CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

leguán zelený
Iguana iguana (Linnaeus, 1758)

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  řád Squamata - šupinatí »  čeleď Iguanidae - leguánovití »  rod Iguana - leguán

Obrázky


mládě

lebka

Taxonomie

Rozeznáváme dva poddruhy I. iguana iguana, který žije od Kostariky až po Brazílii a na Karibských ostrovech. I. iguana rhinolopha má na nose 3-4 malé růžky a vyskytuje se v jižním Mexiku a severní Kostarice.

Ekologie

Obývá lesnaté oblasti tropické Střední a Jižní Ameriky. Žije na vysokých stromech zejména v okolí vodních ploch. Velmi dobře šplhá i plave. V nebezpečí se vrhá ze stromů do vody. Samci jsou navzájem, zejména v zajetí nesnášenliví. Má denní aktivitu. Ocas se po ulomení regeneruje jen částečně.

Chov

Leguán zelený je nejznámějším a často chovaným druhem leguánů. Vyžaduje prostorné terárium s množstvím větví a pokud možno i bazén s vodou. Teplota mu vyhovuje v rozmezí 27-30 °C s možností lokálního ohřevu pod žárovkou. Nutná je vysoká vlhkost vzduchu. Velmi důležitým doplňkem terária je i zdroj ultrafialového záření.
Leguáni se dlouho považovali za všežravce, studie v posledních letech zjistily, že se živí výhradně býložravě. Základem krmné dávky by měla být dozrálá vojtěška i s květy. Obsahuje dostatek bílkovin, vápníku i stopových prvků. Zelené části rostlin a květy by měly tvořit asi 70 procent potravy. Dále můžeme podávat smetánku, řeřichu, hořčici, ibišek, okvětní plátky růží, jetel, hluchavku... Tuto potravu doplníme o nakrájenou nebo nastrouhanou listovou i kořenovou zeleninu v co nejširším výběru. V menším množství by se měla zkrmovat zelenina obsahující příliš mnoho šťovanů (špenát, červená řepa, mangold a rebarbora) a také košťálová zelenina (brokolice, zelí, kapusta, květák, čínské zelí). Štovany způsobují poruchy související s metabolismem vápníku a košťáloviny podávané v nadbytku mohou vést k poruchám štítné žlázy. Asi deset procent potravy by mělo tvořit ovoce v nejširším výběru. Potrava (zejména kořenová zelenina a tvrdší druhy ovoce) se musí nakrájet nebo nastrouhat na kousky dle velikosti leguána. Nastrouhanou zeleninu, ovoce i listy a květy je nejvhodnější zamíchat a vytvořit jakýsi salát, leguáni by jinak mohli preferovat jen určitou složku v nabídce a ostatní potravu odmítat. Vhodným doplňkem potravy jsou i vojtěškové úsušky a vitamínové a minerální směsi.
Před snášením musíme samici připravit budku s tunelovým vlezem, do které snáší velký počet vajec. Někdy se udává až 70 kusů, většinou však méně. Inkubace trvá 2-4 měsíce. Pohlavně dospívají po třech letech. Dožívají se více než 15 let.

Literatura

Kořínek M. (1999): Zoologická zahrada, RUBICO s.r.o., Olomouc

Podřízené taxony

Počet záznamů: 2

poddruh Iguana iguana iguana (Linnaeus, 1758)

Iguana iguana iguana - 0000000001 1

poddruh Iguana iguana rhinolopha (Wiegmann, 1834)

Iguana iguana rhinolopha - 0000000001 1


Odkazy a literatura


Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Názvy (nepotvrzené) - 1
Komentáře - 2