CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

Vespa affinis (Linnaeus, 1764)

říše Animalia - živočichové »  kmen Arthropoda - členovci »  třída Insecta - hmyz »  řád Hymenoptera - blanokřídlí »  čeleď Vespidae - sršňovití »  rod Vespa - sršeň

Vědecká synonyma

Apis affinis Linnaeus, 1764
Vespa formosana
Vespa indosinensis
Vespa nigripennis
Vespa unifasciata Olivier, 1792 nec Gmelin, 1790

Obrázky

Popis

Jedná se o malé až středně velké sršně, královna měří asi 30 mm, samci 26 mm a dělnice 22 až 25 mm. Existuje několik odlišných barevných variant, vyskytujících se v Hong Kongu a jižní Číně. Jsou obecně většinou černé, první dva zadečkové články sytě žluté, tvoří nápadné ochranné zbarvení. Hruď je černá, s rudými bedry a hlava je také alespoň částečně narudlá. Avšak varianty z jihovýchodní Asie, zvláště ze Singapuru, mají téměř černou hruď i hlavu, bez rudých beder, a zadečkové články jsou jasně oranžové.

Ekologie

Tento druh je rozšířen v celé Asii. Zde je často k vidění, jak létá nad drny trávy a nad zemí. Kořistí jsou mouchy, které mohou být škodlivé - jedná se proto o užitečný druh. V Singapuru se často slétávají na pláž, a hledají hnijící plže v ulitách, kteří páchnou a lákají mouchy. Dříve se myslelo, že využívají ono hnijící maso ke krmení svých larev, ale je tomu jinak. Sršně totiž na ulitě hnijícího plže loví mouchy a znatelně tak potlačují jejich výskyt. Také mají rády nektar z květů kokosových palm, a často se po konzumaci nektaru rozhodnou ulovit včelu jako potravu pro larvy.
Kromě včel mohou také zaútočit na kterýkoli malý hmyz, jež proti ní nemá vivinut žádný obranný mechanismus.
Hnízda staví vysoko na stromech, i když někdy postaví hnízdo poměrně nízko. Hnízdo je podlouhlé, a vypadá podobně jako hnízdo sršně Vespa velutina. Hnízdo má poměrně tuhý povrch. Může měřit až 60 cm na délku. Hnízda tohoto druhu mají čtyři plásty. Některá hnízda však mohou mít sedm až deset plástů.

Rozšíření

Japonsko, Taiwan, Velké Sundy, Indie, Malajský poloostrov

Mezitaxonové vztahy

predátor: Vespa mandarinia Smith, 1852 - sršeň mandarínská

Podřízené taxony

Počet záznamů: 11

poddruh Vespa affinis affinis (Linnaeus, 1764)
poddruh Vespa affinis alduini Guérin-Méneville, 1831
poddruh Vespa affinis alticincta van der Vecht, 1957
poddruh Vespa affinis archiboldi van der Vecht, 1957
poddruh Vespa affinis continentalis Bequard, 1936
poddruh Vespa affinis hainensis Bequard, 1936
poddruh Vespa affinis indosinensis Perkins, 1910
poddruh Vespa affinis moluccana van der Vecht, 1957
poddruh Vespa affinis nigriventris van der Vecht, 1957
poddruh Vespa affinis picea Buysson, 1905
poddruh Vespa affinis rufonigrans van der Vecht, 1957

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat název či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu názvu chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře