CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

badyáník pravý
Illicium verum Hook. f.

říše Plantae - rostliny »  oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné »  třída Magnoliopsida - nižší dvouděložné rostliny »  řád Austrobaileyales »  čeleď Schisandraceae »  rod Illicium

Vědecká synonyma

Illicium san-ki Perrottet

Další jména

= badyán pravý
= badyánovník pravý
= čínský anýz#
= hvězdicový anýz#

Obrázky

Rozšíření

Badyáník je stálezelený strom pocházející z jihovýchodní Číny, pěstuje se především v Číně, Indii i v dalších zemích jihovýchodní Asie.

Význam

Jako koření se používají souplodí i se semeny sklizená těsně před dozráním. Využití mají v především v čínské, indické, malajské i indonézské a dalších východních kuchyních. Z plodů se vaří antirevmatický čaj, případně se semena žvýkají na podporu trávení. Případné otravy po požití badyánového čaje se přikládají záměně za plody badyáníku anýzového, který není poživatelný. Používá se i jako přísada při výrobě lihovin (např. pastisu, sambuca i různých druhů absintu). V české a evropské kuchyni se využívá jako náhrada anýzu, do perníkového koření, při výrobě pečiva i jako dochucovadlo kompotů a čajů. Je také přírodním zdrojem jedné ze základních látek pro výrobu antivirového léku Tamiflu.

Zajímavosti

Z japonského názvu šikimi-noki je odvozeno pojmenování kyseliny šikimátové, podle které se jmenuje šikimátová dráha - biosyntetická dráha aromatických sloučenin u rostlin.

koření, šikimátová dráha

Odkazy a literatura


Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře


Vysvětlivky

# lidové jméno