CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

strmělka srostlá
Clitocybe connata (Schumach.) Gillet

říše Fungi - houby »  třída Agaricomycetes - stopkovýtrusé »  řád Agaricales - pečárkotvaré »  čeleď Tricholomataceae - čirůvkovité »  rod Clitocybe - strmělka

Vědecká synonyma

Agaricus connatus Schumach.
Tricholoma connatum (Schumach.) Ricken
Lyophyllum connatum (Schum.) Sing.

Další názvy

= líha srostlá

Obrázky


Taxon v check-listech zemí*

* Výčet zemí nemusí být kompletní

CZ   HR  

Popis

Klobouk 3 - 15 cm v průměru v mládí téměř polokulovitý, později sklenutý s podvinutým okrajem, v dospělosti plochý, s ostrým a nepravidelně zvlněným okrajem, ojíněný, lysý, hladký, bílý, někdy s hnědými či šedými skvrnami.
Lupeny husté, bělavé až světle hnědavé s modravým odstínem, krátce sbíhající na třeň.
Třeň 3,5 - 12 cm vysoký, 0,6 - 2 cm tlustý, válcovitý až břichatý, pevný, bělavý až krémový, na bázi ztenčený a s ostatními třeni srostlý v hlízu. V mládí plný, později dutý, u vrcholu vločkatý.
Dužnina tence masitá, dosti tuhá až chrupavčitá, hlavně ve třeni. Barvy bělavé, chuť slabě moučná, vůně slabě lihově nakyslá připomínající dymnivku dutou.
Výtrusný prach bílý, výtrusy válcovité až podlouhle elipsoidní, hladké, bezbarvé a neamyloidní, velikost 6-8 x 2-4,5 µm.

Ekologie

Výskyt červenec až listopad dosti hojně většinou v trsech, ve všech lesích, hlavně podél cest, nebo přímo na cestách, trávě a křoví, v porostech kopřiv a na všech stanovištích bohatých na dusík, většinou v trsech, které jsou na bázi srostlé.

Jedovatá.

Možné záměny

Strmělka listomilná (Clitocybe phyllophila) která je menší, neroste na stanovištích bohatých na dusík, nemá chrupavčitou konzistenci a modravý odstín v lupenech, ale má třeň na bázi plstnatý. Voní po anýzu a je také jedovatá.
Strmělka potůčková (Clitocybe rivulosa) která je taktéž menší a má tence masitý, v dospělosti nálevkovitý klobouk a otlačením hnědorůžoví. Je jedovatá.
Mechovka obecná (Clitopilus prunulus) má růžové lupeny a je jedlá.

Zajímavosti

Dříve byla uváděna jako jedlá. Byly v ní nalezeny dvě mutagenní látky, které nezpůsobují přímou otravu. Častým používáním ale mohou vyvolat rakovinné bujení. Lze odlišit od jiných strmělek tím, že její dužnina se zelenou skalicí barví na fialovo, později růžoví. Connatum znamená srostlý.

Literatura

Internetové stránky 2005.
Velký atlas húb. Autor Pavol Škubla 2007 str. 216.
Encyklopedie hub a lišejníků. Autor Vladimír Antonín 2006 str.189.
Velký fotoatlas hub z jižních Čech. Autor Tomáš Papoušek 2004 str. 502.
Houby. Autor Ladislav Hagara, Vladimír Antonín, Jiří Baier 1999 str. 175.
Encyklopedie hub. Autor Gerrit J. Keizer 1998 str. 173.
Houby. Autor Mirko Svrček 1996 str. 102.
Houby. Autor Helmut a Renata Grünertovi 1995 str. 66.
Klíč k určování našich hub hřibovitých a bedlovitých. Autor Albert Pilát 1951 str. 134, 142.

Možné záměny

Clitopilus prunulus (Scop.) P. Kumm. - mechovka obecná

Odkazy a literatura

CZ Holec J., Bielich A., Beran M. (2012): Přehled hub střední Evropy, Academia Praha, 624pp [jako Clitocybe connata (Schumach.) Gillet]
Datum citace: 11. květen 2013
CZ Slavíček J. (ed.) (2014): Číselník hub České republiky [http://www.czechmycology.org/cz/ndop.php], Česká vědecká společnost pro mykologii [jako Clitocybe connata (Schumach.) Gillet]
Datum citace: 3. březen 2015

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře