CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

choroš šupinatý
Polyporus squamosus (Huds.) Fr.

říše Fungi - houby »  třída Agaricomycetes - stopkovýtrusé »  řád Polyporales - chorošotvaré »  čeleď Polyporaceae - chorošovité »  rod Polyporus - choroš

Vědecká synonyma

Boletus squamosus Huds.
Polyporellus squamosus (Huds.), Karst.
Cerioporus squamosus (Huds.) Quél.
Melanopus squamosus (Huds.) Pat.
Bresadolia squamosa (Huds.) Teixeira
Polyporus alpinus Saut.
Bresadolia caucasica Shestunov
Polyporus caudicinus Murrill
Boletus cellulosus Lightf.
Polyporus dissectus Letell.

Další názvy

= chorošovník šupinatý

Obrázky


Taxon v check-listech zemí*

* Výčet zemí nemusí být kompletní

CZ   HR  

Popis

Klobouk 5-60 cm v průměru, 1-5 cm silný, kruhovitý, oválný, polokruhovitý nebo vějířovitý, masitý, pevný. Barvy krémové až okrové a je pokryt kruhově, širokými, vláknitými, přitisklými, okrově až tmavě hnědými šupinami. Okraj klobouku je ostrý.
Rourky sbíhavé nízké, až 1 cm dlouhé, barvy žluté, s protáhlými až 0,2 cm velkými, nepravidelně hranatými nebo oválnými, drobně pilovitými, bílými až krémovými póry.
Třeň 3-8 cm dlouhý, 2-4 cm tlustý, plstnatý až hnědě šupinkatý, ve stáří lysý, centrální nebo postranní. Barvy smetanově okrové, na bázi však hnědočerné. V horní části má hnědavou síťku.
Dužnina v mládí dosti měkká, šťavnatá a pružná, později tuhá, kožovitá až téměř dřevnatá. Barvy bělavé, vůně v mládí příjemně okurkově moučná, ve stáří však nepříjemná, připomínající žluklý tuk, chuť příjemná okurkově moučná.
Výtrusný prach bílý, výtrusy jsou dlouze oválné až válcovité, dolů krátce šikmo zúžené, bezbarvé, stěna hladká, velikost 9 -14 x 4 - 5 µm.

Ekologie

Výskyt květen až říjen v kyselých doubravách a oligotrofních habrových doubravách, listnatých a smíšených lesích, často i mimo les v parcích, zahradách a stromořadích od nížin po horský stupeň. Rostou jednotlivě střechovitě nad sebou nebo v trsech, na poraněných živých, později i mrtvých kmenech, větvích i pařezech buků, javorů, dubů, topolů i ořešáků. Někdy i na kořenech ponořených v zemi.

Jedlý.

Možné záměny

Choroš hlízkatý (Polyporus tuberaster) - jedlý.

Zajímavosti

Ke konzumaci se hodí pouze mladé měkké plodnice. Vhodný do polévek uvařit jako ovar. Tužší části nasušíme a rozemeleme na prášek. Hlavně sbíraný pro jeho brzký výskyt. Někteří lidé jej však nesnášejí a způsobuje u nich zvracení. Plodnice je jednoletá. Někdy se uvádí Choroš šupinatý s centrálním třeněm jako Polyporus squamosus f. rostkovii. Plodí dosti často i 2 x ročně. Je to velmi nebezpečný saproparazit. Způsobuje značnou bílou hnilobu napadeného dřeva.

Literatura

Internetové stránky 2003.
Velký fotoatlas hub z jižních Čech. Autor Tomáš Papoušek 2004 str. 284, 285, 783.
Houby. Autor Ladislav Hagara, Vladimír Antonín, Jiří Baier 1999 str. 109.
Encyklopedie hub. Autor Gerrit J. Keizer 1998 str. 18, 129.
Houby. Autor Mirko Svrček 1996 str. 88.
Co víme o houbách. Autor Jaroslav Klán 1989 str. 191, 252.
Kapesní atlas hub 2. Autoři Antonín Příhoda, Ladislav Urban, Věra Ničová-Urbanová, Ladislav Urban ml. 1987 str. 84.
Mykologický sborník č. 1-2 str. 18, č. 8-10 str. 143,154, rok 1970.
Houby Československa v jejich životním prostředí. Autor Albert Pilát 1969 str. 72, 104.

Mezitaxonové vztahy

spásač: Diaperis boleti (Linnaeus, 1758) - potemník houbový, Pentaphyllus testaceus (Hellwig, 1792)

Odkazy a literatura

CZ Holec J., Bielich A., Beran M. (2012): Přehled hub střední Evropy, Academia Praha, 624pp [jako Polyporus squamosus (Huds.) Fr.]
Datum citace: 12. květen 2013
CZ Slavíček J. (ed.) (2014): Číselník hub České republiky [http://www.czechmycology.org/cz/ndop.php], Česká vědecká společnost pro mykologii [jako Polyporus squamosus (Huds.) Fr.]
Datum citace: 3. březen 2015

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře