CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

pepřovník černý
Piper nigrum L.

říše Plantae - rostliny »  oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné »  třída Magnoliopsida - nižší dvouděložné rostliny »  řád Piperales - pepřotvaré »  čeleď Piperaceae - pepřovníkovité »  rod Piper - pepřovník

Další názvy

= pepř černý

Obrázky


plod

Velikost

Pepřovník je ovíjivá tropická liána dorůstající délky 9-15 m.

Rozšíření

Původně pochází z Indie, dnes se pěstuje v jihovýchodní Asii, Jižní Americe i dalších zemích.

Význam

Pepř se využívá již od starověku, ale i dnes patří mezi nejrozšířenější druhy koření. Plody pepře černého jsou bobule s dužnatou vrstvičkou na povrchu. Obsahuje alkloid piperin, pryskyřice a silice, které v malých dávkách podporují trávení, je mírně močopudný, údajně působí i na zklidnění organismu a podporuje srdeční činnost. Ve vysokých dávkách nadměrně dráždí trávicí ústrojí a má spíše negativní účinky.
Pepř černý jsou fermentované a následně usušené nedozrálé (zelené) plody pepřovníku. Pepř zelený jsou nedozrálé, rychle sušené plody, je jemnější a více aromatický než bílý a černý pepř. Zelený pepř se někdy nakládá do solných nebo octových nálevů. Zcela dozrálé plody se máčí a pak se z nich sloupe dužnatá vnější vrstvička, tak vznikne pepř bílý, který má palčivější chuť a jemnější vůni než pepř černý.
Růžový pepř se získává rychlým sušením dozrálých bobulí, používá se méně často. Tento pepř však nemá botanicky nic společného s běžně prodávaným "růžovým" nebo "červeným" pepřem, který není tak palčivý, má nasládlou chuť a pochází z jihoamerického pepřovce brazilského a pepřovce balzámového. Plody pepřovců se používají samostatně nebo ve směsi s černým, zeleným i bílým pepřem (pepř barevný).

Mezitaxonové vztahy

spásač: Pterolophia annulata (Chevrolat, 1845), Zotalemimon procerum (Pascoe, 1859)

Související hesla

koření

Odkazy a literatura


Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře