CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

korovec jedovatý
Heloderma suspectum Cope, 1869

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  řád Squamata - šupinatí »  čeleď Helodermatidae - korovcovití »  rod Heloderma - korovec

Další názvy

= korovec podezřelý

Téměř ohrožený

Obrázky


lebka

Taxonomie

Rozeznávají se dva poddruhy H.s. suspectum a H. s. cinctum, které se liší kresbou a rozšířením.

Velikost

délka 25-50 cm, vyjímečně až 60 cm
hmotnost 600-1200 g

Ekologie

Přesto, že žije v pouštích, nesnáší vyšší teploty. Přes den se ukrývá v norách a štěrbinách hluboko pod zemí. Na lov se vydává v noci. Živí se drobnými obratlovci (ptačí mláďata, drobní hlodavci a ještěři) a ptačími vejci. Při lovu potravy se řídí čichem. Zimní období přečkávají v úkrytech a tráví z tukových zásob, které má uložené v ocase. Na jaře je období jejich největší aktivity. Páří se na jaře a samice snáší v květnu obvykle 5-10 poměrně velkých, kožovitých vajec. Mláďata dlouhá okolo 10 cm mají hmotnost okolo 30 g, líhnou na podzim po 4-5 i více měsících inkubace.

Rozšíření

Pouštní oblasti jihovýchodní Nevady, jihozápadu Utahu, Arizony přes Sonoru v Mexiku až po severozápadní Sinaloe
H. s. suspectum: USA - jižní a jihovýchodní Arizona, jihozápadní cíp Nového Mexika, Mexiko - téměř celý stát Sonora kromě úzkého pásu na východě i na západě, až po severozápadní cíp státu Sinaloa (po 25° s.š.)
H. s. cinctum: USA - jihovýchodní cíp Nevady a jihozápadní cíp Utahu, Kalifornie v okolí hranic s Arizonou a Nevadou, západní Arizona

Zajímavosti

Toxin má poměrně silný, ale smrtelné případy otravy jsou velmi řídké. Jedové kanálky ústí při základnách zubů, proto většinou nebývá kousnutí tak nebezpečné jako uštknutí hadem, který jed vpravuje přímo do tkáně. Dávka, kterou má v zásobě by stačila k usmrcení až pěti lidí.

Chov

Korovci jsou poměrně často chováni v zajetí. Nejsou nijak kousaví, ale je nutné se mít před nimi na pozoru. Krmí se ptačími vejci, která s oblibou vylizují. Bohužel často dochází k tomu, že pozřou i svá čerstvě snesená vejce. Dále dostávají myši, menší krysy a křečky. V zimním období se musí zazimovat při teplotě 10-14 °C, jinak se nerozmnožují. Před snášením vajec samice nabývá v břišní části značně na objemu. Těsně před vysnášením lozí po teráriu a snaží se najít místo na vykladení. V tomto období je nutné ji umístit samostatně a hlídat ji, aby sama nepozřela svá vajíčka. S odchovem mláďat již žádné potíže nejsou. Krmí se mláďaty krys, myší a vejci.

Literatura

Kořínek M. (1999): Zoologická zahrada, RUBICO s.r.o., Olomouc
Kořínek M. et col. (2006): ZOO Olomouc včera a dnes, ZOO Olomouc

Podřízené taxony

Počet záznamů: 2

poddruh Heloderma suspectum cinctum (Bogert & Martên Del Campo, 1956) - korovec jedovatý
poddruh Heloderma suspectum suspectum (Cope, 1869) - korovec jedovatý

Heloderma suspectum suspectum - 0000000000 1


Odkazy a literatura


Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Taxon - texty (nepotvrzené) - 1
Komentáře