CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

rod

láčkovka
Nepenthes L.

říše Plantae - rostliny »  oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné »  třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny »  řád Caryophyllales - hvozdíkotvaré »  čeleď Nepenthaceae - láčkovkovité

Vědecká synonyma

Anurosperma Hallier f.

Ekologie

Trávicí tekutina uvnitř láčky obsahuje enzym na štěpení chitinu, z něhož má většina hmyzu vytvořen pevný krunýř. Enzym je schopen rozkládat živočišné bílkoviny a obsahuje konzervační látku, která uchovává kořist v původní podobě, dokud ji rostlina nezpracuje. Láčka je touto trávicí tekutinou naplněna minimálně do jedné třetiny. Kořistí se stává většinou hmyz, ale též drobní obratlovci, hlodavci, ještěrky či žabky.

Některé druhy hmyzu však žijí s rostlinou v symbioze. Např. pavouk druhu Misumenops nepenthicola si spřádá lehkou pavučinu těsně pod obústím láčky, což mu dovoluje pohybovat se po kluzkých stěnách. Při vyrušení skočí do tekutiny na dně, kde zůstává, dokud není návrat do pavučiny bezpečný. Rovněž larvy komárů a moskytů obývají tekutinu v láčce, díky své odolnosti vůči kyselému roztoku trávicí tekutiny a trávicím enzymům. Mravenci druhu Camponotus schmitzi hnízdí v dutých úponkách rostliny a loví larvy komárů ponořením se do tekutiny v láčce, ve které larvy žijí. Též žabka druhu Microhyla nepenthicola o velikosti hrášku, nejmenší obojživelník Starého světa, žije s Nepenthes v přátelském soužití. Klade svá vajíčka po stranách láčky a pulci pak rostou v tekutině nahromaděné v dutině gravitační pasti.

Zajímavosti

Místní domorodé obyvatelstvo využívá tento botanický druh jako rostlinu léčivou, například odvar z lodyh či kořenů při léčbě horeček, infekci močových cest, vysokého krevního tlaku, úplavice či k utišení bolesti břicha. Trávicí tekutina z neotevřené láčky se užívá jako oční kapky či vlasový olej.

Řecké slůvko „Nepenthes“- „Nápoj tišící žal“, si zapůjčil Carl Linné z Homérovy Odyssei a věnoval je tomuto unikátnímu rodu.

Literatura

Beaver R.A. (1985): Geographical variation in food web structure in Nepenthes pitcher plants. Ecological Entomology, Volume 10, Issue 3, pages 241–248

Das I., Haas A. (2010): New types of Sarawak Microhyla: Old World frogs to climb out of the smallest miniature pitcher plants on Borneo (Amphibia: Anura: Microhylidae). Zootaxa 2571: 37–52.

Omezení a řazení

Filtr: písmeno A

[A]  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  U  V  W  X  Vše

Podřízené taxony

Počet záznamů: 14

druh Nepenthes abalata Jebb & Cheek
druh Nepenthes abgracilis Jebb & Cheek
druh Nepenthes adnata Tamin & Hotta ex Schlauer
druh Nepenthes alata Blanco

Nepenthes alata

druh Nepenthes albomarginata Lobb ex Lindl.

Nepenthes albomarginata

druh Nepenthes alzapan Jebb & Cheek
druh Nepenthes andamana M. Catal.
druh Nepenthes angasanensis D. Schubert, B. Salmon & B. Quinn
druh Nepenthes argentii Jebb & Cheek
druh Nepenthes aristolochioides Jebb & Cheek
druh Nepenthes attenboroughii A.S.Rob., S.McPherson & V.Heinrich
hybrid Nepenthes × alisaputrana J. H. Adam & Wilcock

Odkazy a literatura


Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat název či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu názvu chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře