s oblibou využívají budovy a další lidmi vyrobené úkryty.

Rozšíření

Druh původní v západní a střední části Palearktické oblasti – v Evropě (severní hranice prochází Německem a Polskem), Středomoří, ba Blízkém východě a ve střední Asii až po Afghánistán a Pákistán. Kněžice mlhovitá je u nás známa už z 80. let 19. století, svým výskytem však byla vázána téměř výhradně na teplé oblasti jižní a střední Moravy a středních Čech. V 60.‒80. letech 20. století se tento druh stal postupně velmi vzácným, od 90. let se však s postupujícícm oteplováním kněžice mlhovité opět objevují a stávají se hojným druhem našeho termofytika.

Literatura

KMENT P. 2016a: Vetřelci na obzoru – kněžice mramorovaná a kněžice zeleninová. Živa 64/102: 135–137 + lxxx.
STEHLÍK J. L. 1986: Results of the investigations on Hemiptera in Moravia made by the Moravian Museum. (Pentatomoidea 5). Acta Musei Moraviae, Scientiae Naturales 71: 147–178.
WYNIGER D. & KMENT P. 2010: Key for the separation of Halyomorpha halys (Stål) from similar appearing pentatomids (Insecta: Heteroptera: Pentatomidae) occurring in Central Europe, with new Swiss records. Mitteilungen der Schweizerischen Entomologischen Gesellschaft 83: 261–270.
Autor: Petr Kment

Na Biolibu probíhá mapování výskytu tohoto taxonu v České republice a pokud jste se s ním v přírodě setkali, rádi Vaše pozorování zaznamenáme do databáze mapování výskytu.

Přidat záznam o pozorování

Možné záměny

Halyomorpha halys (Stål, 1855) - kněžice mramorovaná

Mapy rozšíření

Odkazy a literatura

EN Fauna Europaea 2.4 [454168]

de Jong, Y.S.D.M. (ed.): Fauna Europaea [http://www.faunaeur.org] [jako Rhaphigaster nebulosa (Poda, 1761)]
Datum citace: 9. březen 2012
CZ Hudec K., Kolibáč J., Laštůvka Z., Peňáz M. a kol. (2007): Příroda České republiky: průvodce faunou, Academia [jako Rhaphigaster nebulosa]
CZ Kment P. (2021): Preliminary check-list of the Heteroptera of Czech Republic ver. 2021 [jako Rhaphigaster nebulosa (Poda, 1761)]
Datum citace: 30. listopad 2021

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Přidat záznam o pozorování
Komentáře


Vysvětlivky

o původní jméno taxonu (original combination)