CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

opeňka měnlivá
Kuehneromyces mutabilis (Schaeff.) Singer & A.H. Sm.

říše Fungi - houby »  třída Agaricomycetes - stopkovýtrusé »  řád Agaricales - pečárkotvaré »  čeleď Strophariaceae - límcovkovité »  rod Kuehneromyces - opeňka

Vědecká synonyma

Agaricus mutabilis Schaeff.
Pholiota mutabilis (Schaeff.) P. Kumm.
Dryophila mutabilis (Schaeff.) Quél.
Galerina mutabilis (Schaeff.) P.D. Orton
Lepiota caudicina Gray

Další názvy

= opěnka měnlivá
= šupinovka opeňka

Obrázky


Taxon v check-listech zemí*

* Výčet zemí nemusí být kompletní

Popis

Klobouk 2 - 10 cm široký, v mládí polokulovitý, pozdějí klenutý, v dospělosti plochý s nízkým hrbolem lysý, hladký, lepkavý až slizký, za vlhka vodnatě skořicově hnědý nebo žlutohnědý, za sucha světlejší, okrový nebo medově žlutý (při zasychání začíná od středu blednout). Okraj tenký, slabě rýhovaný, v mládí podvinutý, většinou s tmavším vodnatým pásem.
Lupeny husté, ke třeni přirostlé až sbíhavé, v mládí zakryté blanitým závojem, světlé, s hnědavým nádechem, později bledě skořicově až rezavě hnědé.
Prsten blanitý vzhůru obrácený, bělavý, brzo od výtrusů hnědě zbarvený, brzo však zplihlý a mizející.
Třeň je 3 - 10 cm dlouhý a 0,2 – 0,8 cm tlustý, válcovitý, tuhý, zprohýbaný, k bázi zůžený, v mládí plný, později dutý, s mizejícím rezavým prstenem, nahoře jemně rýhovaný a bledý, pod prstenem pokrytý rezavými až černohnědými šupinkami.
Dužnina v klobouku je tenká hygrofánní, měkká a bělavá, v třeni pevná a rezavě hnědá, vůni má příjemnou, nasládle kořenitou, chuť lahodnou.

Ekologie

Výtrusný prach okrově hnědý, výtrusy jsou vejčité, hladké, rezavé se širokým klíčním pórem, 6-7 x 3,5-4,5 µm velké.
Výskyt duben až prosinec v šipákových a teplomilných doubravách, dubo-habrových lesích na nevápenatých půdách na pařezech a odumřelých kmenech listnatých stromů, vzácně i na smrku. Roste hojně od nížin do podhůří.

Jedlá.

Možné záměny

Čepičatka jehličnanová (Galerina marginata) která roste na jehličnanech, má nešupinatý, podélně bělavě vláknitý třeň, tvoří výrazné provázkovité podhoubí, má bradavčité výtrusy a moučně - ředkvovou chuť. Je jedovatá.
Křehutka vodomilná (Psathyrella piluliformis) má bílý třeň bez prstenu a je jedlá.

Zajímavosti

Opeňku měnlivou charakterizuje hygrofánní klobouk, šupinkatý třeň a trsnatý růst. Dovede vázat i vzdušný dusík ale v malém množství. Patří mezi houby jež způsobují korozívní rozpad dřeva. Vynikající houba, dobrá hlavně do polévek, omáček, nádivek, k masu, ale také k nakládání do octového nálevu. Používají se pouze klobouky, třeně jsou ke konzumaci nevhodné. V roce 1970 bodovala v mykologickém sborníku v anketě tři nejoblíbenější houby roku 1969 v několika různých úpravách. Dá se i pěstovat doma. V bývalé NDR se pěstovala na špalcích listnatých dřevin. Byly s ní prováděny pokusy za účelem urychlení rozkladu pařezů.

Literatura

Internetové stránky 2008.
Velký atlas húb. Autor Pavol Škubla 2007 str. 144.
Encyklopedie hub a lišejníků. Autor Vladimír Antonín 2006 str. 224.
Velký fotoatlas hub z jižních Čech. Autor Tomáš Papoušek 2004 str. 586, 587, 787.
Houby. Autor Ladislav Hagara, Vladimír Antonín, Jiří Baier 1999 str. 278, 305.
Houby. Autor Mirko Svrček 1996 str. 202.
Houby. Autor Helmut a Renata Grünertovi 1995 str. 122.
Co víme o houbách. Autor Jaroslav Klán 1989 str. 86, 137, 192, 239.
Kapesní atlas hub 1. Autoři Antonín Příhoda, Ladislav Urban, Věra Ničová-Urbanová, Ladislav Urban ml. 1986 str. 204, 208.
Mykologický sborník č. 1-2 str. 18, č. 3-5 str. 61, č. 8-10 str. 138, 160, rok 1970.
Houby Československa v jejich životním prostředí. Autor Albert Pilát 1969 str. 67, 85 (příloha 77/149 a 150).
Klíč k určování našich hub hřibovitých a bedlovitých. Autor Albert Pilát 1951 str. 357.

Odkazy a literatura

CZ Holec J., Bielich A., Beran M. (2012): Přehled hub střední Evropy, Academia Praha, 624pp [jako Kuehneromyces mutabilis (Schaeff.) Singer & A.H. Sm.]
Datum citace: 11. květen 2013
CZ Slavíček J. (ed.) (2014): Číselník hub České republiky [http://www.czechmycology.org/cz/ndop.php], Česká vědecká společnost pro mykologii [jako Kuehneromyces mutabilis (Schaeff.) Singer & A.H. Sm.]
Datum citace: 3. březen 2015

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře