CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

chameleon jemenský
Chamaeleo calyptratus Duméril & Bibron in Duméril & Duméril, 1851

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  řád Squamata - šupinatí »  čeleď Chamaeleonidae - chameleonovití »  rod Chamaeleo - chameleon

Obrázky


mládě

lebka

Chamaeleo calyptratus - chameleon jemenský

Autor: Pavel Zuber

Chamaeleo calyptratus - chameleon jemenský

Autor: Pavel Zuber

Chamaeleo calyptratus - chameleon jemenský

Autor: Pavel Zuber

Taxon v check-listech zemí*

* Výčet zemí nemusí být kompletní

Rozšíření

Žijí v horských oblastech Jemenu a jihozápadu Saudské Arábie do 2500 m n.m.

Popis

Chameleón jemenský patří mezi největší, nejkrásněji zbarvené a zároveň poměrně snadno chovatelné druhy. Samci jsou mohutní, na hlavě mají velkou přilbu. V nebezpečí nebo při podráždění se nafukují, roztahují mohutný lalok na krku a podnikají výpady otevřenou tlamkou. Jde však jen o zastrašovací manévr. Tito chameleoni jsou poměrně krátkověcí, většinou se nedožívají více než 5 let.

Chov

Chovají se ve větších, dobře osvětlených teráriích v párech. Samci jsou mezi sebou značně nesnášenliví a napadají se. Teplotu vyžadují spíše vyšší, ale v teráriu musí mít možnost nalézt i místo s nižší teplotou. Na dno se umístí vrstva písku, terárium vybavíme větvičkami a můžeme vysadit i rostliny, které udržují vhodnou vlhkost. Některé druhy však tito chameleóni požírají. Krmí se hmyzem, který tvoří základ potravy. Dále jim podáváme zelené části rostlin a nejrůznější sladké ovoce. Chameleóni mají velké nároky na obsah vitamínů a minerálních látek v potravě, které se musí pravidelně doplňovat. Barvoměna u nich souvisí i s momentální náladou nebo stavem. Například březí samice jsou hnědavě zbarvené s oranžovými skvrnami. Snáší větší počet vajec do vysoké vrstvy písku. Inkubace se provádí při 27-28 °C a trvá až půl roku. Vejce během inkubace zvětšují svůj objem. Mláďat jsou velmi drobná, nejprve je chováme společně, jakmile jsou mezi nimi velikostní rozdíly musíme je rozdělit. Krmí se drobným hmyzem (nymfy cvrčků, octomilky, mšice...).

Literatura

Kořínek M. (1999): Zoologická zahrada, RUBICO s.r.o., Olomouc

Zařazené taxony

Počet záznamů: 2

poddruh Chamaeleo calyptratus calcarifer Peters, 1870
poddruh Chamaeleo calyptratus calyptratus Duméril & Bibron in Duméril & Duméril, 1851

Chamaeleo calyptratus calyptratus - 000000000111


Odkazy a literatura

EN Reptile Database - Search [genus=Chamaeleo&species=calyptratus]

Reptile Database - Search [http://reptile-database.reptarium.cz/] [jako Chamaeleo calyptratus DUMÉRIL & DUMÉRIL, 1851]
Datum citace: 20. srpen 2018
EN IUCN Red List of Threatened Species 2018-1 [176306]

IUCN Red List of Threatened Species [http://www.iucnredlist.org/] [jako Chamaeleo calyptratus Duméril & Bibron in Duméril & Duméril, 1851]
Datum citace: 3. srpen 2018

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře