CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

gekončík noční
Eublepharis macularius (Blyth, 1854)

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  řád Squamata - šupinatí »  čeleď Eublepharidae - gekončíkovití »  rod Eublepharis - gekončík

Obrázky


mládě

Taxon v check-listech zemí*

* Výčet zemí nemusí být kompletní

CZ   EN  

Velikost

Délka těla: 20 - 26 cm
Hmotnost: 45 - 70 g

Ekologie

Obývají suché křovinaté, stepní až polopouštní lokality v Asii, vystupují i do hor do výšek až 2500 m n.m. Žijí samotářsky. Přes den se ukrývají pod kameny nebo v norách. Aktivní jsou především v podvečer a v noci. Gekončíci mají na rozdíl od jiných gekonů volně pohyblivá víčka. Na prstech nemají přísavky a nemohou proto šplhat po hladkých stěnách. V tlustém ocase si uchovávají zásoby pro nepříznivé období.
Samice snáší 5 - 6 krát do roka vždy po dvou kožovitých vejcích. Mláďata se líhnou za 45 - 50 dnů a jsou odlišně zbarvená než dospělí jedinci. Při vyrušení se ozývají písklavými hlásky. Dospívají po jednom roce života, dožívají se okolo 10 let, v zajetí i přes 20 let.

Rozšíření

JV Afghanistán, Pakistán, západní Indie (Rajasthan, Ajmer, Madar foot hills), Írák, Írán

Chov

Pro svůj atraktivní vzhled a milou povahu jsou nejčastěji chovanými ještěry vůbec. Na prstech nemají přísavky. Chovat se může jeden samec a několik samic. Krmí se hmyzem, myšaty a někdy přijímají i sladké ovoce.

Literatura

Kořínek M. (1999): Zoologická zahrada, RUBICO s.r.o., Olomouc

Zařazené taxony

Počet záznamů: 5

poddruh Eublepharis macularius afghanicus Börner, 1976
poddruh Eublepharis macularius fasciolatus Günther, 1864

Eublepharis macularius fasciolatus

poddruh Eublepharis macularius montanus Börner, 1976
poddruh Eublepharis macularius smithi Börner, 1981

Odkazy a literatura


Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře