CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

<< O stupeň zpět - Varanus - australští varani

druh

varan komodský
Varanus komodoensis Ouwens, 1912

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  řád Squamata - šupinatí »  čeleď Varanidae - varanovití »  rod Varanus - varan »  podrod Varanus - australští varani

Další jména

= varan obrovský o

Zranitelný VU

Obrázky


mládě

Velikost

Délka: až tři metry
Hmotnost: 150 kg i více

Rozšíření

Ostrovy Komodo, Flores, Padar, Gillimontang a Rinca

Zajímavosti

Varan komodský je největším ještěrem vůbec. Objeven byl teprve v roce 1912. Již dříve se objevovaly zprávy, že se zde vyskytují až 6 metrů dlouzí "draci", nikdo jim však nevěřil. O jejich objev se postaral pilot, který na ostrově ztroskotal a byl zde nucen několik měsíců žít. Později se na ostrov vydávalo mnoho lovců, kteří varany lovili jen ze sportu a pro zoologické zahrady. Proto byl ostrov uzavřen a varani jsou přísně chráněni. Příbuzný Varanus priscus žijící v Austrálii před 40 000 roky byl ještě o třetinu větší než varan komodský.

Ekologie

V přírodě loví divoká prasata a malé druhy jelínků. Občas pozřou i zdechlinu. Mláďata dobře šplhají a vybírají ptačí hnízda. Člověka obvykle nenapadají, je známo jen několik případů. Jako úkryty si vyhrabávají doupata. Samice snáší do písku až 25 vajec o hmotnosti 100-200 g.

Chov

Chovem komodských varanů se mohou pochlubit jen některé světové zoologické zahrady. K jejich vývozu je nutný souhlas indonéské vlády a ta je dává jako nejvzácnější dar. Z našich zoo má takovou výsadu pouze zoologická zahrada v Plzni, která v roce 1997 obdržela pár odrostlých mláďat a před nedávnem je získala i zoo Praha, kde se je podařilo v roce 2007 i rozmnožit. Varani se chovají ve velkých teráriích. Výhodný je venkovní výběh, kam se vypouští za pěkného počasí. V zajetí si brzy zvyknou a bez problémů přijímají potravu. Krmí se hlodavci, králíky, slepicemi, kuřaty a holuby. Občas se i rozmnožují.

Literatura

Kořínek M. (1999): Zoologická zahrada, RUBICO s.r.o., Olomouc

Mezitaxonové vztahy

parazit: Amblyomma robinsoni Warburton, 1927 - klíště Robinsonovo

Odkazy a literatura


Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře


Vysvětlivky

o zastaralé jméno - se jménem se lze setkat pouze ve staré literatuře, neměl by se používat