CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

klouzek sličný
Suillus grevillei (Klotzsch) Singer

říše Fungi - houby »  třída Agaricomycetes - stopkovýtrusé »  řád Boletales - hřibotvaré »  čeleď Suillaceae - klouzkovité »  rod Suillus - klouzek

Vědecká synonyma

Boletus grevillei Klotzsch
Ixocomus grevillei (Klotzsch) Vassilkov
Boletinus grevillei (Klotzsch) Pomerl.
Boletus annularius Bolton
Suillus grevillei var. badius Singer
Ixocomus elegans f. badius Singer
Suillus grevillei f. badius (Singer) Singer
Boletus elegans Schumach.
Ixocomus flavus var. elegans (Schumach.) Quél.
Boletopsis elegans (Schumach.) Henn.

Další názvy

= klouzek hnědooranžový
= klouzek modřínový

Obrázky


Taxon v check-listech zemí*

* Výčet zemí nemusí být kompletní

CZ   HR  

Popis

Klobouk má průměr 3-15 cm, polokulovitý až sklenutý, později polštářovitý, ve stáří téměř plochý, občas s tupým hrbolem, citrónově žlutý, zlatožlutý až oranžový, za vlhka pokrytý silnou vrstvou průhledného až žlutého slizu, za sucha lesklý a hladký. Pokožka je špatně a někdy jenom částečně slupitelná.
Rourky se sbíhají na třeň a jsou barvy světle žluté, v dospělosti olivově žluté. Póry jsou okrouhlé, později hranaté, slámově žluté až olivově nažloutlé, po otlačení hnědé až skořicově hnědé. V mládí zakryté běložlutým závojem.
Prsten po žlutém blanitém závoji zbývá žlutohnědý a vatovitý. Ve stáří a za sucha mizející.
Třeň 4-15 cm vysoký, 0,8-2,5 cm tlustý, válcovitý, často prohnutý, plný, k bázi se mírně rozšiřující, nad prstenem žlutý, někdy s hrubou síťkou pod ním žlutohnědě vláknitý až skořicově vločkatý, ve stáří začervenalý. Za vlhka je slizký.
Dužnina je pružná, šťavnatá bělavá až citrónově žlutá, měkká, jakoby máslovitá, na řezu v klobouku špinavě růžoví ve třeni trochu zelená. Chuť je lahodná, někdy mírně nakyslá, vůně příjemná, někdy ovocná nebo příjemně pryskyřičná, jindy hřibovitá.
Výtrusný prach okrově hnědý až nažloutle hnědý, výtrusy válcovité, barvy žlutavé, velikosti 7-11 x 3-4 µm.

Ekologie

Výskyt červen až listopad v lesích všech typů, ale i v alejích, parcích, od nížin až do hor, hlavně pod modříny nebo v jejich okolí. Upřednostňuje okraje lesa a prostory podél cest. Upřednostňuje modřín opadavý.

Jedlý.

Možné záměny

Klouzek medožlutý Suillus bresadolae var. flavogriseus který má klobouk více žlutý a šedé póry. Je jedlý. Klouzek slizký (Suillus viscidus) je velmi podobný ale ústí rourek i třeň jsou více nebo méně šedavé, taktéž je jedlý. Klouzek tridentský (Suillus tridentinus) má zase více nebo méně oranžově skořicové barvy a je také jedlý. Klouzek hnědooranžový (Suillus clintonianus) rostoucí většinou v Americe, mající tmavohnědý klobouk i třeň a roste pod modřínem sibiřským (Larix sibirica) nebo Gmelinovým (L. gmelinii). U nás se může vyskytnout tak v arboretech. Je jedlý.

Zajímavosti

Všestranně použitelný, velmi chutný, nehodí se k sušení. Vyskytuje se a žije v symbióze s modříny. I když je to velmi chutná houba, tak se v anketě o nejchutnější jídlo z hub v roce 1969 objevil pouze 1 x. Výtečný je např. v karbenátkách s ovesnými vločkami, nebo jako náplň do bramborových knedlíků a pochopitelně je velmi chutný v klasické smaženici. Není třeba je loupat. Stačí ji očistit od nečistot. Zbylý sliz se při vaření srazí podobně jako bílek u vajec. Často roste společně se slizákem skvrnitým (Gomphidius maculatus).

Literatura

Internetové stránky 2003.
Velký atlas húb. Autor Pavol Škubla 2007 str. 50.
Encyklopedie hub a lišejníků. Autor Vladimír Antonín 2006 str. 144.
Velký fotoatlas hub z jižních Čech. Autor Tomáš Papoušek 2004 str. 678, 688, 736, 737.
Houby. Autor Ladislav Hagara, Vladimír Antonín, Jiří Baier 1999 str. 366.
Encyklopedie hub. Autor Gerrit J. Keizer 1998 str. 22, 277.
Houby. Autor Mirko Svrček 1996 str. 216.
Houby. Autor Helmut a Renata Grünertovi 1995 str. 220.
Co víme o houbách. Autor Jaroslav Klán 1989 str. 197.
Kapesní atlas hub 1. Autoři Antonín Příhoda, Ladislav Urban, Věra Ničová-Urbanová, Ladislav Urban ml. 1986 str. 118.
Mykologický sborník č. 1-2 str. 30, č. 3-5 str. 72, č. 8-10 str. 159, 160, rok 1970.
Houby Československa v jejich životním prostředí. Autor Albert Pilát 1969 str. 105 barev příl. 3/5 .
Klíč k určování našich hub hřibovitých a bedlovitých. Autor Albert Pilát 1951 str. 55.

Odkazy a literatura

CZ Holec J., Bielich A., Beran M. (2012): Přehled hub střední Evropy, Academia Praha, 624pp [jako Suillus grevillei (Klotzsch) Singer]
Datum citace: 11. květen 2013
CZ Slavíček J. (ed.) (2014): Číselník hub České republiky [http://www.czechmycology.org/cz/ndop.php], Česká vědecká společnost pro mykologii [jako Suillus grevillei (Klotzsch) Singer]
Datum citace: 4. březen 2015

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře