CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

leguán fidžijský
Brachylophus fasciatus (Brongniart, 1800)

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  řád Squamata - šupinatí »  čeleď Iguanidae - leguánovití »  rod Brachylophus - leguán

Vědecká synonyma

Iguana fasciata Brongniart, 1800
Iguana fasciatus Gray, 1831
Hypsilophus fasciatus Fitzinger, 1843
Chloroscartes fasciatus Günther, 1862
Brachylophus brevicephalus Avery & Tanner, 1970

Další názvy

= leguán fidžský
= leguán modravý

Obrázky


mládě

Taxonomie

Mezi jednotlivými populacemi jsou malé rozdíly. Leguáni z Tonga, jsou menší a štíhlejší a byli dříve vyčleněni jako samostatný druh Brachylophus brevicephalus. Leguán fidžijský i Brachylophus vitiensis jsou pravděpodobně blízce příbuzní leugánům zeleným z Jižní Ameriky. Ostrovy osídlili jedinci, kteří překonali Tichý oceán na plovoucích kmenech asi před 13 000 000 lety.

Velikost

Celková délka 60-80 cm, z toho 3/4 připadají na ocas.

Popis

Samice jsou menší než samci, jsou jednobarevně zeleně zbarvené se světleji zbarveným nebo žlutým břichem. Samci mají na těle 2-4 bílé až světle modré pásy na zelené podkladové barvě, které samice mívají jen velmi vzácně. Obě pohlaví mají červenohnědě zbarvené oči a žluté okolí nozder. Také tito leguáni mají vyvinutou barvoměnu a mohou své zbarvení přizpůsobit pozadí nebo podkladu.

Ekologie

Žije na stromech v tropických deštných pralesích na ostrovech Fidži a Tonga. Vyhledává klidná stanoviště, především lesy ležící na pobřežních bažinách. Jsou téměř výhraně býložraví, živí se listy, květy stromů a keřů i ovocem (např. banány, papája). Mláďata občas loví i hmyz. Pohlavně dospívají ve věku kolem 16 měsíců. Samci agresivně brání svá území. Samice snáší 1-7 vajec, která zahrabává do substrátu. Samice hnízda s vejci hlídají, což nebývá u leguánů obvyklé. Inkubační doba je závislá na teplotě, obvykle trvá od 120 do 170 dnů při teplotě 29-30 ° C.

Rozšíření

Fiji, Tonga, New Hebrides, Iles Wallis

Ochrana

Populace je roztroušená na mnoha lokalitách a ostrovech, odhaduje se na méně než 10000 jedinců a jejich stavy mají klesjící tendenci. Největším ohrožením je ztráta stanovišť v důsledku požárů, bouří, rozvoje zemědělství a konkurence divokých koz. Ohrožují je i dovezené krysy, mangusty a kočky, které leguány loví a požírají jejich vejce. Leguáni jsou také loveni jako zdroj potravy i pro ilegální obchod.
Vláda Fidži považuje tato zvířata za národní poklad, jejich obrazy jsou na poštovních známkách, místní měně i na obalech telefonních seznamů.

Mezitaxonové vztahy

potrava: Hibiscus tiliaceus L. - ibišek lípovitý

Odkazy a literatura


Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Názvy (nepotvrzené) - 2
Komentáře