CZ EN
HLEDAT  
Mapování druhů

Profil taxonu

druh

muchomůrka císařka
Amanita caesarea (Scop.) Pers.

říše Fungi - houby »  třída Agaricomycetes - stopkovýtrusé »  řád Agaricales - pečárkotvaré »  čeleď Amanitaceae - muchomůrkovité »  rod Amanita - muchomůrka

Vědecká synonyma

Agaricus caesareus Scop.
Venenarius caesareus (Scop.) Murrill
Volvoamanita caesarea (Scop.) Beck
Agaricus aurantius Bull.
Amanita aurantia (Bull.) Lamark
Agaricus aurantiacus Bull.

Další názvy

= muchomůrka císařská

Obrázky

Amanita caesarea - muchomůrka císařka

Autor: Michael Kesl

Amanita caesarea - muchomůrka císařka

Autor: Michael Kesl

Amanita caesarea - muchomůrka císařka

Autor: Michael Kesl

Amanita caesarea - muchomůrka císařka

Autor: Michael Kesl

Amanita caesarea - muchomůrka císařka

Autor: Hana Motyčková

Taxon v check-listech zemí*

* Výčet zemí nemusí být kompletní

CZ   HR  

Popis

Muchomůrka císařka má klobouk nejprve kulovitý, později sklenutý, ve stáří ploše rozprostřený. Okraje jsou zřetelně rýhované. Průměr klobouku bývá od 8 do 20 cm. Povrch je suchý, bez bradavek, někdy pouze s několika většími zbytky plachetky, barva se pohybuje mezi cihlově červenou až zlatavě oranžovou. Dužnina pod pokožkou klobouku je světle žlutá, což je po rozkrojení dobře patrné i u jedinců uzavřených v plachetce. Muchomůrka císařka má volné, husté lupeny s krémovou nebo nažloutlou barvou. Výtrusný prach je bílý, výtrusy jsou široce elipsovité, hladké o velikosti cca 10x7 μm.
Třeň dorůstá do výšky 8 – 16 cm, do šířky 2 – 3 cm, na jeho bázi je kožovitá, bílá pochva, která lze snadno oddělit. Barva třeně je žlutá, na řezu potom bílá. Dužnina poraněním nemění barvu a nemá nijak výraznou vůni, chuť je příjemně oříšková. Muchomůrka císařka má výrazný zplihlý prsten s jemným vroubkováním na vrchní straně.

Ekologie

Vyskytuje se od července do října, nejhojněji však v srpnu a září, na písčitých půdách v mykorhize s kaštanovníky a duby. Plodnice vyrůstají spíše jednotlivě. Roste hlavně v teplejších oblastech severního mírného pásma, v České republice pouze na několika místech na jižní Moravě a v teplých oblastech Povltaví a Polabí.

Význam

Druh je z hlediska ohrožení řazen do kategorie EN (ohrožený).

Literatura

Hagara L., Antonín V. & Baier J. (2004): Houby. Aventium, Praha, 416 pp. ISBN: 80-7151-236-2.
Laessøe T. (2004): Houby. Euromedia group - knižní klub, Praha, 304 pp. ISBN: 80-242-1194-7.
Laux Hans E. (2006): Jedlé houby a jejich jedovatí dvojníci Jak je správně rozeznat a sbírat. Víkend, Stuttgart, 190 pp. ISBN: 80-86891-38-0.
Přispěvatelé Wikipedie (2006): Muchomůrka císařská [online], Wikipedie: Otevřená encyklopedie. Datum poslední revize 30. 08. 2010, [citováno 6. 11. 2010]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Muchom%C5%AFrka_c%C3%ADsa%C5%99sk%C3%A1&oldid=5754346.
Škubla P. (2007): Velký atlas hub. Príroda, Bratislava, 432 pp. ISBN: 978-80-07-01501-2.

Na Biolibu probíhá mapování výskytu tohoto taxonu v České republice a pokud jste se s ním v přírodě setkali, rádi Vaše pozorování zaznamenáme do databáze mapování výskytu.

Mapy rozšíření

Odkazy a literatura

CZ Holec J., Bielich A., Beran M. (2012): Přehled hub střední Evropy, Academia Praha, 624pp [jako Amanita caesarea (Scop.) Pers.]
Datum citace: 11. květen 2013
CZ Holec J. & Beran M. [eds.] (2006): Červený seznam hub (makromycetů) České republiky [http://web.natur.cuni.cz/cvsm/cervsezn.h...], Příroda, Praha, 24: 1-282. [jako Amanita caesarea (Scop.: Fr.) Pers.]
Datum citace: 4. srpen 2012
CZ Slavíček J. (ed.) (2014): Číselník hub České republiky [http://www.czechmycology.org/cz/ndop.php], Česká vědecká společnost pro mykologii [jako Amanita caesarea (Scop.) Pers.]
Datum citace: 3. březen 2015

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Názvy (nepotvrzené) - 5
Přidat záznam o pozorování
Komentáře