CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

trnorep skalní
Uromastyx acanthinura Bell, 1825

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  řád Squamata - šupinatí »  čeleď Agamidae - agamovití »  rod Uromastyx - trnorep

Vědecká synonyma

Uromastyx acanthinurus Bell, 1825
Uromastyx acanthinurus werneri

Další jména

= trnorep africký
= trnorep severoafrický

Obrázky


mládě

vejce

lebka

Uromastyx acanthinura - trnorep skalní

Autor: Pavel Zuber

Uromastyx acanthinura - trnorep skalní

Autor: Pavel Zuber

Velikost

30 - 43 cm

Ekologie

Žije v koloniích na kamenitých a skalnatých pouštích, kde si vyhrabává až 3 m dlouhé nory, které jim poskytují potřebný stín a vyšší vlhkost. Přes den se rádi vyhřívají na rozpálených kamenech. Velkou část jejich potravy tvoří zelené části rostlin a jejich květy.
Páření předchází dlouhé "námluvy", samec imponuje kýváním hlavy a otáčením se kolem své osy, také ji kouše do boků a kořene ocasu a snaží se ji přimět k páření. Samice snáší po 40 - 60 denní březosti 10 - 25 vajec, ze kterých se do dvou měsíců líhnou šedě zbarvená mláďata dlouhá 6-8 cm. Vejce snáší do postranní komůrky ve své noře. Ostnitý ocas používá k obraně i k uzavírání vstupu do své nory. Podle teploty dokáže měnit zbarvení od šedohnědých odstínů po zelenou, oranžovou nebo červenou v době aktivity.

Rozšíření

Maroko, Alžírsko, Tunisko, Libye, Egypt, Mauritánie, Západní Sahara, Čad (Tibesti, Ennedi Mountains), Mali, Niger, severní Sudán

U. a. acanthinura: Maroko, východní Alžírsko, jižní Tunisko, SZ Libye, Mauritánie
U. a. nigerrima: jižní alžírská Sahara

Ochrana

Je zařazen v kategorii Cites II.

Zařazené taxony

Počet záznamů: 2

poddruh Uromastyx acanthinura nigerrima Hartert, 1913

Odkazy a literatura


Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře