CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

leguán zelený
Iguana iguana (Linnaeus, 1758)

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  řád Squamata - šupinatí »  čeleď Iguanidae - leguánovití »  rod Iguana - leguán

Vědecká synonyma

Iguana tuberculata Laurenti, 1768

Málo dotčený LC

Obrázky


mládě

lebka

Iguana iguana - leguán zelený

Autor: Pavel Zuber

Iguana iguana - leguán zelený

Autor: Pavel Zuber

Iguana iguana

Autor: Pavel Zuber

Taxonomie

Rozeznáváme dva poddruhy I. iguana iguana, který žije od Kostariky až po Brazílii a na Karibských ostrovech. I. iguana rhinolopha má na nose 3-4 malé růžky a vyskytuje se v jižním Mexiku a severní Kostarice.

Ekologie

Obývá lesnaté oblasti tropické Střední a Jižní Ameriky. Žije na vysokých stromech zejména v okolí vodních ploch. Velmi dobře šplhá i plave. V nebezpečí se vrhá ze stromů do vody. Samci jsou navzájem, zejména v zajetí nesnášenliví. Má denní aktivitu. Ocas se po ulomení regeneruje jen částečně.

Chov

Leguán zelený je nejznámějším a často chovaným druhem leguánů. Vyžaduje prostorné terárium s množstvím větví a pokud možno i bazén s vodou. Teplota mu vyhovuje v rozmezí 27-30 °C s možností lokálního ohřevu pod žárovkou. Nutná je vysoká vlhkost vzduchu. Velmi důležitým doplňkem terária je i zdroj ultrafialového záření.
Leguáni se dlouho považovali za všežravce, studie v posledních letech zjistily, že se živí výhradně býložravě. Základem krmné dávky by měla být dozrálá vojtěška i s květy. Obsahuje dostatek bílkovin, vápníku i stopových prvků. Zelené části rostlin a květy by měly tvořit asi 70 procent potravy. Dále můžeme podávat smetánku, řeřichu, hořčici, ibišek, okvětní plátky růží, jetel, hluchavku... Tuto potravu doplníme o nakrájenou nebo nastrouhanou listovou i kořenovou zeleninu v co nejširším výběru. V menším množství by se měla zkrmovat zelenina obsahující příliš mnoho šťovanů (špenát, červená řepa, mangold a rebarbora) a také košťálová zelenina (brokolice, zelí, kapusta, květák, čínské zelí). Štovany způsobují poruchy související s metabolismem vápníku a košťáloviny podávané v nadbytku mohou vést k poruchám štítné žlázy. Asi deset procent potravy by mělo tvořit ovoce v nejširším výběru. Potrava (zejména kořenová zelenina a tvrdší druhy ovoce) se musí nakrájet nebo nastrouhat na kousky dle velikosti leguána. Nastrouhanou zeleninu, ovoce i listy a květy je nejvhodnější zamíchat a vytvořit jakýsi salát, leguáni by jinak mohli preferovat jen určitou složku v nabídce a ostatní potravu odmítat. Vhodným doplňkem potravy jsou i vojtěškové úsušky a vitamínové a minerální směsi.
Před snášením musíme samici připravit budku s tunelovým vlezem, do které snáší velký počet vajec. Někdy se udává až 70 kusů, většinou však méně. Inkubace trvá 2-4 měsíce. Pohlavně dospívají po třech letech. Dožívají se více než 15 let.

Literatura

Kořínek M. (1999): Zoologická zahrada, RUBICO s.r.o., Olomouc

Zařazené taxony

Počet záznamů: 4

poddruh Iguana iguana iguana (Linnaeus, 1758)

Iguana iguana iguana

poddruh Iguana iguana insularis Breuil et al., 2019
poddruh Iguana iguana rhinolopha (Wiegmann, 1834)

Iguana iguana rhinolopha

poddruh Iguana iguana sanctaluciae Breuil et al., 2019

Odkazy a literatura


Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře - 2