CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

muchomůrka zelená
Amanita phalloides (Vaill. ex Fr.) Link

říše Fungi - houby »  třída Agaricomycetes - stopkovýtrusé »  řád Agaricales - pečárkotvaré »  čeleď Amanitaceae - muchomůrkovité »  rod Amanita - muchomůrka

Vědecká synonyma

Fungus phalloides Vaill.
Agaricus phalloides Vaill. ex Fr.
Amanitina phalloides (Vaill. ex Fr.) E.-J. Gilbert
Amanita viridis Pers.
Amanita phalloides Secr. (nomen nudum) n

Další jména

= muchomůrka hlízovitá

Obrázky


Taxon v check-listech zemí*

* Výčet zemí nemusí být kompletní

CZ   HR  

Popis

Plodnice je v mládí uzavřena do celkového obalu, který se růstem protrhává.
Klobouk 6-15 cm v průměru, kuželovitý, později vyklenutý, ve stáří až plochý, lesklý, radiálně vláknitý, bez zbytků vela. Barvy zelené, olivově zelené, hnědě olivové, žlutozelené, někdy bělavé až bílé.
Lupeny volné, bílé až bělavé.
Prsten blanitý, hladký, někdy i rýhovaný, převislý.
Třeň 7-15 někdy i 20 cm vysoký, 1-2 cm tlustý, hladký, válcovitým na bázi zakončený hlízou. Pod prstenem blanitě vločkatý. Barvy na bělavém podkladě zelenavě až hnědozeleně tygrovaný.
Pochva vakovitá, bělavá, volná.
Dužnina bílá, vůně po syrových bramborách nebo medově nasládlá, chuť oříšková.

Ekologie

Výskyt červenec až říjen dosti hojně ve skupinách i jednotlivě v druhotných smíšených lesích na nevápenatých písčitých i hlinitých půdách po teplých deštích, v listnatých lesích hlavně pod duby, habry a buky. Velmi vzácně i pod jehličnany jak je borovice. Hlavně v místech, kde místo dubů byly vysázeny borovice a dubohabrové háje
U nás v Podkrkonoší se hlavně vyskytuje na podzim.

Smrtelně jedovatá.

Možné záměny

Holubinka trávozelená (Russula aeruginea) – jedlá,
Čirůvka zelánka (Tricholoma equestre) – jedlá
a různé druhy jedlých pečárek (Agaricus).

Zajímavosti

Na Moravě připadá 45% lokalit na lesy listnaté, 29% lokalit na lesy smíšené, 26% lokalit na lesy jehličnaté. V poslední době se velmi rychle rozšiřuje a zaplňuje místa po vymírajících druzích.
Plodnice obsahuje amanitiny, které jsou již ve velmi nízkých koncentracích velmi toxické. Způsobuje hepatotoxický syndrom. Toxiny Muchomůrky zelené jsou nejlépe prozkoumané jedy hub. Dále obsahuje falloidiny což jsou typické jaterní jedy, neboť způsobují rozpad buněčných stěn jaterních buněk. Z historie je známo, že císař Claudius byl pravděpodobně otráven pokrmem z této muchomůrky, který připravila jeho žena.
Otrava probíhá ve třech fázích. Nejdříve je však dosti dlouhá doba latence i několik dnů. V 1 fázi dochází k úpornému zvracení a velkým průjmům. Toto trvá 16 – 24 hodin. Pak najednou potíže mizí a asi tak 24 hod. to vypadá, jako by se člověk uzdravil. Ve třetí fázi po té se začne projevovat poškození jater, která může vyústit až v jaterní kóma s následnou smrtí. Pokud se do 2 dnů rozpozná požití muchomůrky zelené, lze to ještě vyléčit, i když většinou u pacienta zůstane chronické poškození jater. Na otravu člověka stačí 2 malé plodničky této muchomůrky. Je zajímavé, že ji často najdeme ožranou od slimáků a zvěře.
Velmi dobře zpracovaná problematika otrav je v publikaci MUDr. Herinka ,,Otravy houbami“. Při této otravě se podával v 70 letech lék ,,antifalloidní strum“, dovážený z Francie.

Literatura

Internetové stránky 2003.
Houby. Autor Ladislav Hagara, Vladimír Antonín, Jiří Baier 1999 str. 226.
Encyklopedie hub. Autor Gerrit J. Keizer 1998 str. 28, 156.
Co víme o houbách. Autor Jaroslav Klán 1989 str. 41, 43, 113, 128, 129, 186, 190, 206, 207, 208, 242, 253.
Kapesní atlas hub 2 Autoři Antonín Příhoda, Ladislav Urban, Věra Ničová-Urbanová, Ladislav Urban ml. 1987 str. 224.
Mykologický sborník č. 1-2 str. 14, 18 ,24 ,32, č. 3-5 str. 44, 51 ,79, č. 8-10 str. 131, 132, 133, 138, 140, 141, 152, rok 1970.
Houby Československa v jejich životním prostředí. Autor Albert Pilát 1969 str. 67, 79, 80, 91.

Biotopy

Podřízené taxony

Počet záznamů: 2

varieta Amanita phalloides var. alba (Vittad.) E.-J. Gilbert - muchomůrka zelená bílá
varieta Amanita phalloides var. umbrina (Ferry) Maire

Odkazy a literatura

CZ Holec J., Bielich A., Beran M. (2012): Přehled hub střední Evropy, Academia Praha, 624pp [jako Amanita phalloides (Vaill. ex Fr.) Link]
Datum citace: 12. květen 2013
CZ Slavíček J. (ed.) (2014-2018): Číselník hub České republiky 2018, Česká vědecká společnost pro mykologii [jako Amanita phalloides (Fr.) Link]
Datum citace: 23. listopad 2019

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře


Vysvětlivky

n neplatné jméno - nomen nudum