CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

holubinka mandlová
Russula vesca Fr.

říše Fungi - houby »  třída Agaricomycetes - stopkovýtrusé »  řád Russulales - holubinkotvaré »  čeleď Russulaceae - holubinkovité »  rod Russula - holubinka

Vědecká synonyma

Russula depalens Rick. & Velen
Russula mitis Rea

Obrázky


Taxon v check-listech zemí*

* Výčet zemí nemusí být kompletní

CZ   HR  

Popis

Klobouk 4-12 cm v průměru, lysý, v mládí polokulovitý, pak plochý, uprostřed vmáčklý, s hladkým, podvinutým, ve stáří krátce rýhovaným okrajem, často radiálně vrásčitý, masitý a tvrdý. Střed je jemně vrásčitý a pokožka klobouku je asi 0,1 cm odsazena od okraje a za vlhka je zrosolovatělá. Do 1/2 poloměru je slupitelná. Barvu má rozmytě masovou, masově růžovou až masově hnědou.
Lupeny měkké, lámavé, krátce sbíhavé, husté, nízké, často u třeně hojně vidlené, bílé, později světle smetanové, na ostří někdy slabě zelené a často rezavě skvrnité. Za vlhka slzící.
Třeň 3-8 cm vysoký, 1,5-3 cm tlustý, tvrdý, plný, válcovitý, vrásčitý, směrem k bázi se zužuje. Barvy bílé ve stáří a po poranění především na bázi rezavějící.
Dužnina pevná, bílá, ve třeni žloutnoucí až rezavějící na řezu taktéž rezaví, vůně nevýrazná, chuť oříšková až sladce mandlová.
Výtrusný prach bílý, výtrusy elipsoidního a často i hruškovitého tvaru, jemně bradavčité, amyloidní, velikosti 6-7 x 5-6 µm.

Ekologie

Výskyt květen až říjen, hojně ve skupinách ale i jednotlivě v xerotermních dubo-habrových hájích, v kyselých doubravách, kyselých květnatých bučinách, v modřínových hajkách, nebo ve smíšených lesích s převahou modřínů, prosvětlených listnatých lesích, hlavně pod duby a habry. Vzácněji ji můžeme najít i v druhotných jehličnatých lesích pod smrky, na kyselých půdách. Upřednostňuje vápenaté půdy. Najdeme ji však i na nevápenatých půdách.

Jedlá

Možné záměny

Holubinka celokrajná (Russula integra), která má v mládí bleděokrové lupeny, třeň nemá na bázi ztenčený a roste hlavně v podhorských jehličnatých lesích. Je rovněž jedlá.
Holubinka kolčaví (Russula mustelina) a holubinka bukovka (Russula heterophylla). Obě jsou jedlé, holubinka namodralá (Russula cyanoxantha) má nelámavé lupeny a je rovněž jedlá.
Holubinka mdlá (Russula veternosa) rostoucí velmi vzácně pod duby a buky, mající světle žlutý výtrusný prach a ostrou dužninu, pročež je nejedlá.

Zajímavosti

Dobře poznatelná houba podle kalně masového červeného zbarvení a na bázi ztenčeného třeně u nás dosti se vyskytující. Výborná upražená na škvarky v oleji. Je chutná ve všech úpravách a hlavně též s vejci. Roste i za suchého počasí.

Literatura

Internetové stránky 2002.
Velký atlas húb. Autor Pavol Škubla 2007 str. 88.
Velký fotoatlas hub z jižních Čech. Autor Tomáš Papoušek 2004 str. 364, 783, 784
Houby. Autor Ladislav Hagara, Vladimír Antonín, Jiří Baier 1999 str. 312.
Houby. Autor Mirko Svrček 1996 str. 248.
Houby. Autor Helmut a Renata Grünertovi 1995 str. 168.
Co víme o houbách. Autor Jaroslav Klán 1989 str. 30, 190, 193, 194, 197, 254.
Mykologický sborník č. 1-2 str. 17, 18 ,30 ,32, č. 3-5 str. 75, foto str. 55, č. 8-10 str. 159, rok 1970.
Houby Československa v jejich životním prostředí. Autor Albert Pilát. 1969 str. 55, 65, 125.
Klíč k určování našich hub hřibovitých a bedlovitých. Autor Albert Pilát 1951 str. 86.

Možné záměny

Russula nobilis Velen. - holubinka nádherná

Odkazy a literatura

CZ Holec J., Bielich A., Beran M. (2012): Přehled hub střední Evropy, Academia Praha, 624pp [jako Russula vesca Fr.]
Datum citace: 11. květen 2013
CZ Slavíček J. (ed.) (2014): Číselník hub České republiky [http://www.czechmycology.org/cz/ndop.php], Česká vědecká společnost pro mykologii [jako Russula vesca Fr.]
Datum citace: 3. březen 2015

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře