CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

užovka madagaskarská
Leioheterodon madagascariensis (Duméril, Bibron & Duméril, 1854)

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  řád Squamata - šupinatí »  čeleď Lamprophiidae »  rod Leioheterodon - užovka

Vědecká synonyma

Lioheterodon madagascariensis (misspelling) m
Heterodon madagascariensis
Anomalodon madagascariensis

Málo dotčený LC

Obrázky


mládě

lebka

Leioheterodon madagascariensis - užovka madagaskarská

Autor: Pavel Zuber

Leioheterodon madagascariensis - užovka madagaskarská

Autor: Pavel Zuber

Velikost

Délka: až 150 cm
Hmotnost: 800 - 1300 g

Popis

Hlava je kratší, nevýrazně odlišená od krku. Velké oko má kulatou zřítelnici. Rostrální štítek je prodloužená a připomíná severoamerické hady rodu Heterodon. Předoční štítek (supraoculare) je jeden, zaoční (postocularia) jsou 3 - 4. Hladké šupiny prochází na hřbetě ve 23 řadách. Ventrálií je 206 - 216, subcaudalií 62 - 73. Anální štítek je nedělený. Horní část hlavy je černě zbarvená, spodní je žlutá s černě lemovanými hornoretními štítky. Zbarvení těla tvoří kombinace těchto dvou barev. Na první pětině těla vytváří klikatý vzor, který postupně přechází v šachovnicovitou kresbu. Ta se kousek před ocasem mění opět do černé barvy s maými žlutými skvrnkami. Spodní část těla je žlutá, černě skvrnitá.

Ekologie

Není vázán na určité biotopy, ale přednost dává blízkosti vod. Nalezen byl i ve výškách okolo 1 300 metrů, hojnější je však v nížinách. V přírodě aktivuje převážně po setmění, přes den se ukrývá. Potravní spektrum tvoří téměř všichni obratlovci, které je schopen přemoci (obojživelníci, ještěři, ptáci, drobní savci). U mláďat se uvádí výrazná batrachofagie.

Rozšíření

Na Madagaskaru patří mezi nejrozšířenější hady. Uvádí se výskyt na rozsáhlém prostoru od pobřeží u Majunga na severozápadě, přes severní cíp u Diégo Suarez až k Fort Dauphin na jihovýchodním pobřeží.

Zajímavosti

Velmi zajímavé je jejich obranné chování. Při vyrušení rychle prchají, pokud jim útěk znemožníme, stočí se do klubka, hlava je ukrytá uvnitř a pouze koutkem oka sledují narušitele. Při dalším vyrušování hadi silně syčí, zplošťují krk a při dotyku odstrkují ruku silnými výpady kliček svého těla do stran. Intenzita tohoto chování se s délkou chovu v zajetí snižuje. Kousavost těchto hadů je minimální, přesto je nutné mít při manipulaci s nimi jistou dávku obezřetnosti pro možnost určité toxicity.

Chov

Terárium o rozměrech 90 x 55 x 45 cm (d, š, v) je vyhovující. Nutná je miska na vodu, z níž pijí, ale málokdy se v ní koupou. Velmi důležité jsou také úkryty, zvířata v nich tráví většinu času. Bez nich jsou silně podráždění. Terárium je vytápěno 60 W žárovkou na 26 - 28 °C s možností lokálního ohřevu na 35 °C a nočním poklesem na 20 - 23°C. Příjem potravy u importovaných jedinců nebývá vždy dobrý. Březost trvá okolo dvou měsíců. Inkubace okolo 2,5 měsíce a mláďata obvykle odmítají nabízenou potravu a musí být krmena uměle.
Více podrobností o odchovu Akvárium terárium 8/1995 Milan Kořínek, Leioheterodon madagascariensis nejkrásnější užovka Madagaskaru.

Literatura


Odkazy a literatura

EN IUCN Red List of Threatened Species 2018-1 [172892]

IUCN Red List of Threatened Species [http://www.iucnredlist.org/] [jako Leioheterodon madagascariensis (Duméril, Bibron & Duméril, 1854)]
Datum citace: 3. srpen 2018
EN Reptile Database - Search [genus=Leioheterodon&species=madagascariensis]

Reptile Database - Search [http://reptile-database.reptarium.cz/] [jako Leioheterodon madagascariensis (DUMÉRIL, BIBRON & DUMÉRIL, 1854)]
Datum citace: 20. srpen 2018

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře


Vysvětlivky

m synonymum vzniklé chybou ve jménu (misspelling)