CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

holubinka chromová
Russula claroflava Grove

říše Fungi - houby »  třída Agaricomycetes - stopkovýtrusé »  řád Russulales - holubinkotvaré »  čeleď Russulaceae - holubinkovité »  rod Russula - holubinka

Vědecká synonyma

Russula ochroleuca var. claroflava (Grove) Cooke
Russula constans Britzelm.
Russula decolorans var. constans (Britzelm.) P. Karst.
Russula flava (Romell) Romell

Obrázky


Taxon v check-listech zemí*

* Výčet zemí nemusí být kompletní

Popis

Klobouk průměr 5 - 12 cm, ne příliš masitý, v mládí polokulovitý a s podvinutým okrajem, v dospělosti až vmáčklý, masitý, tvrdý a pevný, pokožka silná, za vlhka velmi slizká a lesklá, za sucha matná, jednobarevná, chromově žlutá, citrónově žlutá nebo oranžově žlutá, do poloviny až 2/3 slupitelná.
Lupeny dosti husté, krátce připojené, často vidlené, křehké, v mládí bělavé, v dospělosti máslově žluté, ve stáří a poraněním šednoucí.
Třeň 4 - 9 cm vysoký, 1 - 2 cm tlustý, plný, válcovitý, pevný, v dospělosti houbovitě vycpaný, podélně jemně vrásčitý, na vrcholu ojíněný, nížeji lysý, bělavý (bez fialových či červených tónů), ve stáří s šedými žilkami. Poraněním a stářím šednoucí až zvolna černající.
Dužnina dosti tlustá, tvrdá, pevná, bělavá, po rozkrojení a ve stáří se zbarvuje šedě až šedočerně, většinou s nasládlou vůní, chuť je v mládí natrpklá, později mírná, nasládlá.
Výtrusný prach bělavý až světle okrový, výtrusy jsou oválné, stěny mají porostlé osténky a jsou 8-10 x 7-8 µm.

Ekologie

Výskyt červenec až říjen ve vlhkých březových lesích, březových hájcích, vrchovištích a přechodových rašeliništích, ale i v lesích smíšených s vtroušenou břízou. Dává přednost kyselým půdám a chladnějším polohám. Hlavně na rašelinách mezi rašeliníkem pod Břízou pýřitou Betula pubescens Ehrh., místy i pod břízou nízkou Betula nana L., na lesních loučkách, kolem potůčků, též i pod olšemi nebo osikami.

Jedlá.

Možné záměny

holubinka odbarvená (Russula decolorans) – jedlá
holubinka hlínožlutá (Russula ochroleuca) – jedlá
holubinka žlučová (Russula fellea) – nejedlá
holubinka pružná (Russula farinipes) – nejedlá

Zajímavosti

Je chutná, vhodná zejména k úpravě za čerstva. Mladé plodnice jsou dobré i v octě. Je to mykorhizní druh.
Někteří autoři ji nedoporučují sbírat, údajně prý nemá dobrou chuť. Já ji sbírám též v menším množství, protože plodnice jsou velmi brzo značně červivé.

Literatura

Internetové stránky 2002.
Houby. Autor Ladislav Hagara, Vladimír Antonín, Jiří Baier 1999 str.308.
Encyklopedie hub. Autor Gerrit J. Keizer 1998 str. 210.
Co víme o houbách. Autor Jaroslav Klán 1989 str. 196, 197.
Kapesní atlas hub 2. Autoři Antonín Příhoda, Ladislav Urban, Věra Ničová-Urbanová, Ladislav Urban ml. 1987 str. 128.
Houby Československa v jejich životním prostředí. Autor Albert Pilát. 1969 str. 103.

Odkazy a literatura

CZ Holec J., Bielich A., Beran M. (2012): Přehled hub střední Evropy, Academia Praha, 624pp [jako Russula claroflava Grove]
Datum citace: 11. květen 2013
CZ Slavíček J. (ed.) (2014): Číselník hub České republiky [http://www.czechmycology.org/cz/ndop.php], Česká vědecká společnost pro mykologii [jako Russula claroflava Grove]
Datum citace: 3. březen 2015

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře