CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

neritina zebra
Neritina natalensis L. A. Reeve, 1855

říše Animalia - živočichové »  kmen Mollusca - měkkýši »  třída Gastropoda - plži »  čeleď Neritidae - zubovcovití »  rod Neritina - zubovec

Téměř ohrožený

Obrázky

Taxon v check-listech zemí*

* Výčet zemí nemusí být kompletní

Velikost

1,5 – 3 cm

Popis

Na ulitě je černá kresba na červenohnědém podkladě. Tento vzor je specifický pro každého jedince. Jen těžko se najdou dva jedinci se stejnou kresbou.

Ekologie

Žije v řekách jižní Afriky, kde také dochází k páření a kladení vajíček. Má oddělené pohlaví, oplození je vnitřní. Samička může klást vajíčka i několik týdnů poté, co se setkala se samečkem. Larva, jejíž velikost nepřesahuje 1 mm, se po vylíhnutí dostává s proudem vody do moře. Až po ukončení jejího vývoje a přeměnu na "šneka" se vrací zpět do vodního toku. Během života putuje neustále proti proudu, čím blíže k prameni, tím větší jedince můžeme nalézt. Dýchá žábrami. Ulita se uzavírá malým víčkem. Živí se řasami. Má k jejich seškrabávání uzpůsobenou radulu. V zajetí se ji nedaří rozmnožovat. Délka života se pohybuje okolo 3 až 5 let.

Literatura

Markéta Rejlková, maniAKVA, http://maniakva.sweb.cz/neritina.htm

Odkazy a literatura

EN Galli C.: WMSDB - Wolrdwide Mollusc Species Data Base July 10, 2013 [http://www.bagniliggia.it/WMSD/WMSDhome....] [jako Neritina natalensis Reeve, 1855]
Datum citace: 23. listopad 2013

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře