CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

klouzek strakoš
Suillus variegatus (Sw.) Kuntze

říše Fungi - houby »  třída Agaricomycetes - stopkovýtrusé »  řád Boletales - hřibotvaré »  čeleď Suillaceae - klouzkovité »  rod Suillus - klouzek

Vědecká synonyma

Boletus variegatus Sow. ex Fr.
Ixocomus variegatus (Sow. ex Fr.) Quél.

Další názvy

= hřib strakoš
= klouzek kožešník
= bezpráce#
= husí pupek#
= kačena#

Obrázky


Taxon v check-listech zemí*

* Výčet zemí nemusí být kompletní

CZ   HR  

Popis

Klobouk 3-15 cm, v mládí polokulovitý, později polštářovitý, ve stáří až plochý a zprohýbaný, na okraji nejdříve podvinutý, potom ostrý, suchý, za vlhka slabě slizký. Barvy žemlově hnědé až nažloutle olivové. V mládí pokrytý hnědou nebo červenohnědou plstí někdy vypadající jako šupinky, což vypadá jako by byl strakatý a ve stáří olysávající. Pokožka neslučitelná. Starší plodnice jsou až olivově nazelenalé.
Rourky jsou dosti krátké, široce přirostlé až krátce sbíhavé, barvy okrově žluté, přecházející až do olivově zelené. Na řezu okamžitě modrají. Póry dosti drobné, v mládí kulaté, později hranaté o něco tmavší než rourky, po otlačení modrají.
Třeň 3-13 cm vysoký, 1,5-4 cm tlustý, v mládí břichatý, ve stáří až válcovitý, v mládí jemně plstnatý, později hladký. Barvy okrově žluté až světle žluté, na bázi s hnědočerveným nádechem. Je bez prstenu.
Dužnina je dosti tvrdá, pružná, masitá a šťavnatá, nažloutlá, citrónově žlutá až světle oranžová, na řezu slabě modrozelená. Vůně charakteristicky houbová až pryskyřičná až pestřecová, chuť mírná, nevýrazná.
Výtrusný prach je olivově hnědý, výtrusy světle žluté, elipsoidně vřetenovité velikosti 8-11 x 3-4 µm.

Ekologie

Výskyt červenec až listopad, jednotlivě nebo ve skupinách, hlavně v mladých přirozených borových lesích a borových monokulturách kde je písčitý podklad, dále pak vrchoviště a přechodová rašeliniště, kde jsou borovice ale i smrčiny s příměsí břízy. Upřednostňuje borovici lesní, kyselou půdu a vlhčí až podmáčená místa. Vzácně jej můžeme nalézt i pod jinými jehličnany. Z území u nás je to hlavně Polabí, a Krkonoše kde byl nalezen ve výši 1100m a váže se na kosodřevinu.

Jedlý.

Možné záměny

Klouzek kravský (Suillus bovinus), který je však hladký a za vlhka má velmi slizký klobouk. Je jedlý.

Zajímavosti

Výborný ve směsích pro nakládání. Doporučuji hřiba strakoše udělat jako guláš. Je to mykorhizní druh vázaný na borovici, který vystupuje až do výše 2000 m. v okolí horských studených rašelinných tůněk dosahuje značných rozměrů. Až průměru 30 cm. Je dosti odolný červivosti, kterou trpí většinou až ve stáří. Krajové názvy: podborovák, kačenka, bez práce, husí pupek, ševčík, perníkář, kožešník, švec, atd. Variegatus znamená rozmanitý nebo kropenatý.

Literatura

Internetové stránky 2003.
Velký atlas húb. Autor Pavol Škubla 2007 str. 51.
Encyklopedie hub a lišejníků. Autor Vladimír Antonín 2006 str. 144.
Velký fotoatlas hub z jižních Čech. Autor Tomáš Papoušek 2004 str. 732, 733.
Houby. Autor Ladislav Hagara, Vladimír Antonín, Jiří Baier 1999 str. 370.
Encyklopedie hub. Autor Gerrit J. Keizer 1998 str. 278.
Houby. Autor Mirko Svrček 1996 str. 218.
Houby. Autor Helmut a Renata Grünertovi 1995 str. 224.
Co víme o houbách. Autor Jaroslav Klán 1989 str. 189, 197.
Kapesní atlas hub 1. Autoři Antonín Příhoda, Ladislav Urban, Věra Ničová-Urbanová, Ladislav Urban ml. 1986 str. 116.
Mykologický sborník č. 1-2 str. 30, č. 3-5 str. 74, 75, 77, č. 8-10 str. 140, rok 1970.
Houby Československa v jejich životním prostředí. Autor Albert Pilát 1969 str. 92, 93, 94, 121, 149.
Klíč k určování našich hub hřibovitých a bedlovitých. Autor Albert Pilát 1951 str. 56, 57.

Odkazy a literatura

CZ Holec J., Bielich A., Beran M. (2012): Přehled hub střední Evropy, Academia Praha, 624pp [jako Suillus variegatus (Sw.) Richon et Roze]
Datum citace: 11. květen 2013
CZ Slavíček J. (ed.) (2014): Číselník hub České republiky [http://www.czechmycology.org/cz/ndop.php], Česká vědecká společnost pro mykologii [jako Suillus variegatus (Sw.) Kuntze]
Datum citace: 3. březen 2015

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře


Vysvětlivky

# lidové jméno