CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

Dolichovespula maculata (Linnaeus, 1763)

říše Animalia - živočichové »  kmen Arthropoda - členovci »  třída Insecta - hmyz »  řád Hymenoptera - blanokřídlí »  čeleď Vespidae - sršňovití »  rod Dolichovespula - vosa »  podrod Dolichovespula

Vědecká synonyma

Vespa maculata Linnaeus, 1763 o

Typový taxon pro:Dolichovespula Rohwer, 1916 (Vespa maculata Linnaeus, 1763), Dolichovespula Rohwer, 1916 (Vespa maculata Linnaeus, 1763)

Taxon v check-listech zemí*

* Výčet zemí nemusí být kompletní

Velikost

Dělnice asi 20 mm, pohlavní jedinci větší.

Popis

Celkově je černá, jen přední část hlavy a dva pruhy na zadečku jsou bílé.

Ekologie

Tato vosa si staví zavěšená hnízda většinou ve větvích. Chováním se velmi podobá krátkolebým vosám. Přitahují ji pikniky a limonády, ovoce i maso. Často loví menší vosy. Kolonie jsou poměrně velké. Také někdy násilně vniká do úlů a krade med.

Zajímavosti

Anglicky je nazývána "Bald-Faced Hornet", což znamená holohlavá sršeň. Ačkoliv se jedná o vosu, v některých ohledech se sršním podobá.

Význam

Tato vosa je významná hlavně svojí agresivitou, jelikož útočí na živočichy několik metrů od hnízda, i když ji moc nedráždí. Také může být významná lovem vos (to závisí na dostupnosti vos).

Odkazy a literatura


Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře


Vysvětlivky

o původní jméno taxonu (original combination)