CZ EN
HLEDAT  
Mapování druhů

Profil taxonu

druh

muchomůrka císařka
Amanita caesarea (Scop.) Pers.

říše Fungi - houby »  třída Agaricomycetes - stopkovýtrusé »  řád Agaricales - pečárkotvaré »  čeleď Amanitaceae - muchomůrkovité »  rod Amanita - muchomůrka

Vědecká synonyma

Agaricus caesareus Scop.
Venenarius caesareus (Scop.) Murrill
Volvoamanita caesarea (Scop.) Beck
Agaricus aurantius Bull.
Amanita aurantia (Bull.) Lamark
Agaricus aurantiacus Bull.

Další jména

= muchomůrka císařská

Obrázky

Amanita caesarea - muchomůrka císařka

Autor: Michael Kesl

Amanita caesarea - muchomůrka císařka

Autor: Michael Kesl

Amanita caesarea - muchomůrka císařka

Autor: Michael Kesl

Amanita caesarea - muchomůrka císařka

Autor: Michael Kesl

Amanita caesarea - muchomůrka císařka

Autor: Hana Motyčková

Taxon v check-listech zemí*

* Výčet zemí nemusí být kompletní


CZ   HR  

Popis

Oranžově červený až živě oranžový, později žlutooranžový klobouk bez zbytků plachetky, na okraji rýhovaný, 8-15 cm šir. Lupeny volné, husté, živě žluté až zlatožluté. Třeň s mohutným rýhovaným, později zplihlým a chabým prstenem, na bázi s mohutnou bílou pochvou.

Možné záměny

Záměna druhu je téměř vyloučena. Laiky je někdy za m. císařku považována muchomůrka (pošvatka) šafránová (Amanita crocea), která nemá prsten a zbarvení lupenů a třeně je ryšavě oranžové, nikoliv zlatožluté; roste především pod břízami na vlhčích místech. Při naprosté nepozornosti je možná i záměna za muchomůrkou červenou zlatovou (Amanita muscaria var. aureola), která má bílý třeň, prsten i lupeny a roste pod smrky a břízami na kyselých půdách. Oba zmíněné druhy rostou zejména mimo xerotermní oblasti.

Rozšíření

Druh rozšířený v severní Africe, jižní Evropě a západní a střední Asii s těžištěm ve Středomoří a okolí Černého moře. Na rozdíl od mnoha jiných teplomilných druhů vede severní hranice jeho rozšíření střední Evropou (v linii Belgie-Německo-ČR-Slovensko-Ukrajina), s mezními lokalitami ve středním Německu a předsunutou lokalitou v nivě Odry v Polsku při hranicích s Německem (rezervace Bielinek; starý výskyt); ve Velké Británii, Nizozemí, Dánsku a jižní Skandinávii chybí.

V ČR je znám výskyt muchomůrky císařky v teplých oblastech středních Čech a jižní Moravy - jz. okolí Prahy, Mladoboleslavsko, okolí Brna, Ždánický les a Chřiby, ojediněle jinde. Sporný a ověření hodný je údaj z jižních Čech.

Ekologie

Ekomykorizní druh vázaný na duby, méně na habr buk a kaštanovník (výjimečně jiné dřeviny), preferovaným biotopem jsou různé typy teplých listnatých lesů, především doubrav. V ČR je znám především ze světlých teplomilných doubrav na bazických i víceméně kyselých půdách, obvykle mělkých a vysýchavých, na místech s malým množstvím nadložního humusu nebo zcela bez něj.

Fenologie

Letní druh, drtivá většina nálezů pochází ze srpna a září, méně z července, mimo tento interval jen ojedinělé záznamy (červen – 3, říjen – 2). Vykazuje značnou meziroční fluktuaci fruktifikace (nápadně „hojné“ roky 1968, 1972), mimo jiné závislou na dostatečných letních srážkách.


Na Biolibu probíhá mapování výskytu tohoto taxonu v České republice a pokud jste se s ním v přírodě setkali, rádi Vaše pozorování zaznamenáme do databáze mapování výskytu.

Přidat záznam o pozorování

Možné záměny

Amanita crocea (Quél.) Singer - muchomůrka šafránová
Amanita muscaria f. aureola (Kalchbr.) J.E. Lange - muchomůrka červená zlatová

Biotopy

Mapy rozšíření

Odkazy a literatura

CZ Holec J., Bielich A., Beran M. (2012): Přehled hub střední Evropy, Academia Praha, 624pp [jako Amanita caesarea (Scop.) Pers.]
Datum citace: 11. květen 2013
CZ Holec J. & Beran M. [eds.] (2006): Červený seznam hub (makromycetů) České republiky, Příroda, Praha, 24: 1-282. [jako Amanita caesarea (Scop.: Fr.) Pers.]
Datum citace: 4. srpen 2012
CZ Slavíček J. (ed.) (2014-2018): Číselník hub České republiky 2018, Česká vědecká společnost pro mykologii [jako Amanita caesarea (Scop.) Pers.]
Datum citace: 16. září 2019

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Jména (nepotvrzené) - 5
Přidat záznam o pozorování
Komentáře


Vysvětlivky

g Dg - diagnostický druh

r Rar - vzácný druh s charakteristickým výskytem na stanovišti