CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

hřib přívěskatý
Boletus appendiculatus Schaeff.

říše Fungi - houby »  třída Agaricomycetes - stopkovýtrusé »  řád Boletales - hřibotvaré »  čeleď Boletaceae - hřibovité »  rod Boletus - hřib

Vědecká synonyma

Boletus edulis f. appendiculatus Fries
Tubiporus appendiculatus (Fr.) Maire
Boletus aerugineus J. Murr. {?}

Další názvy

= hřib panenský

Obrázky

Taxon v check-listech zemí*

* Výčet zemí nemusí být kompletní

Popis

Klobouk 7-22 cm v průměru, jemně vrostle vláknitý až jemně plstnatý, barvy v mládí plavě hnědé až žlutohnědé, později červenohnědý otlačením rezavě skvrnitý.
Rourky bledě žluté později citrónově žluté až zlatožluté, ve stáří hnědožluté a poraněním modrozelenají, dále přecházejí v síťku na třeň. Póry dosti drobné, hranaté, barvy sytě zlatožluté, ve stáří mající nádech zlatohnědavý až narezavělý.
Třeň 5-15 cm vysoký, 1,5-6 cm tlustý, břichatý v mládí, později téměř válcovitý až vřetenovitý, tvrdý až velmi tuhý. Barvy žluté až světle zlatožluté, s jemnou síťkou, na bázi kuželovitě dosti hluboko kořenující a od báze s hnědým nádechem. otlačením modře skvrnatí.
Dužnina žlutá, dosti tuhá, na bázi třeně nahnědlá. V klobouku na řezu slabě modrá. Vůně příjemná nenápadná, chuť příjemná.
Výtrusný prach světle olivově hnědý, výtrusy vřetenovité, barvy hnědožluté, velikosti 10-15 x 4-5,5 µm.

Ekologie

Výskyt červen až říjen velmi řídce, roste většinou ve skupinách, v šipákových doubravách a teplomilných doubravách, dubo-habrové háje světlých listnatých lesích a hájích, především pod duby, buky a habry. Upřednostňuje teplejší oblasti a vápencové půdy a hráze rybníků. Vzácně jej však najdeme i v dubo-habrových lesích na půdách nevápenatých, v horských jedlobučinách. Roste u Povážské Bystřice v obci Prečín.

Jedlý.

Možné záměny

Hřib plavý (Boletus impolitus) – jedlý.
Hřib panický (Boletus subappendiculatus) – jedlý.

Zajímavosti

Je to mykorhizní houba. Byl vystavován v roce 1970 jako jeden ze vzácných hřibů na výstavě v Teplicích. V Čechách je vzácný.
Druh je z hlediska ohrožení řazen do kategorie NT (téměř ohrožený).

Literatura

Internetové stránky 2003.
Velký fotoatlas hub z jižních Čech. Autor Tomáš Papoušek 2004 str. 718, 719.
Houby. Autor Ladislav Hagara, Vladimír Antonín, Jiří Baier 1999 str. 341.
Houby. Autor Mirko Svrček 1996 str. 228.
Co víme o houbách. Autor Jaroslav Klán 1989 str. 192.
Mykologický sborník č. 8-10 str. 136,158, rok 1970.
Houby Československa v jejich životním prostředí. Autor Albert Pilát 1969str. 52, 65, 125.
Klíč k určování našich hub hřibovitých a bedlovitých. Autor Albert Pilát 1951 str. 62.

Odkazy a literatura

CZ Holec J., Bielich A., Beran M. (2012): Přehled hub střední Evropy, Academia Praha, 624pp [jako Boletus appendiculatus Schaeff.]
Datum citace: 12. květen 2013
CZ Holec J. & Beran M. [eds.] (2006): Červený seznam hub (makromycetů) České republiky [http://web.natur.cuni.cz/cvsm/cervsezn.h...], Příroda, Praha, 24: 1-282. [jako Boletus appendiculatus Schaeff.: Fr.]
Datum citace: 4. srpen 2012
CZ Slavíček J. (ed.) (2014): Číselník hub České republiky [http://www.czechmycology.org/cz/ndop.php], Česká vědecká společnost pro mykologii [jako Boletus appendiculatus Schaeff.]
Datum citace: 3. březen 2015

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře