CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

užovka brazilská
Spilotes pullatus (Linnaeus, 1758)

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  řád Squamata - šupinatí »  čeleď Colubridae - užovkovití »  rod Spilotes - užovka

Vědecká synonyma

Spilotes pullatus auribundus Cope, 1861
Spilotes megalolepis Günther, 1865
Spilotes microlepis Werner, 1903
Spilotes salvini Günther, 1862
Spilotes variabilis Duméril & Bibron, 1854

Obrázky


mládě

Velikost

Dorůstá do délky 250-300 cm, hmotnost 1-2 kg.

Popis

Užovka brazilská je dlouhý štíhlý černě zbarvený had s velmi variabilní nejčastěji žlutou až žlutooranžovou kresbou dorůstájící do délky 250-300 cm.

Ekologie

Obývá suché křovinaté oblati, lesy a tropické deštné pralesy, obvykle žije v okolí vodních toků a ploch. Běžná je i v blízkosti lidských sídel, kde loví škodlivé hlodavce, ale někdy pytlačí i na domácí drůbeži.
V ohrožení se snaží zastrašovat nepřítele vytvářením smyček, nafukováním hrdla, syčením a rychlým mrskáním ocasu. Obvykle má denní aktivitu a většinu času tráví na stromech. Potravu vyhledává na zemi, v keřích i na stromech. Loví hlavně ptáky a malé savce, ale i ještěry, jiné hady a požírá také ptačí vejce. Kořist zabíjí škrcením nebo zadušením, kdy ji přitlačí proti tvrdému povrchu. Samice snáší 5 až 20 vajec. Inkubace trvá podle teploty 65-85 dnů. Mláďata po vylíhnutí měří 40-50 cm. Pohlavně dospívají ve 2-3 letech, dožívají se až 15 let.

Rozšíření

Jižní Mexiko, Belize, Guatemala, Salvádor, Honduras, Nikaragua, Kostarika, Panama, Trinidad, Tobago, Isla Margarita, Kolumbie, Venezuela, Brazílie, Ekvádor, Peru, Argentina, Bolívie, Guyana, Surinam, Francouzská Guyana

Chov

V zajetí se nechová běžně a rozmnožování je poměrně problematické. Čerstvě dovezení jedinci jsou poměrně agresivní a často používají výhružné pozice, zastrašují vibrováním ocasu a občas zaútočí. Časem si však přivyknou a nejsou tak útoční. Téměř všichni jedinci jsou na padeni parazity a je důležité je včas léčit. Chovají se ve vysokých teráriích vybavených větvemi s denní teplotou 26-30 °C, lokální možností vyhřátí na 35 °C a nočním poklesem na 20-23 °C. Vlhkost v teráriu udržujeme okolo 70-80 %, vhodné je denní rosení vlažnou vodou. Krmí se kuřaty a hlodavci.

Podřízené taxony

Počet záznamů: 5

poddruh Spilotes pullatus anomalepis Bocourt, 1888
poddruh Spilotes pullatus argusiformis Amaral, 1929
poddruh Spilotes pullatus maculatus Amaral, 1929
poddruh Spilotes pullatus mexicanus (Laurenti, 1768)
poddruh Spilotes pullatus pullatus (Linnaeus, 1758)

Odkazy a literatura


Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře