CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

klouzek žíhaný
Suillus collinitus (Fr.) Kuntze

říše Fungi - houby »  třída Agaricomycetes - stopkovýtrusé »  řád Boletales - hřibotvaré »  čeleď Suillaceae - klouzkovité »  rod Suillus - klouzek

Vědecká synonyma

Boletus collinitus Fr.
Boletus flurryi (Huijsman) anon. ined.
Suillus fluryi Huijsman

Obrázky

Taxon v check-listech zemí*

* Výčet zemí nemusí být kompletní

Popis

Klobouk 5-11 cm v průměru, v mládí klenutý, později plochý, slizký, barvy šedohnědavé až hnědorezavé, radiálně pásovaný tmavohnědými vrostlými vlákny. Pokožka celá snadno slupitelná.
Rourky jsou vykrojené, někdy však trochu sbíhající na třeň. Barvy žluté nebo se žlutě olivovým odstínem. Póry v dospělosti velké, zbarvené stejně jako rourky, vylučující tekutinu a otlačením hnědnoucí.
Třeň 5-10 cm vysoký, 1-3 cm tlustý, válcovitý, u báze často zahnutý, pod kloboukem citrónově žlutý a posetý jemnými červenokaštanovými tečkami, směrem k bázi bývá trochu barvy rezavé a jemně vrásčitý. Na bázi porostlý růžovou plstí.
Dužnina je v klobouku dosti pevná, barvy žlutobílé a ve třeni je tužší, u vrcholu barvy citrónově žluté, směrem k bázi okrově rezavá a v bázi narůžovělá. Chuť příjemná avšak nevýrazná, vůně taktéž příjemná ale nevýrazná.
Výtrusný prach je okrový, výtrusy jsou hladké, 9-11 x 3-4,5 µm velké

Ekologie

Výskyt květen až listopad v lesích i mimo les pod dvojjehlicovými borovicemi. Upřednostňuje borovici lesní a vápenitou půdu a slunná travnatá místa.

Jedlý.

Možné záměny

Klouzek obecný (Suillus luteus) který má však v mládí zakryté rourky plachtičkou a později výrazný prsten. Je jedlý.
Klouzek zrnitý (Suillus granulatus) který nemá vrostle vláknitý klobouk, barva klobouku je světlejší a nemá růžově zbarvenou plsť na bázi a je také jedlý.

Literatura

Internetové stránky 2007.
Velký atlas húb. Autor Pavol Škubla 2007 str. 48.
Encyklopedie hub a lišejníků. Autor Vladimír Antonín 2006 str. 145.
Velký fotoatlas hub z jižních Čech. Autor Tomáš Papoušek 2004 str. 738, 739.
Houby. Autor Ladislav Hagara, Vladimír Antonín, Jiří Baier 1999 str. 368.
Klíč k určování našich hub hřibovitých a bedlovitých. Autor Albert Pilát 1951 str. 54, 55.

Odkazy a literatura

CZ Holec J., Bielich A., Beran M. (2012): Přehled hub střední Evropy, Academia Praha, 624pp [jako Suillus collinitus (Fr.) Kuntze]
Datum citace: 11. květen 2013
CZ Slavíček J. (ed.) (2014-2018): Číselník hub České republiky 2018, Česká vědecká společnost pro mykologii [jako Suillus collinitus (Fr.) Kuntze]
Datum citace: 16. září 2019

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře