CZ EN
HLEDAT  
Mapování druhů

Profil taxonu

druh

střevlík Menetriesův
Carabus menetriesi Faldermann in Hummel, 1827

říše Animalia - živočichové »  kmen Arthropoda - členovci »  třída Insecta - hmyz »  řád Coleoptera - brouci »  čeleď Carabidae - střevlíkovití »  rod Carabus - střevlík »  podrod Carabus

Vědecká synonyma

Carabus (Carabus) menetriesi Faldermann in Hummel, 1827

Další jména

= střevlík Ménétriésův

Obrázky

Taxon v check-listech zemí*

* Výčet zemí nemusí být kompletní

Velikost

16 - 23 mm

Ekologie

Jedná se o typického tyrfobionta – tj. o druh, vázaný na rašeliniště. Vyjma primárních rašelinišť se vyskytuje také na rašelinných loukách, kde ovšem dosahuje nižších početností a je třeba, aby se v oblasti vyskytovalo i primární rašeliniště, kam se jedinci v nepříznivých podmínkách (např. sucho) často přesouvají. V případě vyschnutí horní části rašeliniště utlumují svoji aktivitu letní diapauzou, v oblastech trvale zamokřenných jsou aktivní nepřetržitě celou sezónu, s maximem v druhé půlce května až poloviny června (dle průběhu teplot). Aktivují časně z jara, v podmínkách Šumavských rašelinišť lze najít první jedince již od poloviny dubna.

Rozšíření

V České republice se vyskytuje nejhojněji na zachovalých rašeliništích na Šumavě, kde tvoří často velké populace. Naproti tomu jeho výskyt v Novohradských horách, Slavkovském lese a v Krušných horách je omezen pouze do několika nejzachovalejších lokalit. Vlivem chemické degradace rašelinišť vymřel na všech imisně exponovaných rašeliništích v severních Čechách (zejména Krkonoše).

Na Biolibu probíhá mapování výskytu tohoto taxonu v České republice a pokud jste se s ním v přírodě setkali, rádi Vaše pozorování zaznamenáme do databáze mapování výskytu.

Přidat záznam o pozorování

Mapy rozšíření

Zařazené taxony

Počet záznamů: 2

poddruh Carabus menetriesi menetriesi Faldermann in Hummel, 1827
poddruh Carabus menetriesi pacholei Sokolář, 1911

Carabus menetriesi pacholei


Odkazy a literatura

EN Fauna Europaea 2.4 [386548]

de Jong, Y.S.D.M. (ed.): Fauna Europaea [http://www.faunaeur.org] [jako Carabus menetriesi Faldermann in Hummel, 1827]
Datum citace: 9. březen 2012

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Přidat záznam o pozorování
Komentáře


Vysvětlivky

? nepotvrzený výskyt v oblasti popisované check-listem