CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

hřib medotrpký
Boletus radicans Pers. ex Fr.

říše Fungi - houby »  třída Agaricomycetes - stopkovýtrusé »  řád Boletales - hřibotvaré »  čeleď Boletaceae - hřibovité »  rod Boletus - hřib

Vědecká synonyma

Boletus reticulatus var. albus (Pers.) Hlaváček
Boletus albidus Roques
Boletus amarus Pers.
Boletus candicans sensu auct.
Boletus dulcis Krbh.
Boletus pachypus Fr.
Boletus radicans var. pachypus (Fr.) Bon

Další názvy

= hřib brotanový
= hřib hořký
= hřib kořenový
= hřib kříšťovitý
= hřib podezřelý
= modrák hořký
= modrák trojpásý

Obrázky


Taxon v check-listech zemí*

* Výčet zemí nemusí být kompletní

CZ   HR  

Popis

Klobouk 5 - 30 cm v průměru, v mpádí polokulovitý, později vyklenutý, masitý, tuhý, jemně plstnatý, hedvábně lesklý, často jamkatý. Barvy bělavé, okrové, našedlé, nakonec žlutohnědavý. Okraj tenký a v mládí podvinutý.
Rourky nejdříve světle, pak živě citrónově žluté, nakonec olivové. Póry drobné, okrouhlé až hranaté, stejné barvy jako rourky , pomačkáním a poraněním značně modrozelenající.
Třeň 4 - 13 cm dlouhý, 3 - 8 cm tlustý, vyrůstající z myceliového konglomerátu, v mládí břichatý, v dospělosti dolů hlízovitě či kyjovitě rozšířený, dole kořenovitě protažený a vřetenovitě zúžený. Nahoře je až citrónově žlutý s jemnou síťkou, dole bledý, ve stáří zahnědlý. Po otlačení modrá, ale rychle se odbarvuje
Dužnina bledě žlutá, v klobouku často jen slabě modrající, ve třeni okrově žlutavá. Chuť mírně hořká až medotrpká, vůně kořeněně houbová, někdy nepříjemně páchne po fenolu.
Výtrusný prach olivově hnědý, výtrusy jsou elipsoidně vřetenovité, barvy světle žlutozelené, velikosti10-16 x 4-6 µm.

Ekologie

Výskyt červen až říjen ve vápnomilných orchidejových bučinách, xerotermních dubo-habrových hájích rovněž na vápencích, listnatých a smíšených lesích, parcích, zvláště pod starými buky, duby a lípami, na hrázích rybníků. Upřednostňuje vápencovou půdu a nižší polohy v teplejších oblastech. Dosti značný výskyt je i ve středně vlhkých acidofilních dubinách na Moravě mezi Brnem a Tišnovem.

Nejedlý.

Možné záměny

Hřib satan (Boletus satanas) – jedovatý.
Hřib kříšť (Boletus calopus) – nejedlý.

Zajímavosti

Toto foto je z hráze Malopěčického rybníku při setkání mykologů na Dobrovickém klouzku. Rostlo jich tam bezpočet. Mají i albinotické formy. Je to mykorhizní druh. Někteří odborníci uvádějí hřib podezřelý (Boletus radicans) jako samostatný druh. Podle nejnovějších výzkumů je totožný s hřibem medotrpkým. V poslední době patří hřib medotrpký k vzácným druhům a dokonce se v literatuře uvádí že roste též v podhorských jehličnatých lesích.

Literatura

Internetové stránky 2003.
Velký fotoatlas hub z jižních Čech. Autor Tomáš Papoušek 2004 str. 677, 722, 723.
Houby. Autor Ladislav Hagara, Vladimír Antonín, Jiří Baier 1999 str. 341.
Encyklopedie hub. Autor Gerrit J. Keizer 1998 str. 271.
Houby. Autor Mirko Svrček 1996 str. 220.
Houby. Autor Helmut a Renata Grünertovi 1995 str. 206.
Co víme o houbách. Autor Jaroslav Klán 1989 str. 195.
Houby Československa v jejich životním prostředí. Autor Albert Pilát 1969 str. 52, 80.
Klíč k určování našich hub hřibovitých a bedlovitých. Autor Albert Pilát 1951 str. 63.

Odkazy a literatura

CZ Holec J., Bielich A., Beran M. (2012): Přehled hub střední Evropy, Academia Praha, 624pp [jako Boletus radicans Pers.]
Datum citace: 11. květen 2013
CZ Slavíček J. (ed.) (2014): Číselník hub České republiky [http://www.czechmycology.org/cz/ndop.php], Česká vědecká společnost pro mykologii [jako Boletus radicans Pers. ex Fr.]
Datum citace: 4. březen 2015

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře