CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

lesklokorka lesklá
Ganoderma lucidum (Curtis) P. Karst.

říše Fungi - houby »  třída Agaricomycetes - stopkovýtrusé »  řád Polyporales - chorošotvaré »  čeleď Ganodermataceae - lesklokorkovité »  rod Ganoderma - lesklokorka

Vědecká synonyma

Boletus lucidus Curtis
Grifola lucida (Curtis) Gray
Polyporus lucidus (Curtis) Fr.
Fomes lucidus (Curtis) Cooke
Placodes lucidus (Curtis) Quél.
Phaeoporus lucidus (Curtis) J. Schröt.
Boletus crustatus J.J. Planer
Boletus dimidiatus Thunb.
Boletus flabelliformis Leyss.
Fomes japonicus (Fr.) Sacc.

Obrázky


Taxon v check-listech zemí*

* Výčet zemí nemusí být kompletní

Popis

Plodnice jednoletá, vějířovitá či ledvinovitá, výstředná. A celá lesklá
Klobouk 3 - 30 cm v průměru, 1,5 - 3 cm tlustý, škeblovitý, ledvinovitý až kruhovitý nebo oválný, hladký, lesklý, jako nalakovaný, hrbolatý, svrchu pásovaný, barvy za mlada špinavě žlutavé až žluté, později červenohnědé, kaštanově hnědé až purpurově černé. Okraj je víceméně ostrý a relativně měkký, lemovaný bělavě, žlutavě až hnědočerveně.
Rourky jsou 0,5-3 cm dlouhé, barvy smetanové až žlutavé, okrové až okrově hnědé, zakončené drobnými okrouhlými v mládí bělavými až krémovými, později hnědavými póry.
Třeň je boční, někdy i středový, 3 – 25 cm dlouhý, 1 – 3 cm tlustý, většinou postranní, válcovitý a většinou nerovný, článkovaný, výrazně lesklý, tvrdý, hladký, barvy červenohnědé, tmavohnědé až purpurově černé.
Dužnina je vláknitá, korkovitě tuhá, na lomu plsťovitá, zpočátku bělavá, později se barví do hněda. Vůně nevýrazná.
Výtrusný prach je hnědý, výtrusy jsou vejčité, hnědé, na vrcholu sploštělé, velikosti7-13 x 6-8 µm. Jejich stěna se skládá ze dvou vrstev, tímto jsou pozoruhodné.

Ekologie

Výskyt Květen až říjen ve vysokých doubravách, kde je hlinitá a písčitá půda, na pařezech a bázi listnáčů v lesích, parcích, zahradách. Upřednostňuje především duby a nevápenatou půdu a teplomilnou květenu. Najdeme ji i na bází jiných listnáčů jako jsou ořešáky, platany, topoly atd.

Nejedlá.

Možné záměny

Lesklokorka Pfeifferova (Ganoderma pfeifferi), u které se však při rýpnutí nožem odlamují šupinky laku a při přiložení hořící zápalky se nám ukáže tavící se pryskyřice. Je nejedlá.

Zajímavosti

Upozorní na sebe krásným leskem. Na povrchu klobouku má tenkou kůrku. Způsobuje bílou hnilobu dřeva. V čínské kultuře se její stylizované motivy Reishi neboli Ling Chi (což je název lesklokorky lesklé) objevují na reliéfech v Zakázaném městě v Pekingu. Tyto motivy se stále používají u čínských ale i japonských sošek, obrazů ale i hedvábných oděvů a tapisérií. Toaistická medicína ji využívá jako důležitou ingredienci při výrobě posilujících léků. Byla posvěcena čínským císařem. Dokonce je zobrazena i na známkách čínského císařství v 19. stol. V současném lékařství je ji věnována pozornost pro její protirakovinné účinky.

Zdravotní účinky

Představuje účinnou a osvědčenou prevenci proti vzniku nádorových onemocnění. Příznivě působí při rakovinotvorných onemocněních různého typu, včetně rozvinutých forem a bolestivých stádii. Využívá se jako efektivní podpůrný prostředek během chemoterapeutické léčby. Zlepšuje pamět, potírá stresové stavy, snižuje vysoký krevní tlak, choresterol a hladinu cukru v krvi. Pozitivně ovlivňuje činnost jater a ledvin, zejména chrání jaterní buňky před poškozením. Napomáhá při zpomalení procesu stárnutí, zvyšuje obranyschopnost organizmu. Má antibakteriální a protizánětlivý účinek a působí detoxikačně.

Literatura

Internetové stránky 2005.
Velký atlas húb. Autor Pavol Škubla 2007 str. 267.
Encyklopedie hub a lišejníků. Autor Vladimír Antonín 2006 str. 187, 188.
Velký fotoatlas hub z jižních Čech. Autor Tomáš Papoušek 2004 str. 276, 278.
Houby. Autor Ladislav Hagara, Vladimír Antonín, Jiří Baier 1999 str. 105.
Encyklopedie hub. Autor Gerrit J. Keizer 1998 str. 9, 27, 133.
Kapesní atlas hub 2. Autoři Antonín Příhoda, Ladislav Urban, Věra Ničová-Urbanová, Ladislav Urban ml. 1987 str. 90.
Houby Československa v jejich životním prostředí. Autor Albert Pilát 1969 str. 73.

Biotopy

Podřízené taxony

Počet záznamů: 3


Odkazy a literatura

EN Pest Information Wiki [Ganoderma_lucidum]

Pest Information Wiki [http://wiki.pestinfo.org] [jako Ganoderma lucidum (Curtis) P. Karst. (1881)]
Datum citace: 5. březen 2016
CZ Holec J., Bielich A., Beran M. (2012): Přehled hub střední Evropy, Academia Praha, 624pp [jako Ganoderma lucidum (Curtis) P. Karst.]
Datum citace: 11. květen 2013
CZ Slavíček J. (ed.) (2014-2018): Číselník hub České republiky 2018, Česká vědecká společnost pro mykologii [jako Ganoderma lucidum (Curtis) P. Karst.]
Datum citace: 16. září 2019

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře