CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

sluka svraskalá
Cortinarius caperatus (Pers.) Fr.

říše Fungi - houby »  třída Agaricomycetes - stopkovýtrusé »  řád Agaricales - pečárkotvaré »  čeleď Cortinariaceae - pavučincovité »  rod Cortinarius - pavučinec

Vědecká synonyma

Agaricus caperatus Pers.
Rozites caperatus (Pers.) P. Karst.
Rozites caperata (Pers. ex Fr.) P. Karst.
Pholiota caperata (Pers.) Fr.
Dryophila caperata (Pers.) Quél.
Togaria caperata (Pers.) W.G. Sm.

Obrázky


Taxon v check-listech zemí*

* Výčet zemí nemusí být kompletní

Popis

Klobouk 4 - 12 cm v průměru, v mládí paličkovitého tvaru, později široce zvoncovitý, ve stáří plochý s vyhrblým středem, často vrásčitý, za sucha paprsčitě rozpraskaný, v mládí bělomodravě ojíněný, barvy šedě nafialovělé, nebo stříbrné, zrnitý, okraj podvinutý, ověnčený zbytky plachetky. V dospělosti většinou lysý, kožově žlutý až žemlově hnědý.
Lupeny vysoké, husté, křehké, zvlněné, zoubkem přirostlé, na ostří zubaté a bělavé. Barvy hlínově nažloutlé až rezavě hnědé.
Prsten s dvojitým ostřím, úzký, blanitý, brzo převislý, bělavý až žlutavý, ve stáří až roztrhaný.
Třeň 7 - 15 cm dlouhý, 1 - 3 cm tlustý, válcovitý, tuhý, plný, na bázi hlízovitě ztlustlý, někdy s neúplnou pochvou, nad prstenem v mládí plstnatě vločkatý, pod ním rýhovaný a jemně vláknitý, barvy krémově bílé až okrové.
Dužnina měkká, vodnatě bělavá, neměnná, pod pokožkou okrově žlutavá, ve stáří až citrónově žlutá, s nevýrazně příjemnou vůní, chuti mírné, taktéž příjemné.
Výtrusný prach rezavě žlutý až rezavě hnědý, výtrusy mandlovitého tvaru, jemně bradavčité, mající klíční por, velikosti 10-14 x 7-9 µm, barvy žluté.

Ekologie

Výskyt druhá polovina července až říjen jehličnaté lesy s příměsí břízy, zřídka listnaté lesy, od nížin vysoko do hor, pospolitě na kyselé půdě s příměsí sušší rašeliny. Upřednostňuje borovice, vyšší polohy a kyselé půdy.

Jedlá.

Možné záměny

Pavučinec mnohotvárný (Cortinarius multiformis) na první pohled připomíná sluku svraskalou a je též jedlý. Pavučinec kozlí (Cortinarius traganus), v mládí, který má robustnější mladé plodnice nemá prsten, ale má za to šafránově žlutou dužninu která nepříjemně páchne. Lupeny má vždy zakryté pavučinkou a je nejedlý.

Zajímavosti

Chutná, za čerstva všestranně použitelná ke konzumaci. Výtečné jsou ještě uzavřené plodnice naložené v octě, nebo karbenátky. V dnešní době při negativních změnách ekosystému dochází k ústupu této houby a stává se pomalu vzácnou. Rozites má v Evropě pouze jeden známý druh. Caperatus znamená svraskalý. Najdeme ji ve výškách i 2000 m nad mořem.

Literatura

Internetové stránky 2002.
Velký atlas húb. Autor Pavol Škubla 2007 str. 57.
Encyklopedie hub a lišejníků. Autor Vladimír Antonín 2006 str. 323.
Velký fotoatlas hub z jižních Čech. Autor Tomáš Papoušek 2004 str. 540, 541, 787.
Houby. Autor Ladislav Hagara, Vladimír Antonín, Jiří Baier 1999 str. 295, 303, 304.
Encyklopedie hub. Autor Gerrit J. Keizer 1998 str. 225
Houby. Autor Mirko Svrček 1996 str. 200.
Houby. Autor Helmut a Renata Grünertovi 1995 str. 138.
Co víme o houbách. Autor Jaroslav Klán 1989 str. 64, 186.
Kapesní atlas hub 1. Autoři Antonín Příhoda, Ladislav Urban, Věra Ničová-Urbanová, Ladislav Urban ml. 1986 str. 216.
Mykologický sborník č. 1-2 str. 29,30, č. 3-5 str. 75. rok 1970.
Houby Československa v jejich životním prostředí. Autor Albert Pilát. 1969 str. 78, 121, příl. 60/127 a128.
Klíč k určování našich hub hřibovitých a bedlovitých. Autor Albert Pilát 1951 str. 354, 355.

Odkazy a literatura

CZ Holec J., Bielich A., Beran M. (2012): Přehled hub střední Evropy, Academia Praha, 624pp [jako Cortinarius caperatus (Pers.) Fr.]
Datum citace: 11. květen 2013
CZ Slavíček J. (ed.) (2014): Číselník hub České republiky [http://www.czechmycology.org/cz/ndop.php], Česká vědecká společnost pro mykologii [jako Cortinarius caperatus (Pers.) Fr.]
Datum citace: 3. březen 2015

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře