CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

pýchavka dlabaná
Calvatia utriformis (Bull.) Jaap

říše Fungi - houby »  třída Agaricomycetes - stopkovýtrusé »  řád Agaricales - pečárkotvaré »  čeleď Agaricaceae - pečárkovité »  rod Calvatia - pýchavka

Vědecká synonyma

Lycoperdon utriforme Bull.
Bovistella utriformis (Bull.) Demoulin & Rebriev
Handkea utriformis (Bull.) Kreisel
Globaria bovista Quél.
Lycoperdon bovista var. bovista Pers.
Lycoperdon bovista Pers.
Lycoperdon caelatum Bull.
Lycoperdon caelatum Fr.
Calvatia caelata (Bull.) Morgan
Lycoperdon sinclairii Berk.

Další jména

= plešivka dlabaná

Obrázky


Taxon v check-listech zemí*

* Výčet zemí nemusí být kompletní

Popis

Plodnice 5-20 cm v průměru, 5-15 cm vysoká, hruškovitá, později široce káčovitá, na středu stlačená až uťatá, drobně políčkovitě rozpukaná, pokrytá špičatými bradavkami, kořenující třeňovitou částí. Může však být i kulatá, obráceně vejcovitá, nebo skoro válcovitá. V mládí bílá, pak okrová nakonec šedohnědá a směrem k bázi řasnatá. Po opadání bradavek políčkatá a v celé horní části se rozpadává.
Tetřich v mládí bílý, měkký, chuti jemné a vůně houbová, pak olivově hnědý a vodnatě měkne a nakonec suchý a hnědý. V dospělosti se rozpadá a zůstává pouze miskovitá spodní sterilní báze.
Výtrusný prach černohnědý, výtrusy hladké, skoro kulaté, silnostěnné s jednou olejovou kapkou velikosti 4,5-5,5 µm.

Ekologie

Výskyt červen až říjen, hojně jednotlivě nebo ve skupinách, skalní stepi, hlavně jejich suchá travnatá místa, na sušších otevřených travnatých místech, v lesních lemech, ale i na pastvinách, dále pak akátové lesíky, listnaté nebo smíšené lesy a parky. Upřednostňuje pahorkatiny ale i vyšší polohy a nehnojenou půdu.

Jedlá.

Možné záměny

Pýchavka obrovská (Langermannia gigantea), která je kulovitá a dosahuje průměru až 50 cm. Není rozdělená v tetřich a nohu, je též jedlá.
Pýchavka palicovitá (Lycoperdon excipuliforme) u které lze zaměnit pouze velké exempláře, má obráceně hruškovitou plodnici, pokrytou drobnými ostnami a je také jedlá.
Pýchavka fialová (Calvatia lilacina) kterou rozlišíme makroskopicky podle fialově hnědého výtrusného prachu a mistem výskytu především ve Středomoří. Je jedlá.
Škárka hvězdicovitá (Mycenastrum corium) mající velké plodnice a tlustou hvězdicovitě rozpukávající pokožku. Výskyt: suché kontinentální oblasti. Je nejedlá.

Zajímavosti

Pokud je tetřich bílý, je výborná například na řízky, nebo jako mozeček. Vhodná je i na houbový prášek nebo do směsi. Pokud začíná dužnina žloutnout, nesmí se používat. Pokožka se slupuje. V lidovém léčitelství se používala na zastavení krvácení přímým přložením dužniny na ránu. V Číně slouží v lidovém léčitelství jako prostředek proti horečce. Někteří autoři ji uvádějí jako dosti vzácnou. V roce 2009 jsem ji našel a fotografoval a konzumoval již v dubnu.

Literatura

Internetové stránky 2009.
Velký atlas húb. Autor Pavol Škubla 2007 str. 109.
Encyklopedie hub a lišejníků. Autor Vladimír Antonín 2006 str. 292
Velký fotoatlas hub z jižních Čech. Autor Tomáš Papoušek 2004 str. 774, 775.
Houby. Autor Ladislav Hagara, Vladimír Antonín, Jiří Baier 1999 str. 391.
Encyklopedie hub. Autor Gerrit J. Keizer 1998 str. 150.
Kniha o houbách. Autor THOMAS LEss0E a ANNA DEL CONTE 1997 str. 221.
Houby. Autor Helmut a Renata Grünertovi 1995 str. 258.
Kapesní atlas HOUBY autor Edmund Garnweidner 1994 str. 204.
Kapesní atlas hub. Autor Pavol Škubla 1993 str. 46, 168.
Kapesní atlas hub 1. Autoři Antonín Příhoda, Ladislav Urban, Ladislav Urban ml. 1986 str. 64.
Mykologický sborník č. 1-2 str. 30, č. 8-10 str. 160, rok 1970.
Houby Československa v jejich životním prostředí. Autor Albert Pilát 1969 str. 28, 33, 39, 43.

Odkazy a literatura

CZ Holec J., Bielich A., Beran M. (2012): Přehled hub střední Evropy, Academia Praha, 624pp [jako Calvatia utriformis (Bull.) Jaap]
Datum citace: 11. květen 2013
CZ Slavíček J. (ed.) (2014-2018): Číselník hub České republiky 2014, Česká vědecká společnost pro mykologii [jako Calvatia utriformis (Bull.) Jaap]
Datum citace: 3. březen 2015
CZ Slavíček J. (ed.) (2014-2018): Číselník hub České republiky 2018, Česká vědecká společnost pro mykologii [jako Calvatia utriformis (Bull.) Jaap]
Datum citace: 16. září 2019

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře - 1