CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

vosa obecná
Vespula vulgaris (Linnaeus, 1758)

říše Animalia - živočichové »  kmen Arthropoda - členovci »  třída Insecta - hmyz »  řád Hymenoptera - blanokřídlí »  čeleď Vespidae - sršňovití »  rod Vespula - vosa

Vědecká synonyma

Vespa vulgaris Linnaeus, 1758 o
Paravespula vulgaris

Typový taxon pro:Paravespula Blüthgen, 1938 (Vespa vulgaris Linnaeus, 1758)

Obrázky


larva

hnízdo

vejce

Taxon v check-listech zemí*

* Výčet zemí nemusí být kompletní

Velikost

samice 16-19 mm, dělnice 11-14 mm, samec 13-17 mm

Popis

Vosa obecná má jen spodní okraj očí žlutý a přes střed žlutého štítu hlavy se táhne černý pásek s čípkovým okrajem. Velikost 12-15 mm. Je všeobecně rozšířená a velmi hojná. Hnízdo si staví v zemi. Samička si vyhledá dutinu v zemi, kde začne stavět hnízdo. Časem hnízdo roste, jak v něm přibývá dělnic. Nakonec dosahuje v průměru 20-30 cm. Je masožravá, živí se většinou hmyzem.

Ekologie

Vosa obecná si buduje hnízdo převážně v opuštěných norách hlodavců. Královen přezimuje i více společně, ale kolonii zakládá obvykle jen jediná. Postaví malé hnízdo s asi dvaceti buňkami, naklade vajíčka a krmí larvy masem z much, housenek nebo občas včel. Vylíhnuté dělnice pak převezmou všechny práce a matka jen klade vajíčka. Kolonie jsou početné, na vrcholu vývoje až 2000 dělnic. Dělnice často vyhledávají ovoce, hlavně víno a švestky. Jsou středně bojovné, na ovoci je zahánějí defensivní vosíci a někdy i menší, ale útočné vosy norské. Někdy vosu obecnou loví sršně, lovkyně tohoto druhu mohou i čekat u vletového otvoru a chytat přilétající vosy.
Vosa obecná loví hlavně škůdce a mouchy, ale někdy loví i můry, motýly a včely. Přemnožené vosy kvůli nedostatku potravy útočí na včelí úly, do kterých vnikají a kradou med.
Vosa obecná tvoří významnou část biomasy tribu Vespini - je nejpočetnějším druhem vos v Evropě (kromě s. asijské na jihozápadě).

Video


Mezitaxonové vztahy

predátor: Pernis apivorus (Linnaeus, 1758) - včelojed lesní

Zařazené taxony

Počet záznamů: 2

poddruh Vespula vulgaris vetus Eck, 1999
poddruh Vespula vulgaris vulgaris (Linnaeus, 1758)

Odkazy a literatura

EN OzAnimals - Australian Wildlife [http://www.ozanimals.com/] [jako Vespula vulgaris]
Datum citace: 14. duben 2013
EN Pest Information Wiki [Vespula_vulgaris]

Pest Information Wiki [http://wiki.pestinfo.org] [jako Vespula vulgaris (Linnaeus)]
Datum citace: 5. březen 2016
EN Fauna Europaea 2.4 [167811]

de Jong, Y.S.D.M. (ed.): Fauna Europaea [http://www.faunaeur.org] [jako Vespula vulgaris (Linnaeus, 1758)]
Datum citace: 9. březen 2012
EN ABRS (2009-2019): Australian Faunal Directory [https://biodiversity.org.au/afd/home], Australian Biological Resources Study, Canberra [jako Vespula vulgaris (Linnaeus, 1758)]
Dvořák L., Straka J. (2007): Vespoidea: Vespidae (vosovití), Acta Entomologica Musei Nationalis Pragae [jako Vespula vulgaris (Linnaeus, 1758 )]

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře - 1


Vysvětlivky

o původní jméno taxonu (original combination)