CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

špička obecná
Marasmius oreades (Bolton) Fr.

říše Fungi - houby »  třída Agaricomycetes - stopkovýtrusé »  řád Agaricales - pečárkotvaré »  čeleď Marasmiaceae - špičkovité »  rod Marasmius - špička

Vědecká synonyma

Agaricus oreades Bolton
Scorteus oreades (Fr.) Earle
Agaricus caryophylleus Schaeff.
Marasmius caryophylleus (Schaeff.) J. Schröt.
Agaricus coriaceus Lightf.
Agaricus pratensis Huds.

Další názvy

= špička polní
= špička travní

Obrázky


Taxon v check-listech zemí*

* Výčet zemí nemusí být kompletní

CZ   HR  

Popis

Klobouk 1,5 - 5 cm v průměru, hladký, hygrofánní, lysý a za vlhka špekovitě lesklý, v mládí polokulovitý až kuželovitý, barvy okrově až pleťově hnědé. Později je vyklenutý až plochý na středu s malým hrbolkem, barvy žemlové až světle okrové. Okraj ostrý, později vroubkovaný.
Lupeny velmi řídké, dosti tlusté, nestejnoměrné, u třeně vykrojené až zúženě přirostlé, barvy bílé až krémové, přecházející do béžové.
Třeň 2–10 cm vysoký, 0,2-0,6 cm tlustý, velice pružný, tuhý, válcovitý a na bázi jemně plstnatý a u vrcholu jemně ojíněný. Barvy bělavé až světle nahnědlé.
Dužnina bělavá, tenká, v klobouku měkká, ve třeni velmi houževnatá, vůni příjemně houbová s hořkomandlovým nádechem, nebo po pilinách, chuť mírná, příjemná.
Výtrusný prach bělavý, výtrusy elipsoidní, hladké, bezbarvé, velikosti 7-9 x 4-5 µm.

Ekologie

Výskyt květen až říjen, hojně na trávnících sadech a parcích většinou v čarodějných kruzích jednotlivě i ve skupinách. Najdeme ji též v řídkých prosvětlených listnatých lesích, hadcové skalní stepi (jejich travnaté serpentinové části), xerotermní oblasti (zvláště na jižním Slovensku), na pastvinách a loukách ale i někdy v kulturních smrčinách.

Jedlá.

Možné záměny

Špička chlumí (Marasmius collinus) má hustší tenké lupeny a rourkovitý třeń je jedlá.
Špička kožová (Marasmius torquescens) liší černým třeněm a je nejedlá.
Penízovka dubová (Gymnopus dryophilus), která však má husté lupeny, nemá tak aromatickou kořeněnou vůni a roste především v lesích, je též jedlá.
Špička Wynneova (Marasmius wynnei) liší se tím, že má na klobouku a i skoro černém třeni zřetelně fialový odstín a je jedlá.

Zajímavosti

Rozmnožuje se bipolárním mechanismem. Účastní se korozívního rozkladu opadu – rozkládá humus. V půdě produkuje ve větším množství kyanovodík, čímž pravděpodobně zamezuje výskytu dalším druhům. Dokáže usmrtit i mouchu umístěnou s plodnicemi v uzavřeném prostoru. Tepelným zpracováním kyanovodík zmizí. Otravy u člověka po této houbě nejsou známy ani při požití za syrova. Protože roste ve velkém množství, tak se ji vyplatí sbírat zejména do polévek, kde je výtečná. Sbíráme pouze klobouky. Třeně jsou tuhé. Zajímavostí je, že zaschlé plodnice po navlhčení opět oživnou. Na Trutnovsku ji najdeme ve všech lokalitách. Roste v čarovných kruzích a v Anglii u Stonehenge mají spojené kruhy plodnic až 100 m v průměru a jsou staré asi přes 300 let.

Literatura

Internetové stránky 2003.
Velký atlas húb. Autor Pavol Škubla 2007 str. 76.
Velký fotoatlas hub z jižních Čech. Autor Tomáš Papoušek 2004 str. 442.
Houby. Autor Ladislav Hagara, Vladimír Antonín, Jiří Baier 1999 str. 186.
Encyklopedie hub. Autor Gerrit J. Keizer 1998 str. 9, 21, 190.
Houby. Autor Mirko Svrček 1996 str. 136.
Houby. Autor Helmut a Renata Grünertovi 1995 str. 102.
Co víme o houbách. Autor Jaroslav Klán 1989 str. 69, 138, 140, 143, 182, 183, 188, 198, 210, 260.
Kapesní atlas hub 1. Autoři Antonín Příhoda, Ladislav Urban, Věra Ničová-Urbanová, Ladislav Urban ml. 1986 str. 170.
Mykologický sborník č. 1-2 str. 31, 32, č. 3-5 str. 64, č. 8-10 str. 160, rok 1970.
Houby Československa v jejich životním prostředí. Autor Albert Pilát 1969 str. 28, 36, 37, 42.
Klíč k určování našich hub hřibovitých a bedlovitých. Autor Albert Pilát 1951 str. 189.

Odkazy a literatura

CZ Holec J., Bielich A., Beran M. (2012): Přehled hub střední Evropy, Academia Praha, 624pp [jako Marasmius oreades (Bolton) Fr.]
Datum citace: 11. květen 2013
CZ Slavíček J. (ed.) (2014): Číselník hub České republiky [http://www.czechmycology.org/cz/ndop.php], Česká vědecká společnost pro mykologii [jako Marasmius oreades (Bolton) Fr.]
Datum citace: 4. březen 2015

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře